به گزارش افکارنیوز،سیدمؤید علویان در پاسخ به اینکه گفته می‌شود هپاتیت C در کشور در بین معتادان تزریقی رو به افزایش است گفت: هپاتیت نوع C در کشور رو به کاهش است چرا که خون‌هایی که در چرخه درمان کشور توزیع می‌شود سالم است و همچنین آموزش‌های لازم بین معتادان تزریقی و افراد پرخطر داده می‌شود.

۲۰۰هزار نفر در کشور به هپاتیتC مبتلا هستند


وی افزود: اکنون زیر ۲۰۰ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا هستند و شیوع آن کمتر از نیم درصد است در حالی که در کشورهای همسایه مانند پاکستان و آذربایجان این رقم بالای ۷ درصد و در تاجیکستان بالای ۱۰ درصد است.

رئیس شبکه هپاتیت کشور به کارهای انجام شده برای بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی اشاره کرد و گفت: طی طرح غربالگری در زمینه هپاتیت C که در بین این بیماران انجام شد تاکنون ۳۲۰۰ بیماری که به هپاتیت C مبتلا شده‌اند شناسایی و به طور رایگان درمان شده‌اند.

علویان ادامه داد: میزان شیوع هپاتیت C در بین بیماران هموفیلی از ۴۰ درصد به زیر ۲۰ درصد و بیماران مبتلا به تالاسمی از ۳۰ درصد به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

وی در مورد وضعیت دارویی بیماران مبتلا به هپاتیت نیز گفت: مشکلات دارویی و درمانی این بیماران نسبت به ۶ ماه گذشته بهبود یافته و بهتر شده است.