به گزارش افکارنیوز، در زیر لیستی از حقایق جالبی درباره این پارچه را برای شما گردآوری کرده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:لباس های لی چه شلوارجین باشد، چه دامن و یا پیراهن و …عملا یکی از پراستفاده ترین لباس ها شده اند ولی آیا تا به حال به این فکر کردید که اصلیت این جنس از کجا آمده و چرا انقدر در تمام دنیا مشهور شده است؟ در زیر لیستی از حقایق جالبی درباره این پارچه را برای شما گردآوری کرده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

۱. به گزارش پرشین وی باستان شناسان جنس کتان به قدمت ۵۰۰۰ ساله را در غرب پاکستان کشف کرده اند..

۲. مبتکر اصلی شلوار جین در امریکا شخصی به نام لوی اشتراوس بود و لباس های جنس لی به دلیل دوام زیاد و ماهیت زبر آن توسط کارگران استفاده می شد. پرچ های فلزی برای نگه داشتن این شلوارهای جین با هم استفاده می شد تا جیب ها در جای خود محکم شوند و مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند. امروزه لویز(Levis) یکی از مشهورترین برندها در سراسر دنیاست.


لوی اشتراوس

۳. بیستم ماه مه روز جشن تولد شلوار جین آبی است، چرا که در آن روز حق انحصاری ثبت اختراع آن به لوی اشتراوس تعلق گرفت.

۴. سابقا در جنوا، ملوانان ایتالیایی شلوارهای کتان می پوشیدند و فرانسوی ها مردم اهل جنوآ را " جینس " می خواندند و از همین جا کلمه " جین " به وجود آمد.

۵. یک گونی کتان می تواند ۲۲۵ شلوار جین تولید کند. در حقیقت حدود ۱ گرم پنبه برای دوخت یک شلوار لی به کار می رود.

۶. در سال ۱۹۳۶، لوی استراس یک پرچم قرمز به پشت یکی از جیب های شلوار جین دوخت و آن ریشه اولین برچسب دوخته شده به تکه ای از پارچه است.

۷. در اوایل دهه ۱۹۶۰ شلوار جین در بسیاری از مدارس امریکا ممنوع شد، به گزارش پرشین وی چرا که تبدیل به نماد نوجوانان شورشی شده بود.

۸. در اوایل پیدایش، جنس لی با مشاغل کار سخت، نظیر کار در معدن، مزرعه یا راه آهن و حتی تدریس مربوط بود و تا اواخر قرن ۱۸ این جنس منحصرا توسط قشر کارگر استفاده می شد.

۹. آمار نشان می دهد که حدود ۲.۵ بیلیون یارد جنس لی هر ساله در سراسر دنیا تولید می شود.

۱۰. رنگ نیلی رنگ اصلی جنس لی آبی است. پارچه های لی سنتی با دو رنگ سفید و آبی بافته می شود. نخ های آبی آن معمولا انبوهی بیشتری دارند و از این رو این جنس آبی دیده می شود و سپس با رنگ آبی نیلی رنگ می شوند.

۱۱. حدود ۴۵۰ میلیون شلوار جین هر ساله تنها در امریکا فروخته می شود. یعنی به طور متوسط هر امریکایی صاحب هفت شلوار جین است.