به گزارشافکارنیوز،دکتر فرزانه جوکار در نشست بررسی «آنالیز آزمایشگاهی داروهای ترک اعتیاد ارائه شده در عطاری‌های شهر تهران»، افزود: با توجه به افزایش داروهای گیاهی ترک اعتیاد، احتمال دادیم که در این داروها مواد شیمیایی نیز وجود داشته باشد که از این رو آنالیز این مواد را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و از عطاری‌های سراسر تهران نمونه‌هایی را گرفتیم.

وی با بیان اینکه ۸۰ نمونه را انتخاب کردیم، گفت: این نمونه‌ها در قالب کپسول، قرص‌های خاکی رنگ و سفید رنگ بودند و وجه اشتراک تمامی آنها دارا بودن بوی گیاه بود.

جوکار با بیان اینکه عمده این داروها، تولید داخل و دست‌ساز بودند، اظهار کرد: عده‌ای از آنها نیز اسامی نظیر دتا و … داشتند.

این متخصص سم‌شناسی و سرپرست بخش آنالیز پزشکی قانونی با اشاره به انجام آنالیز از این داروها، اظهار کرد: در آنالیزی که از این داروها انجام دادیم، مشاهده شد که ۹۶ درصد از این مواد حداقل دارای یک ماده دارویی بودند و در ترکیبات ۹۰ درصد از آنها نیز یک ماده شیمیایی به کار رفته بود و این در حالی بود که در تبلیغات این مواد از عنوان گیاهی استفاده شده بود.

به گفته وی، در ترکیبات این داروهای گیاهی موادی نظیر ترامادول، کدئین، دیفنوکسیلات و ... مشاهده شد که تمامی این مواد شیمیایی بوده و برخی نیز اعتیادآوربودهاند.