گروه اجتماعی- عاطفه رنجبر -

نگاهی به وضع مراجعین به کمپ‌های ترک اعتیاد و نشستن پای درد دل آن‌ها نشان می‌دهد که معتادان با سابقه بیشتر از ۴ سال تزریق موادمخدر، اکثرا به ایدز مبتلا هستند. این موضوع در میان زندانی‌هایی که پیش از رفتن به زندان به این ویروس مبتلا شده‌اند هم صادق است. در شرایطی که ایدز به عنوان بیماری خاموش جامعه شناخته می‌شود بایستی اقدامات مسئولان ذی ربط در این خصوص افزایش یاید چرا که در صورت عدم توجه عواقب بدتری را برای کشور ایجاد خواهد کرد. اما در این میان تصور زندگی زنانی که با مردان معتاد ومبتلا به بیماری ایدز زندگی می‌کنند تلخی داستان افزایش تعداد بیماران دارای ویروس ایدز را چند برابر می‌کند.

به گزارش افکارنیوز؛بیشتر زنان مبتلا به این بیماری در اثر ارتباط با همسران بیمارشان به این ویروس مبتلا می‌شوند. روابط جنسی که این روز‌ها به عامل اصلی ابتلا به این بیماری تبدیل شده است باعثشده که مسئولان هم به پا خاسته و خطرات این نوع روابط در بیماران مبتلا را گوشزد کنند.

ارتباط جنسی مهم‌ترین عامل ابتلا به ایدز
احمد آریایی‌نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این رابطه به افکارنیوز می‌گوید: متاسفانه در شرایطی قرار داریم که عامل ارتباطات جنسی پرخطر که منتج به ابتلا به بیماریهایی همچون ایدز می‌شوند روز به روز در حال افزایش است و این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی ما شده است. او می‌افزاید: یکی از راههای جلوگیری از افزایش این موضوع خطرناک در جامعه ایجاد تسهیلات برای ازدواج آسان است از سوی دیگر آگاهی رسانی هم یکی از مواردی است که به نظر به خوبی به آن پرداخته نشده است.

این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: جنس انسان به گونه‌ای است که از بیان بعضی از موضوعات احساس حیا دارد و نمی‌تواند آن را عنوان کند و اگر هم گاهی مطرح می‌شود در حضور پزشک است بنابراین طبیعی است که خیلی از مسائل از دید عموم مردم پنهان است.

آریایی‌نژاد می‌افزاید: باید به شکل‌های مستقیم یا غیرمستقیم آگاهی جامعه را براساس سن و جنس مردم بالا برد با توجه به اینکه در هر موضوعی برای کاهش مشکلات راه حل اساسی افزایش آگاهی است این موضوع می‌تواند از طریق غیرمستقیم حتی تماشای یک فیلم اثرگذار باشد. او با اشاره به لزوم تحقق کارت ملی سلامت در جامعه می‌افزاید: کارت ملی سلامت طرحی است که می‌تواند پاسخ خیلی از سوالات را بدهد این کارت همه مشخصات جسمی و روحی افراد را به همراه دارد.

این نماینده مجلس در انتقاد به نوع برخورد‌ها با افرادی که بیماری خطرناک واگیردار دارند می‌گوید: نباید ارزش و کرامت انسان‌ها را با انگ زدن به آن‌ها و ابتلایشان به نوعی از بیماری نابود کرد. داشتن نگاه متمایز به بیماران مبتلا به ویروس ایدز آن‌ها را از جامعه طرد کرده و مانع بازگشت آن‌ها خواهد شد. آریایی‌نژاد معتقد است: قرار نیست هر بیماری که مبتلا به ایدز است از راه غیرشرعی و خطا به این بیماری مبتلا شده باشد نگاه متمایز و منفی به این دسته از بیماران آن‌ها را از بازگشت به زندگی ناامید می‌کند خیلی از مسائل مردم از جمله اسرار آن‌ها است و نمی‌توان به بیماران از هر نوعی به چشم خطاکار نگاه کرد موضوعی که در جامعه ما متاسفانه به خوبی آگاهی رسانی نشده و بیمارانی از این دست معمولا رویی برای ورود به جامعه ندارند. اما در میان همه این تلخی‌ها بار سنگین انگ به این دسته از بیماران سختی تحمل این بیمار ی‌ها را در بدن آن‌ها دو چندان کرده است.

حبس در خانه از ترس نگاه‌ها

مریم یکی از مبتلایان به این بیماری است که در سن ۲۴ سالگی از طریق ارتباط جنسی با همسر معتادش به این بیماریدچار شده است. او در توضیح وضع بیماری‌اش می‌گوید: ۵ سالی است که با این بیماری زندگی می‌کنم که البته سه سال است ازوجود آن مطلع هستم. تحمل نگاه‌های حقیرآمیز مردم به ما بر بار سنگین این بیماری افزوده است به طوریکه در ابتدای آگاهی ازابتلا به این بیماری تا ماه‌ها از ترس نگاه مردم خود را در خانه حبس کرده بودم. این موضوع تنها برای این بیمار پیش نیامده ابتلا به بیماریهای واگیردار و خطر ناک معضلی است که پیش از شناخت آن ترس از آن در میان مردم ایجاد شده است. وجود کمپ‌های غیرمجاز ترک اعتیاد در جامعه باعثبروز مشکلاتی از جمله تاثیر در گسترش ایدز شده است.

وضع سلامت مراجعان به کمپ اعتیاد

مصطفی روحانی مدیر یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد می‌گوید: طبق قانون زمانی که بیماران برای پذیرش به کمپ مراجعه می‌کنند در صورتیکه ابتلای آن‌ها به بیماری‌های واگیردار مشخص شود از پذیرش آن‌ها خودداری می‌کنیم وآن‌ها را برای آزمایش خون ارجاع می‌دهیم. او با بیان اینکه احتمال ابتلای بیماران واگیردار در کمپ وجود دارد می‌افزاید: هنگامی که بیماران به کمپ مراجعه می‌کنند باید مشخص شود که در چه مرحله‌ای از بیماری قرار دارند. روحانی ادامه می‌دهد: این موضوع در بین مراجعان به کمپ‌های ترک اعتیاد جوانان بیشتر دیده می‌شود. او می‌افزاید: پروتکل درمانی زیرنظر سازمان بهزیستی وجود دارد که طبق آن همه کمپ‌ها باید اصول بهداشتی را رعایت کنند به طوریکه سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه‌ها هم تحت نظارت سازمان بهزیستی قرار دارند. مددیارانی در کمپ وجود دارد که وظیفه آموزش پیشگیری از ایدز را به بیماران دارند که می‌تواند عامل مهمی در درمان و پیشگیری به حساب بیاید. او با اشاره به اینکه ماهانه ۴۰ نفر برای درمان اعتیاد به کمپ جوانان مراجعه می‌کنند می‌افزاید: از آنجا که بروز رفتارهای پرخطر یکی از موارد پیشگیری به حساب می‌آید به ویژه در کمپ‌های جوانان در نتیجه مددیارانی برای این موضوع در نظر گرفته شد‌اند که وظیفه ارایه آموزشهایی در زمینه رفتارهای پرخطر و پیشگیری از ابتلا به ایدز را ارایه می‌دهند.

آمارنگران کننده از خطر ایدز در کودکان کار

آخرین آمار وضعیت ایدز در کشور به بیش از ۲۷ هزار نفر رسیده است که در این میان کودکان کار هم وجود دارند. معاون وزیر بهداشت نسبت به شیوع آمار ایدز در کودکان کار و خیابانی هشدار داد و گفت: ویروس ایدز مثل مین میماند که هر لحظه ممکن است پای کسی روی آن برود و منفجر شود. دکتر علیاکبر سیاری در نشست خبری روز جهانی ایدز (۱۰ آذر)، گفت: در مطالعهای که ۲ سال پیش روی ۱۰۰۰ کودک کار و خیابانی در شهر تهران انجام شد، که به نتایج نگران کنندهای دست یافتهایم. او با اعلام اینکه شیوع ایدز در این گروه از کودکان ۴. ۵ درصد بوده است، افزود: آمار کشوری شیوع ایدز، یک دهم درصد است. یعنی اینکه میزان ابتلا به ایدز در کودکان کار و خیابانی، ۴۵ برابر سایر افراد جامعه است و این میتواند زنگ خطر جدی باشد. سیاری به سایر نتایج این مطالعه تحقیقی اشاره کرد و گفت: ۷۲ درصد این کودکان عنوان داشتهاند که دوستانشان سوء مصرف مواد مخدر داشتهاند و این نشان میدهد که این کودکان با مواد مخدر آشنا هستند. ۱۵ درصد این کودکان نیز اعلام کردهاند که خودشان مواد مخدر مصرف کردهاند. ۴. ۶ درصدشان نیز گفتهاند که مواد تزریقی استفاده کردهاند. او افزود: ۲۹ درصد ۱۵ تا ۱۸ سالههای این مطالعه اعلام داشتهاند که رابطه جنسی داشتهاند. همچنین ۳۳. ۲ درصدشان گفتهاند که در آخرین رابطه جنسی خودشان از کاندوم استفاده کردهاند. ۱۴۴ نفرشان چند شریک جنسی داشتهاند.