فارس: در حالي ۵ ساله شدن مدت معاينه فني خودروهاي نو در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد كه برخي مسئولان و مديران در خواب به سر ميبردند؛ هر چند اين امر از سال گذشته به اطلاع برخي مديران رسيده بود اما با پشت گوش انداختنهاي آنها اين پيشنهاد بي سرو صدا به تصويب رسيد.

مدتی پس از تصویب قوانین جدید راهنمایی و رانندگی و ۵ ساله شدن مدت معاینه فنی‌ خودروهای نو به عنوان یکی از بندهای این قانون، حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشته است.

برخی از سازمان‌های اجرایی به نوبه خود نسبت به ۵ ساله شدن مدت معاینه فنی خودروهای نو معترض هستند و شاید در این میان تنها خودروسازها هستند که ترجیح دادند نسبت به ۵ ساله شدن مدت معاینه فنی خودروها سکوت اختیار کرده و تنها نظاره‌گر جنجال‌ها باشند.

از آنجایی که سازمان حفاظت محیط زیست متولی جلوگیری در ایجاد انواع آلودگی‌ها شناخته شده است، همه نگاه‌ها به سمت این سازمان حرکت کرد و پس از آن این پرسش که چرا محیط زیست اجازه چنین مصوبه‌ای را داده‌است.

سازمان حفاظت محیط زیست پس از مطلع شدن از مدت اعتبار برگه معاینه فنی برای ۵ سال، ضمن انتقاد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره تصویب این امر و برای توجیه بی اطلاعی خود از اتفاقات مجلس سریعاً چندین نامه برای دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور و ریاست جمهوری نوشت.

در پی این نوشته‌ها، بی‌مسئولیتی و بی توجهی برخی مدیران و مسئولان را بیش از گذشته نمود پیدا کرد. چگونه است پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی در زمینه محیط زیست و آلودگی هوا به تصویب برسد ولی آنها بی‌خبر باشند.

در عین حال پس از اعتراضات سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه عدم دعوت از این سازمان برای شرکت در جلسات تخصصی، نمایندگان مجلس این سازمان را سازمانی در خواب فرو رفته دانسته و این حرف‌ها را دلیلی بر فرافکنی دانستند.

سازمان محیط زیست طی چند روز گذشته پیشنهاداتی را در این زمینه تهیه کرد و تجزیه و تحلیل خود را درباره رد این مصوبه به معاونت پارلمانی ریاست جمهوری مطرح کرده تا شاید بتواند نظر‌ها را متوجه خود سازد.

یکی از توجیحات سازمان محیط زیست ظرف چند روز گذشته این بوده که تاکنون این مسئله در جلسات مطرح نشده و یکباره تصمیمات اتخاذ شده است.

از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از آن است که در یکی از جلسات کمیته کاهش آلودگی هوای تهران در اواخر سال گذشته که با حضور مدیر کل محیط زیست استان تهران و نمایندگان سایر دستگاه‌های عضو برگزار شده این مسئله که قرار است پیشنهاد ۵ ساله شدن مدت معاینه فنی خودروهای نو ۵ به مجلس ارائه شود به اطلاع آقایان مسئول رسیده است.

در صورتی که این مسئله به اطلاع مدیر کل محیط زیست استان تهران رسیده پس چگونه محیط زیست در این زمینه اقدامی انجام نداده و تنها با دست روی دست گذاشتن و نظاره کردن زمینه را برای تصویب این پیشنهاد فراهم کرده است؟ چرا در این زمینه با نمایندگان مجلس گفت‌وگویی انجام نشده و سعی نکردند پیش از به تصویب رسیدن نظرات کارشناسی خود را مطرح کنند؟

اگر قرار باشد مديران در جلسات كارشناسي به خواب عميق فرو بروند و صحبتها تنها براي آنها حكم لالايي را پيدا كند ديگر چگونه ميتوان انتظار داشت كه سنگ روي سنگ بند شود؟