به گزارشافکارنیوز،حسین طلا با اشاره به بازدید اخیر خود به همراه چند تن از مسئولان وزارت کشور، ستاد مبارزه با موادمخدر، دانشگاه‌های علوم پزشکی و برخی از مدیران استان تهران از کمپ شفق اظهار داشت: این بازدید پیرو جلسه سال گذشته مجمع نمایندگان استان تهران با مسئولین مبارزه با موادمخدر انجام شد که در آن جلسه نمایندگانی از ستاد مبارزه با موادمخدر، پلیس، بهزیستی، شهرداری تهران و استانداری حضور داشتند و به بررسی موضوع ساماندهی و جمع‌آوری معتادان از سطح شهر و ماده ۱۶ پرداختند که در این ماده تصریح شده معتادان خیابانی باید به کمپ‌های اجباری زیرنظر دولت هدایت شوند.

اتمام فاز اول ساخت کمپ اجباری اخوان / انتقاد از عدم استقرار پزشکان و غربالگری در کمپ شفق

وی ادامه داد: در جلسه سال گذشته با توجه به محدودیت‌های موجود، استانداری تهران اعلام کرد که کمپی را در مجموعه بیمارستان اخوان شهرستان ملارد در نظر گرفته و در حال پیگیری روند ساخت و تجهیز آن است که با همکاری قابل تقدیر استانداری، فاز اول کمپ اخوان به اتمام رسید و تجهیزاتی نیز از سوی آنها برای کمپ شفق در نظر گرفته شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بررسی نظارت و عملکرد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی را از جمله موضوعات مطرح شده در جلسه سال گذشته مجمع نمایندگان استان تهران برشمرد و افزود: در آن جلسه‌ یکی از اساسی‌ترین موضوعات، حضور یا عدم حضور و همچنین چگونگی تائید یا عدم تائید مجموعه بهداشت و درمان در کمپ‌های موضوع ماده ۱۶ بود که طبق قانون این کمپ‌ها می‌بایست از سوی مجموعه بهداشت و درمان تائید شود و با نظارت این مجموعه بحثغربالگریمعتادانصورت پذیرد و پس از آن نیز تیم پزشکان در این کمپ‌ها استقرار یابند.

عدم حضور تیم پزشکی باعثمحقق نشدن تست اولیه کمپ شفق / تشتت مدیریت در مجموعه بهداشت و درمان

طلا در ادامه با انتقاد از عدم حضور تیم پزشکی در زمان تست اولیهکمپ شفقگفت: در اواخر دولت گذشته کمپ شفق با حضور وزیر کشور وقت آقای محمد‌نجار افتتاح شد که بنا بود برای تست اولیه آن تعداد ۴۰ تن از معتادان در این کمپ تحت مراقبت قرار گیرند که به دلیل عدم حضور تیم پزشکی _ که آنها هم دلایل خودشان را داشتند _ این امر محقق نشد.

وی برگزاری جلسه اخیر در استانداری تهران را پس از انتشار گزارش خبرنگاران از وضعیت کمپ شفق عنوان کرد و افزود: در این جلسه مسئولان علوم پزشکی مشکلات موجود را مطرح کردند که بخش اعظم این مشکلات به ناهماهنگی میان ۳ دانشگاه علوم پزشکی مربوط می‌شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تشتت مدیریت بهداشت و درمان در استان تهران را یکی از مشکلات اصلی پایتخت در بحثساماندهی معتادان خیابانی برشمرد و تاکید کرد: من این موضوع را به آقای قاضی‌زاده وزیر بهداشت نیز گوشزد کردم و متاسفانه علیرغم آنکه ماده ۱۴ قانون تقسیمات کشوری صراحتا بر این تقسیمات تاکید دارد، دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به این موضوع دارای تشتت مدیریت‌اند.

هشدار طلا به وزیر بهداشت / پرسشی که پاسخ آن در دست مسئولان وزارت بهداشت است!


طلا با ابراز تاسف مدیریت در دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: متاسفانه در جلسه اخیر نیز به دلیل تشتت مدیریت موجود میان دانشگاه‌های علوم پزشکی، نهایتا موفق به مشخص کردن مسئول و متولی مجموعه بهداشت و درمان در این موضوع نشدیم و قرار شد مجددا جلسه‌ای پیرامون این مسئله با حضور مسئولین ۳ دانشگاه علوم پزشکی برگزار شود.

وی تاکید کرد: ما در مجمع نمایندگان استان به عنوان نمایندگان مردم تهران به صورت جدی پیگیر این مسئله هستیم و در صورت عدم برطرف شدن مشکلات موجود با توجه به ظرفیتهای قانونی خود از وزیر پیگیر این موضوع خواهیم شد.

نماینده مردم تهران یکی از مشکلات موجود در کمپ شفق را عدم استقرار پزشکان و عدم در اختیار قراردادن مجوز‌های نگهداری معتادان به استانداری تهران دانست و این مشکل را هنوز پابرجا عنوان کرد.

طلا در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا مسئولین وزارت بهداشت از استقرار پزشک در این کمپ و ارائه تائدیه به آن خودداری میکنند خاطرنشان کرد: پاسخ این سوال را باید مسئولان وزارت بهداشت بدهند ولی استنباط من آن است که بحث تعیین کف استانداردها، بودجه و پرداختها از جمله مواردی است که در این زمینه موثر است.