به گزارشافکارنیوز،فرید براتی سده در مورد آمار دقیق تعداد معتادان در کشور و اینکه به نظر می‌رسد آمار اعلام شده تعداد واقعی معتادان نباشد گفت: آماری که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شده درست است این آمار معتادان واقعی است اما آمار مصرف کنندگان مواد مخدر که به صورت تفننی یا موقت این مواد را مصرف می‌کنند، نیست.

وی ادامه داد: بنابراین آمار اعلام شده، معتادان دائمی را شامل می‌شود که بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک به دست آمده است.

براتی سده گفت: آمار دقیق از اعتیاد را نمی‌توانیم به دست بیاوریم و هیچ کشوری هم نمی‌تواند آمار دقیقی ارائه دهد. تنها تحقیقات موجود، همین آمار را در کشور نشان می‌دهد البته مشکلاتی داریم که باید رفع شود و ستاد روی این موضوع برنامه دارد.

برنامه ستاد برای اعلام دقیق آمار معتادان بزودی اجرا می‌شود


مدیرکل جدید درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر چند طرح اپیدمیولوژیک جدید در دست اجرا دارد تا از طریق آن، آمار دقیق مصرف کنندگان تفننی و معتادان واقعی را به دست آورد.

براتی سده افزود: در این طرح‌ها، آمار به دست آمده با تمام شرایط معتادان خواهد بود و حتماً نتایج و آمار دقیق اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی گفت: با وجود اینکه یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد اما برای همه آنها امکانات کافی موجود نیست نه اینکه دستگاه‌ها فعالیت نمی‌کنند بلکه حمایتها کم است به طوری که از کل آماری که موجود است فقط ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار دارند.

مدیرکل جدید درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: البته بر روی آماری که از معتادان تحت پوشش نیز وجود دارد به دلیل اینکه از سوی بهزیستی و وزارت بهداشت اعلام می‌شود ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد با این حال، برای این تعداد نیز امکانات درمانی نداریم و حمایت‌های اجتماعی نیز کافی نیست.

براتی سده افزود: خانواده معتادان چه گناهی کرده‌اند و چه نهادی متولی آنهاست. این موضوع بسیار مهمی است اگر می‌خواهند بن و یارانه به مردم بدهند خانواده معتادان در کجا قرار دارند.

وی گفت: سازمان بهزیستی اعلام می‌کند باید آ‌مار ثبت شده و رسمی از این خانواده‌ها در سایت وجود داشته باشد و سپس به آنها خدمات دهند اما طی سالهای گذشته هیچگاه خانواده معتادان به سایت مراجعه نکرده و اطلاعات خود را ثبت نکرده‌اند این یک مشکل است و نمایندگان مجلس باید کاری کنند.

مدیرکل جدید درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: باید متولیان امر به خانوادههای معتادان اجازه دهند برای دریافت کمک و ثبتنام اقدام کنند. در حالی که هم اکنون کمیته امداد و سازمان بهزیستی که نهادهای حمایتی هستند به آنها اجازه نمیدهند، به نظر میرسد خانواده این افراد فراموش شدهاند.