گروه اجتماعی

- غلامعلی افروز روان‌شناس و رئیس سابق سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در نامه ای خطاب به دکتر روحانی نوشت؛ بیش از۷۰ درصد از بزهکاران اجتماعی(گروه سنی زیر ۱۸ سال) مقیم کانون‏های اصلاح و تربیت سازمان زندان‏ها، واماندگان تحصیلی از نظام رسمی تعلیم و تربیت کشور می‏باشند!!

رییس سابق دانشگاه تهران در این نامه متذکر شد؛ امروزه که پایه تحصیلی در کشور در حدود لیسانس می‏باشد، دیگر تخصصی باقی ماندن دوره دوم متوسطه هیچ توجیه علمی، منطقی و عقلانی جهان شمول ندارد! تقریباً در همه کشورهای رشد یافته جهان دانش ‏آموزان دبیرستانی در دوره‏ های نظری عموماً در یک رشته عمومی با ضرایب درسی متنوع تحصیل نموده و فقط یک نوع دیپلم عمومی و اساساً کاربردی دریافت می‏دارند و در هر رشته‏ ای که مایل باشند و مستعد می‏توانند در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند.

رییس سابق دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران در قسمت دیگری از این نامه باپیشنهاد تشکیل وزارت خانواده نوشت؛
بدون تردید وزارت خانواده می‏تواند با فراهم نمودن زمینه‏ های فرهنگی، اجتماعی و حمایتی ازدواج به هنگام جوانان با رویکرد انتخاب دقیق و عروسی آسان، طراحی و برنامه‏ ریزی دوره‏ ه ای آموزشی دانش ‏افزایی زوج‏های جوان با هدف افزایش رضامندی زناشویی و پیشگیری از همسرگریزی، جدایی و طلاق، طراحی و مدیریت و هماهنگی خدمات تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده، طراحی و تدوین برنامه‏ های حمایتی و نظارتی ویژه خانواده‏های آسیب دیده و حمایت‏ طلب با استفاده از صاحبنظران متخّصّص و مجرب و بهره ‏مندی ازامکانات همه وزارتخانه ‏ها و سازمان‏ها به ویژه تشکیلات دفتر امور زنان وابسته به ریاست جمهوری و نظایر آن نقش فوق العاده کلیدی در ارتقای فرهنگ کشور داشته باشد.

لذا شایسته است محور همه هدف‏ها، جهت‏ها و برنامه‏ های کلی دولت بر پاسداری از حریم پر قداست کانون خانواده استوار باشد. یعنی آموزش و پرورش خانواده محور، بهداشت خانواده محور، رادیو و تلویزیون خانواده، تجارت خانواده محور، صنعت خانواده محور، فرهنگ خانواده، محور، پلیس خانواده محور، امنیت خانواده محور و …
برهمین اساس شایسته و بایسته است که یک وزارتخانه قوی و مقتدر بنام وزارت خانواده با هدف واندیشه پاسداری از قداست و استحکام خانواده ایجاد گردد.

متن کامل نامهدکتر غلام رضا افروز را اینجا بخوانید