به گزارش مشرق به نقل از مهر، چندی پیش خبر رسید که پرو‍ژهای در شیراز به عنوان کنارگذر در حال کلنگزنی است که با اجرای آن سطح وسیعی از بافت تاریخی ارزشمند شیراز را تخریب خواهد کرد.

این بافت یک فرصت مطالعاتی بی‌نظیر را در اختیار کارشناسان و پژوهشگران می‌گذاشت و در خصوص آن می‌شد نه تنها مطالعات وسیع تاریخی و فرهنگی را انجام داد بلکه زمینه را برای احیای گردشگری در این بافت تاریخی مهیا کرد.

کارشناسان معتقدنتد با اجرای این پرو‍ژه یکی از منحصر به فردترین بافت‌های کشور در معرض تخریب و آسیب قرار می‌گیرد و ارزش‌های مطالعاتی و تاریخی آن از دست خواهد رفت.

در این رابطه یک فعال میراثفرهنگی درخصوص اجرای پروژه کنارگذر در بافت تاریخی شیراز گفت: شهرداری تعداد خانه‌های تاریخی در این بافت را ۱۲۰ خانه اعلام کرده در حالیکه میراثفرهنگی تعداد این منازل را حدود ۱۳۰ مورد می‌داند.

وی افزود: این خانه‌های تاریخی دارای ارزش هستند اما ثبت نشده‌اند البته در خصوص اجرای این پروژه به اندازه‌ای که از بین رفتن بافت ارزش دارد، منازل تاریخی چنین ارزشی به این مهمی را ندارد چراکه بافت تاریخی شیراز یکی از بافت‌های منحصر به فرد کشور بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.

این دوستدار میراثفرهنگی در خصوص منحصر به فرد بودن بافت تاریخی شیراز بیان کرد: از دید کارشناسان بافت‌های تاریخی و شهری دارای سه نوع حلقوی، شطرنجی و ستاره‌ای بوده که بافت تاریخی شیراز از بافت‌های تاریخی ستاره‌ای به صورت شعاعی است.

وی با بیان اینکه بر اساس نظریه کارشناسان بافت تاریخی ستاره‌ای در ایران وجود ندارد، گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بافت تاریخی یکی در ایتالیا و دیگری در شهر شیراز وجود دارد به همین دلیل این بافت دارای ارزش بسیار بالایی است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ارزش تاریخی این بافت تاریخی را تشخیص نمی دهد، افزود: برای اجرایی کردن این پروژه کار کارشناسی انجام نشده چراکه شهرداری به دنبال ایجاد توسعه ناپایدار است زیرا به دنبال اجرایی کردن پروژه کنارگذر در محدوده بافت تاریخی شیراز پروژه‌ای اجرایی می‌شود و در کنار آن پتانسیلهای بالایی در زمینه گردشگری از بین می‌رود.

وی با طرح این پرسش که در صورت تخریب بافت تاریخی شیراز چه کسی پاسخ‌گوست، تصریح کرد: باید این بافت در قالب یک طرح ملی مطرح و با توجه به قابلیت‌هایی که داشته و دارد ثبت جهانی می‌شد و اگر در گذشته برای ثبت بافت تاریخی شیراز اقدام شده بود در حال حاضر شاهد از بین رفتن آن نبودیم.

این فعال میراثفرهنگی تاکید کرد: اجرای طرح کنار گذر که مدعی هستند برای روان‌سازی ترافیک انجام می‌شود آنقدر ضروری نیست که هویت شهرمان که هرساله تعداد زیادی گردشگر از آن بازدید می‌کنند را از بین برد.

وی گفت: شهرداری برای احداثپارکینگ اوراق مشارکت می‌فروشد اما برای بافت تاریخی شیراز که می‌تواند یک مجموعه گردشگری باشد هیچ‌گونه اقدامی انجام نمی‌دهد.

این فعال میراثفرهنگی با بیان اینکه این چنین به نظر می‌رسد که شهرداری برای ۵۷ هکتار از این بافت برنامه دارد، اظهار داشت: این بافت دارای قدمت ۵۰۰ ساله است و بیشتر از خانه‌های تاریخی ارزش دارد چراکه هویت مردم این شهر است.

وی افزود: از روی بافت تاریخی شیراز میتوان به آداب و رسوم و بسیاری از مراسمها و هویت مردم پیبرد.