به گزارش افکارنیوز، برای داشتن دندان هایی سالم تر لازم است این عادت ها را پیدا کرده و برای رفع آنها تلاش کنید. با این روش های جدید مسواک زدن هم دندان های سالم تری خواهید داشت و نیازتان به دندانپزشک بسیار کمتر خواهد شد و هم از بوی بد دهان و جلوه دندان های کثیف رها خواهید شد.

به اندازه کافی طولانی مسواک نمی زنید

بیشتر مردم زمان کافی برای مسواک زدن دندان هایشان صرف نمی کنند. عجله برای رفتن به سر کار یا رفتن به تختخواب باعثمی شود آنها برای مسواک زدن وقت کافی نگذارند. اما دندانپزشکان توصیه می کنند طوری مسواک بزنید که مسواک زدن شما دو تا سه دقیقه طول بکشد. اگر یک بار زمان بگیرید و ببینید کمتر از این مقدار وقت برای مسواک زدن صرف می کنید. دفعه بعد سعی کنید آرام تر مسواک بزنید و زمان آن را محاسبه کنید. شما می توانید از مسواک های برقی تایمردار هم برای تنظیم وقت مسواک زدن استفاده کنید.

حواس تان نیست چه می کنید

موقع مسواک زدن باید با دقت به آینه نگاه کنید و ببینید برس مسواک کجا می رود. احتمال زیادی دارد که شما جایی از دندان هایتان را در مسواک زدن از قلم بیندازید. برای مثال خیلی از مردم محل وصل دندان به لثه را خوب مسواک نمی زنند در حالی که این قسمت از مهمترین بخش هایی است که باید خوب شسته شود تا از جرم گرفتن و التهاب لثه جلوگیری شود. به پشت دندان ها هم نگاه کنید و مطمئن باشید سر مسواک شما آن بخش ها را تمیز می کند.

در استفاده از نخ دندان شکست می خورید

نخ دندان می تواند لابلای دندان ها را که در حالت عادی مسواک به آن نمی رسد تمیز کند. خیلی از حفره های روی دندان ها در سطح تماس بین دو دندان ایجاد می شود. باکتری ها در این نواحی گیر می کنند، از قند حاصل از مواد غذایی تغذیه می کنند، کلونی تشکیل می دهند و مواد شیمیایی آزاد می کنند که می تواند مینا را از بین ببرد و به پوسیدگی منجر شود و به دندان آسیب بزند. در واقع باید بدانید که استفاده از نخ دندان اختیاری نیست. استفاده از آن بهترین راه برای محافظت از دندان های شماست.

نخ دندان را دور دو انگشت اشاره خود بپیچید و با شست نگه دارید. به آرامی نخ را بین دو دندان خود ببرید. مراقب باشید آن را به آرامی عقب و جلو ببرید. بالا و پایین بردن ممکن است به لثه های شما آسیب بزند و باعثخونریزی آنها شود. دفعات اول ممکن است این کار سخت باشد اما وقتی به آن عادت کنید، درست مثل مسواک زدن نمی توانید کنارش بگذارید.

از خمیردندان نامناسب استفاده می کنید

خمیردندان های جرم زدا برای پاک کردن جرم های دندان مناسبند زیرا در آنها از مواد ساینده استفاده می شود. اما به خاطر همین خاصیت آنها ممکن است به دندان های شما هم آسیب برسانند. خمیردندان هایی هم هستند که برای سفید کردن دندان ها مناسب هستند. هنوز ثابت نشده که آنها برای دندان مضر هستند. هر چند که به نظر می رسد اینها همه تبلیغات تجاری باشد.

مسواک شما بیش از حد سفت است

وقتی قرار است مسواک بخرید، فروشنده از شما درباره سفتی و نرمی مسواکی که می خواهید سوال می کند. امکان شکستگی مینا وقتی شما از مسواک خیلی سفت استفاده می کنید بالا می رود و وقتی با مسواک سفت اشتباه مسواک کنید، احتمال شکستگی بالاتر می رود. این روش می تواند در نزدیکی خط لثه شکاف ایجاد کند و علاوه بر این مسواک زدن سخت می تواند به لثه های حساس آسیب بزند و باعثسوزش و خونریزی در لثه شود.

از مسواک نادرستی استفاده می کنید

برای اینکه آسیب به دندان ها را به حداقل برسانید باید مسواکی نرم بخرید. هر چند که در صورت استفاده نادرست از مسواک نرم هم ممکن است به دندان تان آسیب برسانید. حتی اگر زبری برس های مسواک را روی لثه حس نمی کنید باید بدانید که دارید کار خود را به درستی انجام می دهید. اگر دندانپزشک شما مسواک خاصی برای ایمپلنت یا بریج به شما داده از آن هم در کنار مسواک نرم استفاده کنید. نکته مهمتر این است که مسواک شما می تواند یک محل مناسب برای زندگی میکروب ها از جمله استرپتوکوک و استافیلوکوک باشد. شما باید مسواک تان را هر سه ماه یک بار عوض کنید. اگر برس های مسواک ساییده و خم شوند باید آن را زودتر از سه ماه عوض کنید. برای جلوگیری از رشد میکروب ها در مسواک تان باید بعد از استفاده آن را با آب گرم بشویید و جایی قرار دهید که بتواند کاملاً خشک شود.

تکنیک مسواک زدن شما نیاز به تغییر اساسی دارد

مینای دندان از لایه نازک شیشه مانندی تشکیل شده که روی کل سطح دندان کشیده شده است. وقتی مسواک شما از یک سطح به سطح دیگر می پرد ممکن است مینا ترک بخورد و دندان ها را ضعیف کند.

مسواک را با زاویه ۴۵ درجه روی دندان هایتان نگه دارید و با حرکات دایره ای کوچک مسواک بزنید. روی چند دندان تمرکز کنید و سپس کمی مسواک را تکان دهید و مجموعه بعد را شروع کنید.

طرف دیگر دهان، بالا، پایین و پشت دندان ها هم با این روش مسواک بزنید. شما می توانید روی سطح دندان ها را مستقیماً برس بکشید. بعد از حرکات دایره ای، روی تمام دندان ها مسواک را از لثه به پایین بکشید تا تمام جرم ها و باکتری ها از روی دندان های شما پاک شوند.

دهان تان را بعد از مسواک خوب نمی شویید

مسواک و نخ دندان باعثمی شوند باکتری ها از روی سطح دندان شما پاک شوند. لازم است بعد از آن دهان خود را کاملاً بشویید تا باکتری ها از دهان تان خارج شوند.

می توانید از دهان شویه های ضد باکتری بدون الکل استفاده کنید. دهانشویه های حاوی فلوراید هم می توانند مینای دندان شما را تقویت کنند و مانع از پوسیدگی دندان ها شوند. اگر دهانشویه در دسترس شما نیست، لازم است دهان تان را چند بار با آب کاملاً بشویید.

نسخه طبیعی دکتر اوز برای سلامت دندان های شما

سفید کننده طبیعی دندان؛ توت فرنگی

توت فرنگی یک سفیدکننده قدرتمند است که حاوی ماده ای به نام استرینجنت است که باعثمحافظت از لثه ها می شود. توت فرنگی علاوه بر این ویتامین c هم دارد. وجود این دو ماده در کنار هم می تواند به از بین بردن لکه های روی دندان کمک کند و جرم را از دندان ها پاک کند.

مسواک طبیعی؛ سیب

سیب ترد درست مثل یک مسواک عمل می کند. پروسه جویدن سیب می تواند مواد غذایی و باکتری ها را از سطح دندان شما پاک کند و لکه های روی سطح دندان ها را از بین ببرد. سیب حاوی ماده ای به نام اسید مالیک است. این ماده در ترکیبات شیمیایی سفیدکننده دندان به کار می رود و به از بین بردن لکه های روی دندان کمک می کند.

دهانشویه طبیعی؛ کشمش

کشمش دهان شما را تمیز نگه می دارد. این ماده غذایی به تولید بزاق در دهان کمک می کند. افزایش بزاق به طور طبیعی به کاهش آلودگی ها و جرم های روی دندان کمک می کند.

سیب سبز/ شماره ۱۰۶/ نیمه اول بهمن ماه ۹۲/ صفحه ۴۲