به گزارش افکارنیوز، در عصر حاضر، با وجودی که بچه ها در خانه و خانواده از جایگاه ویژه ای برخوردارند، اما هنوز این مهم است که در مقابل پدر و مادر با ادب و حرف شنو باشند و پدران و مادرانی که چنین انتظاری از فرزندشان دارند لازم است قبل از هر چیز به نظر، آرزوها و خواسته های فرزندشان توجه داشته باشند تا راحت تر بتوانند با آنها ارتباط برقرار کرده او را تشویق به اطاعت و حرف شنوی کنند. راهکارهای مطرح شده در این مقاله به پدر و مادرها کمک می کند تا اطاعت از قوانین خانوادگی را به بچه ها بیاموزند.

قوانینی وضع کنید که در فهم کودک باشد

قوانینی را در خانه وضع کنید که کودک قادر به پیروی از آنها باشد. قوانین ساده، اما اصولی که در تربیت او نقش هم داشته باشد. مثل بالا و پایین نپریدن بی جهت، حرف زدن مودبانه با دیگران، اذیت نکردن دیگران، راستگویی، احترام گذاشتن به بزرگترها و…

این گونه قوانین سبک و در عین حال دوستانه به کودک کمک می کند تا با انجام آنها مورد تشویق و تحسین قرار گیرد و به انجام بیشتر آنها تشویق شود.

به کودکان بگویید که چرا اطاعت از قوانین مهم است

هر مطلبی، اگر درست و با زبان کودکانه برای کودک توضیح داده شود، کودک آن را درک می کند. بچه ها باید بدانند قوانین برای حفظ امنیت، سلامتی و خوشحالی خودشان و دیگران وضع می شود و وقتی کسی از قانون اطاعت کند نزد دیگران محبوب و محترم خواهد بود. بچه ها باید بدانند که پدر و مادر برای سالم نگه داشتن آنها وظیفه مهمی دارند و قوانین وضع شده تا سلامت آنها تضمین شود و آنها نیز هرگز نباید کاری انجام بدهند که خطرناک باشد و سلامت خودشان یا دیگران را به خطر بیندازند. بچه ها بدانند یکی از راه هایی که می توانند محبت پدر و مادر را جلب کنند، اطاعت از قوانینی است که در خانه وضع شده است.

عواقب و نتایج هر عملی را برای کودکان توضیح بدهید. برای مثال اگر کودکی لباس ورزشی کثیف خود را در سبد لباس های چرک نمی اندازد، باید برایش توضیح داده شود که به این ترتیب لباس نشسته می ماند و دفعه بعد نمی تواند به زمین ورزش برود، چون لباس ورزشی تمیزی ندارد.

خودتان به قوانین احترام بگذارید

اگر پدر و مادر به قانون احترام بگذارند بچه ها هم از آنان تقلید خواهند کرد. اگر پدر یا مادری موقع رانندگی در حضور فرزندشان به قوانین راهنمایی رانندگی توجهی نداشته باشند، یا به جای رفتن به محل کارش در خانه بماند و با محل کارش تماس بگیرد و بگوید که بیمار است، یعنی اینکه خودش از قانون سرپیچی کرده و نباید انتظار داشته باشد فرزندش صادقانه عمل کند و به قوانین احترام بگذارد. اگر پدر و مادرها بیش از آنچه می گویند، درست رفتار کنند، حتماً به نتیجه دلخواه خواهند رسید.

کودک را قانع کنید

اگر آنچه را کودک می خواهد خلاف قانون خانوادگی است، باید با او گفتگو کرد و احساسات او را با دقت شنید. کودک با شنیده شدن حرف هایش توسط پدر یا مادر، احساس ارزشمندی خواهد کرد و به این ترتیب پدر و مادر، ضمن همراه شدن با کودک می توانند او را به سمت اطاعت از قانون هدایت کنند. به طور مثال اگر قانون خانه این است که کودک قبل از خوردن غذا باید دست هایش را با آب و صابون بشوید و کودک از این کار خودداری می کند و دلیل می آورد دست هایش تمیز است، باید با دقت دلایل او را شنید و سپس، بدون جاروجنجال، صابونی خوشبو، حوله ای زیبا و نرم برایش خرید، یا او را متوجه کارهایی کرد که با دست هایش انجام داده و موجب آلودگی دست هایش شده است. به این ترتیب کودک بهتر تشویق به شستن دست هایش می شود تا وقتی که با جنجال یا اجبار بخواهیم او را مجبور به این کار کنیم.

کودک مطیع را تشویق کنید

وقتی کودکی به قوانین خانوادگی توجه نشان داده و از آنها سرپیچی نمی کند، باید مورد تایید و تشویق قرار بگیرد. تحسین و تمجید همیشه کودک را تحریک می کند تا کارهایی انجام بدهد که مورد تشویق قرار بگیرد.

مجله خانواده/ شماره ۵۰۳/ نيمه اول اسفند ماه ۹۲/ دريا/ صفحه ۲۶