به گزارشافکارنیوز،سید محمدحسن کلانتر معتمدی با معرفی دو روش جدید تعویض دریچه قلب بدون جراحی اظهار داشت: ۹۵ درصد بیماریهای قلبی - عروقی اکتسابی و قابل پیشگیری است و عامل ۸۰ درصد مرگ ناشی از بین این بیماریها در ایران سکته قلبی یا مغزی است.

دبیر علمی دومین کنگره مشترک قلب ایران افزود: رشته قلب و عروق از جمله رشته‌هایی است که به سرعت و به شکل روزانه در دنیا در حال رشد است و هر روز شاهد ابداع روشهای جدید درمانی در این رشته هستیم.

وی ادامه داد: یکی از روش‌های جدید درمانی، تعویض دریچه قلب بدون جراجی باز است که هم برای دریجه آئورت و هم دریچه میترال در دنیا انجام می‌شود، در مورد دریچه آئورت چند مورد انگشت شمار تعویض دریچه به این روش در کشور ما انجام شده اما در مورد تعویض دریچه میترال هنوز تکنولوژی آن وارد بازار کشور نشده است.

کلانتر معتمدی ادامه داد: این دو روش جدید در دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران که ۶ تا ۹ اسفند در تهران برگزار می‌شود با حضور مهمانان خارجی که مستقیماً در ابداع این روشها نقش داشته اند به متخصصان و جراحان قلب ایرانی معرفی می‌شود.

وی اضافه کرد: هنوز این روش‌های جدید درمانی در کشور ما فراگیر نشده و به همین علت هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. به همین علت در موارد انگشت شماری که امکان انجام این روشها باشد، هزینه‌های سنگینی بالغ بر ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان برای بیماران در بر دارد که از عهده عموم مردم خارج است.

رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان قلب جماران گفت: متخصصان و جراحان قلب ایران از توانایی علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، به طوری که تقریباً در این رشته اعزام بیمار به خارج به حداقل ممکن رسیده و تعداد بیماران قلبی - عروقی که با تشخیص شورای عالی پزشکی به خارج از کشور اعزام می‌شوند کمتر از تعداد انگشتان دست است و به ۱۰ نفر در سال نمی‌رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله افزود: ۵ درصد بیماریهای قلبی و عروقی مادرزادی و ۹۵ درصد اکتسابی است که به جز موارد مادرزادی اغلب بیماری‌های قلبی - عروقی اکتسابی را می توان با اصلاح تغذیه به خصوص کاهش مصرف روغنهای مضر، کنترل دیابت، کاهش وزن، کنترل چربی و فشار خون و ورزش روزانه کنترل کرد.

وی به لزوم توجه بیشتر مسئولان وزارت بهداشت به پیشگیری و افزایش آگاهی مردم برای جلوگیری از بروز بیماریهای قلبی و عروقی اشاره کرد و گفت: متأسفانه آگاهی مردم نسبت به روشهای پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی در کشور ما نه تنها در شهرهای کوچک بلکه حتی در شهرهای بزرگ نیز بسیار کم است و لازم است، از طریق شبکه بهداشتی و درمانی سراسری کشور و رسانه ها آگاهی مردم با تکرار مطالب آموزشی افزایش پیدا کند.

دبیر علمی دومین کنگره مشترک قلب ایران اضافه کرد: بیماری‌های قلب و عروق عامل اول مرگ و میر ایرانیان در اثر بیماری است و علت حدود ۸۰ درصد این مرگ‌ها نیز سکته‌های قلبی و مغزی است که به علت گرفتگی عروق ایجاد می‌شوند، ۱۵ درصد مرگ این بیماران نیز بر اثر بیماری‌های دریچه قلب و حدود ۵ درصد مرگ این بیماران نیز به علت بیماری‌های مادرزادی قلبی - عروقی است.

دومین کنگره مشترک قلب و عروق ۶ تا ۹ اسفند با همکاری انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب و عروق ایران، انجمن اکوکاردیوگرافی و انجمن بیهوشی قلب ایران در سالن اجلاس سران کشور برگزار میشود و به جدیدترین موضوعات در حیطه قلب و عروق میپردازد.