گروه اجتماعی- مرضیه محمدی -آن زمان که قواعد بین المللی نوشته می‌شد هیچگاه سخنی از تحریم کشور‌ها در حوزه‌های سلامت به ویژه دارو و درمان در میان نبود. حتی در میان قوانین نانوشته هم هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که گروهی از انسان‌ها به دلیل قدرت طلبی دارو را به روی انسا نهای دیگر ببندند. در یک سال اخیر مشکل کم شدن داروهای کمیاب در زمانی که حوزه اقتصاد کشور دچار تحریم شده است موجب شد تا بیماران با مشکلات تازه‌ای علاوه بر درد بیماری مواجه شوند. سنگینی بار تحریم‌ها در کنار برخی از سوء مدیریت‌ها در یک سال اخیر درد خیلی از بیماران را چندبرابر کرد که اثرات آن همچنان باقی مانده.

به گزارشافکارنیوز؛سال گذشته خبر اولویت هشتم دارو برای دریافت ارز مرجع شوک سنگینی به جامعه وارد کرد که سنگینی سوء مدیریت‌ها را دوچندان کرد. ارز اختصاص یافته به ماشین‌های لوکس وارداتی بیشتر از حوزه سلامت و درمان بود که بی‌برنامه‌گی مدیران در حوزه بهداشت و درمان را عیان کرد. در کنار همه این‌ها اختصاص یک سوم از بودجه بهداشت و درمان به حوزه راهسازی را باید افزود که به خوبی زیر پا رفتن همه اعتقادات به اهمیت سلامت مردم را به دنبال داشت.

این روز‌ها به زمان تقدیم بودجه ۹۳ نزدیک می‌شویم. شاید اگر زمان به عقب برمی گشت و یک سال قبل این روز‌ها را نشان می‌داد مسئولان کمی در اتخاذ تصمیماتشان در اولویت بندی بودجه تجدید نظر می‌کردند. این روز‌ها مسئولان بهداشت و درمان چه در وزارتخانه و چه نمایندگان مجلس در تلاشند تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.

سلامت مردم شوخی بردار نیست

شهلا میرگلوبیات، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با پیشنهادات بودجه ۹۳ در حوزه بهداشت و درمان به افکارنیوز گفت: در روزهای اخیر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان چندین جلسه با مسئولان وزارت بهداشت و کمیسیون بودجه داشته‌ایم و پیگیر مسایل مربوط به بودجه هستیم تا مشکلات سال گذشته تکرار نشود.

او ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته بودجه بهداشت و درمان تا یک سوم کاهش روبه رو شد اما امسال همه تلاش ما آن است که حداقل در سال ۹۳ با مشکلات مالی در حوزه درمان مواجه نشویم. می‌رگلوبیات با تاکید بر اهمیت سلامت مردم به عنوان اولویت نخست افزود: همه مسئولان به این امر واقف هستند که نمی‌توان با سلامت مردم شوخی کرد. او گفت: تا جایی که می‌توانیم حتی معاونت نظارت راهبردی هم وارد شده و بر لایحه بودجه ۹۳ دخالت دارد تا کوچک‌ترین کمبودی در میان نباشد.

می‌رگلوبیات بیان داشت: امسال بودجه پیشنهادی انقباضی است و به همین دلیل تمام تلاش ما آن است که از سایر بخش‌ها راه‌هایی یافته شود تا مبالغی مازاد بر آنچه بودجه طبق آن بسته می‌شود مهیا شود تا آن را به بخش بهداشت و درمان برسانیم. این نماینده در رابطه با راه‌های تامین کمبودهای مالی در حوزه بهداشت و درمان گفت: سال گذشته عوارضی بر دخانیات و سیگار در نظرگرفته شد که بخشی از آن به آموزش و پرورش و ورزش اختصاص یافت در حال حاضر نیز همچون این رویه در نظر گرفته شده است تا علاوه بر مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان(مبلغ پیشنهادی بودجه ۹۳) در لایحه بتوانیم به روش‌های دیگر نیز تامین مالی کنیم. او با تاکید بر اینکه بودجه انقباضی در بهداشت و درمان معنا ندارد گفت: با این وجود محدودیت‌هایی در میان است و به اندازه تورم توانسته‌ایم بودجه پیشنهادی را بالا ببریم اما در نظر داریم تا از روش‌های دیگر هزینه‌ها را تامین کنیم.

چشم انتظار یاری مسئولان هستیم

تهدید سلامت جامعه با سقوط ارز تخصیصی تجهیزات پزشکی همواره به عنوان جزو جداناشدنی حوزه بهداشت و درمان است اولویت هشتم اختصاص ارز نه فقط برای واردات دارو‌ها بلکه تجهیزات پزشکی را هم شامل می‌شود. دستگاه‌های دیالیز و تجهیزات دندانپزشکی از نمونه‌های بارزی هستند که کمبود آن‌ها کاملا احساس می‌شود. غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در اولویت‌های اول و دوم ارز مرجع جای دارد اما سال گذشته با وجود برنامه ریزی‌های انجام شده این ۲ قلم از ارز مرجع خارج شد و ارز تخصیصی برای دارو و تجهیزات پزشکی در اولویت هشتم قرار گرفت.

آیا بی‌توجهی به سلامت روان و جسم مردم موضوعی است که بتوان آن را نادیده گرفت یا بعد‌ها در برابر خسارات ناشی از آن پاسخگو بود؟ اهمیت سلامت جامعه کمتر از سلاح‌های نظامی نیست و نباید فراموش کنیم بیمارستانهای ما با کمبو دهای زیادی در بخش دارو و تجهیزات پزشکی مواجهند. که صد البته بیماران و خانواده‌های آن‌ها نخستین افرادی هستند که ترکش بی‌تدبیری‌ها آن‌ها را نشانه می‌رود. و امیدواریم در بودجه سال ۹۳ مسئولان با فشار بیشتری قلم بودجه بهداشت و درمان را جاری کنند.