به گزارشافکارنیوز،دکتر جعفرحیدرنژادیان بی‌اختیاری ادرار را در چند دسته تقسیم بندی کرد و گفت: نوع اول بی اختیاری ادرار اورژانسی است که در این حالت فرد در وضعیتی قرار می گیرد که در صورتی که احساس پر شدن مثانه داشته باشد حتما باید جایی برای دستشویی رفتن پیدا کند، در غیر این صورت نمی‌تواند ادرار خود را کنترل کند.

وی عفونیت مثانه شدید و بیماری های پروستات که موجب انسداد خروجی مثانه می‌شوند را از جمله دلایل بروز بی اختیار ادرار اورژانسی دانست.

این پزشک متخصص بی اختیاری ادرار به شکل نشت ادرار را نیز نوع دیگری از این دسته خواند و یادآوری کرد: بی اختیاری ادرار به شکل نشت ادرار معمولا در مردان با سن بالا که مبتلا به بیماری‌های پروستات هستند و دچار انسداد نسبی مجاری ادراری شده‌اند رخ می دهد که علت عمده آن نیز بزرگی خوش خیم پروستات است.

حیدرنژادیان افزود: نوع دیگر بی اختیاری ادراری در زنانی است که چند بار زایمان طبیعی و زایمان سخت داشته‌اند و به عبارتی دچار افتادگی مثانه شده‌اند و هنگام عطسه، سرفه، بلند کردن اجسام سنگین و … دچار بی اختیاری ادرار می شوند که البته ممکن است خیلی شدید نباشد.

وی یادآوری کرد: نوع دیگری از بی اختیاری ادرار ناشی از اختلالت عصبی مثانه و آسیب رسیدن به سیستم عصبی مثانه است که عمدتا افرادی که ضایعات نخاعی دارند بیشتر به این مشکل دچار می شوند.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری اظهار داشت: در برخی از افراد نیز نوعی بیرون زدگی مننژ در انتهای ستون فقرات وجود دارد که باعثبروز بی اختیاری ادراری می شود که این مورد مادرزادی است و در سنین پایین رخ می دهد.

حیدرنژادیان با تاکید بر اینکه برای درمان بی اختیاری ادراری باید ابتدا بیماری زمینه ای آن رفع شود، ادامه داد: بی اختیاری ادراری ناشی از عفونت مثانه را می توان با مصرف آنتی بیوتیک ها بهتر کرد.

وی معتقد است: برای افرادی که بی اختیاری ادرار آنها ناشی از مشکلات پروستات است می توان با دارو انسداد نسبی مثانه را تا حدودی رفع کرد و اگر دارو جواب نداد می توان با عمل جراحی این کار را انجام داد.

به گفته این پزشک متخصص، برای خانم‌هایی که افتادگی مثانه دارند نیز با جراحی، بالا کشیدن مثانه انجام می‌شود.

حیدرنژادیان خاطرنشان کرد: در مواردی که بیاختیاری ادراری ناشی از اختلال عصبی مثانه است کار درمانی عمدهای انجام نمیشود، اما می توان از روشهایی از جمله انحراف سیستم ادراری استفاده کرد.