به گزارش افکارنیوز، پاهای بی قرار، ناخن های ورقه ورقه شده و نوک زبان قرمز! کدام یک اذیت تان می کند؟ داشتن اینها و نه علامت دیگر یعنی یک جای کار بدن تان می لنگد! برای برطرف کردن این لنگی به شما یاد می دهیم چطور پزشک خودتان باشید و این مشکلات را با کمترین هزینه برطرف کنید. ضمن اینکه دلایل را هم یکی یکی به شما معرفی می کنیم. به بخش آشنایی با زبان بدن خوش آمدید.

۱. ابروهایتان می ریزد؟

اگر به تازگی ابروهایتان به خصوص در قسمت فوقانی شروع به ناپدید شدن کرده بهتر است هر چه سریع تر به پزشک تان مراجعه کنید و از او بخواهید برایتان تست تیروئید یا T. S. H بنویسد. چون احتمال اینکه ریختن ابروها به دلیل کم کاری تیروئید باشد خیلی زیاد است.

راه حل: در کنار دریافت داروها اول از همه سراغ رژیم غذایی تان بروید. از خوردن غذاهایی که باعثدرگیر شدن تیروئیدتان می شود حتی الامکان پرهیز کنید. خوراکی هایی مثل سویا، کلم پیچ، کلم قمری و بادام زمینی جزو این گروه هستند. به خصوص اگر به صورت خام مصرف شوند. از مصرف بیش از حد کافئین و شکر هم خودداری کنید چون باعثتحریک تیروئیدتان می شوند. می توانید با مشورت پزشک تان مولتی ویتامین هایی که شامل عناصر مفید برای تیروئید هستند را تهیه کنید. این عناصر شامل یوداین، تیروزین، منگنز، زینک و سلنیوم می شوند.

۲. پاهایتان بی قرارند؟

شب شده و خسته هستید و دل تان یک خواب سیر می خواهد، ولی زهی خیال باطل! مگر این پاهای بی قرار می گذارند خواب به چشم تان بیاید! هر چقدر هم که به تخت بکوبیدشان فایده ای ندارد؛ آرام بشو نیستند!

تا به حال فرضیه های زیادی برای دلیل مشکل پای بی قرار ذکر شده اما یکی از این فرضیه ها زورش بیشتر به بقیه می رسد: کمبود آهن دارید و بدن تان دارد از این کمبود رنج می برد و یکی از راه هایی که پیدا کرده تا بتواند به شما هشدار بدهد هم این است که پاهایتان را بی قرار کند. آهن به انتقال پیام های عصبی از مغز به سایر اعضای بدن، مثل دست ها و پاها کمک می کند. حالا که کمبود آهن دارید این مشکل این طوری خودش را نشان می دهد.
راه حل: اول از همه به یک پزشک مراجعه کنید و ازمایش خون بدهید تا از بابت علت مشکل تان مطمئن شوید. تا حل شدن این مشکل توسط داروها هم یک راهکار خوب برایتان سراغ داریم. از آنجا که پوست توانایی جذب منیزیم را دارد از داروخانه های معتبر اسپری منیزیم تهیه کنید و شب ها قبل از خواب روی پاهایتان اسپری کنید و ماساژ دهید. این کار تا حدود زیادی می تواند پاهایتان را آرام کند و خیال شما را راحت!

۳. گوش هایتان می خارند؟

علی رغم اینکه روی بسته گوش پاک نوشته شده داخل گوش نکنید با وسواس و احتیاط آن را توی گوش تان می برید و هر چقدر بخارانید خسته نمی شوید؟ دلیل این مشکل می تواند یک قارچ به اسم کاندیدا باشد! ممکن است با اینکه گوش هایتان کاملاً تمیز هستند این خارش ها ادامه دار شده و کم کم به یک عادت آزاردهنده تبدیل شوند. بهتر است تا به گوش تان آسیب نزده اید به دکترتان سری بزنید!

راه حل: مطمئن باشید داروها این مشکل را به سرعت برطرف می کنند. اما شما هم باید به حل مشکل کمک کنید. می پرسید چطور؟ خیلی ساده رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و مصرف شکر را کاهش دهید. از خمیرهای ترش و قارچ تا حد ممکن استفاده نکنید و در نهایت هم سراغ مصرف خوراکی های پروبیوتیک و گیاهان ضد قارچ بروید!

۴. پلک تان می پرد؟

راستش هنوز دلیل پریدن پلک ها به صورت قطعی مشخص نشده است. البته فرضیاتی هستند که دلایل مختلفی برای این مسائل عنوان می کنند؛ مثلاً عده ای می گویند ممکن است این مشکل به خاطر زیاد کار کردن با رایانه ایجاد شود. در این صورت باید به چشم پزشک مراجعه کنید. عده دیگری می گویند علت، به مصرف بالای کافئین بر می گردد که در این صورت باید نوشیدن قهوه یا خوراکی های کافئین دار را کم کنید.

راه حل: عده دیگری با دلایل منطقی تر اعلام کرده اند که کمبود منیزیم باعثپریدن پلک ها می شود و می توانید با مصرف قرص های مکمل مانع پریدن پلک هایتان شوید. طب سنتی ایرانی هم می گوید ممکن است دلیل این امر سردی طبع تان باشد. در این صورت می توانید از چای و نبات یا سایر خوراکی های گرم مثل خرما کمک بگیرید.

۵. خارش پوست دارید؟

اگر پوست تان گاهی آنقدر می خارد که نگران می شوید زخم شود بدانید تنها نیستید و این مشکل خیلی های دیگر هم هست! لایه لایه شدن پوست و خارش آن می تواند نشانه ای از کمبود مجموعه ویتامین های B باشد. در عین حال این مشکل ممکن است به مراقبت و رسیدگی نکردن به پوست تان هم مربوط شود.

راه حل: بهترین منابع ویتامین های گروه B، در گوشت و سبزیجات قرار گرفته اند. در عین حال از پزشک تان بخواهید اگر صلاح می داند برایتان مکمل ویتامین B تجویز کند که شامل اسیدهای چرب ضروری هم می شود. این مکمل از پوست مراقبت می کند و سیستم عصبی شما را آرام خواهد کرد. بعد از مدت کوتاهی مشکل خارش برطرف خواهد شد.

۶. گوشه لب هایتان ترک خورده؟

اگر چنین مشکلی دارید احتمالاً بدن تان با زبان خودش دارد از کمبود ویتامین B حکایت می کند. شما هم زبانش را رمزگشایی کنید و به داداش برسید. دلیل دیگر در استرس های روزانه پنهان شده است.

راه حل: سراغ سبزیجاتی که برگ های سبز دارند بروید. بادام بخورید. میوه های تازه و شیر مصرف کنید و اگر نیاز بود از قرص های ویتامین B هم استفاده نمایید. می توانید از ژل آلوئه ورا هم برای مرطوب کردن این بخش از پوست استفاده کنید. ورزش کردن را برای از بین بردن استرس فراموش نکنید.

۷. پوست لب تان جمع و ورقه ورقه می شود؟

با شروع به فصل های سرد ممکن است بیشتر از هر وقت دیگری روی اصل مشکل سرپوش بگذارید. اگر لب هایتان خشک شده و پوست شان کش می آید و در نهایت پوست پوست می شوند لطفاً دست از سر مرطوب کننده لب و انداختن تقصیر به گردن هوای سرد بردارید! بدن شما به آب نیاز دارد و دچار خشکی شده است!

راه حل: همه این علائم دارند از شما دعوت می کنند آب بیشتری بنوشید یا حداقل مصرف مایعات دیگر را افزایش دهید! اگر نمی توانید به اندازه کافی آب بخورید از دوغ، چای کمرنگ یا آبمیوه های طبیعی کمک بگیرید تا این مشکل هر چه سریع تر حل شود.

۸. نوک زبان تان قرمز شده؟

هرازگاهی وقتی جلوی آینه می ایستید به خودتان زبان درازی کنید! این کار فقط محض شاد کردن دل تان نیست؛ قرار است به نوک زبان نگاه کنید و اگر دیدید قرمز شده هوشیار شوید! طب چینی قرمز و براق شدن نوک زبان را به احساسات و قلب وابسته می داند و می گوید یک جای کار می لنگد. بنابراین احتمال اینکه استرس یا ناراحتی روی این بخش از بدن تاثیر بگذارد زیاد است. حالا که صحبت از زبان شد بد نیست بدانید و آگاه باشید اگر زبان تان ورقه ورقه شده احتمالاً کم خونی یا سوءتغذیه دارید. رژیم غذایی تان را مقوی کنید و چای نعنا بنوشید.

راه حل: باز هم با پزشک تان مشورت کنید و اگر صلاح دانست از مکمل های منیزیم کمک بگیرید. در عین حال سراغ انواع چای گیاهی مثل جینسینگ و یا چای سبز بروید تا شادی و آرامش را به خودتان هدیه کنید.

۹. خواب بد می بینید؟

یک وقت هایی هم هست که مثلاً خوابیده اید ولی صبح با همان خستگی شب قبل و احساس ناخوشایند بیدار می شوید، از بس که خواب های بد سراغ تان آمده اند! اگر این طور است می توانید فعالیت های چند ساعت قبل از خواب تان را بررسی کنید و اگر دیدید ورزش های سنگین در برنامه است شک نکنید که مشکل از همین جا ایجاد شده است. فعالیت های سنگین پیش از خواب آرامش تان را می گیرند و نمی گذارند ریلکس باشید.

راه حل: فعالیت های ورزشی سنگین را به صبح اختصاص دهید و اگر دوست دارید ورزش کنید می توانید شب ها یک پیاده روی سبک را جایگزین نمایید. سعی کنید استفاده از کافئین را محدود کنید و بعد از ساعت دوی بعد از ظهر سراغ قهوه نروید. ترجیحاً صبح ها را هم با چای گیاهی لیمو شروع کنید تا خواب آرام دوباره سراغ چشم هایتان را بگیرد. در عین حال می توانید از قرص های مکمل آهن، کلسیم و منیزیم کمک بگیرید تا کمبودهای احتمالی را برطرف کنند.

۱۰. ناخن های شکننده دارید؟

با کلی زحمت و زمان ناخن هایتان را بلند می کنید و بعد درست وقتی که نباید با یک ضربه کوچک می شکنند! حالت بهتر این است که ناخن ها نمی شکنند بلکه ورقه ورقه می شوند! هیچ کدام از این دو حالت مورد پسند خانم ها نیست. اگر شما هم از این مشکلات رنج می برید احتمالاً کمبود سیلیکا دارید. سیلیکا برای بهبود کارکرد مفصل ها و داشتن پوست، مو و ناخن هایی سالم ضروری است. کمبود این ماده در بدن اول خودش را در ناخن ها نشان می دهد.

راه حل: خوراکی هایی مثل تره فرنگی، خیار و توت فرنگی و لوبیا سیلیکا دارند اما به مقدار خیلی کم. برای داشتن ناخن هایی محکم و قوی سراغ مکمل ها یا روغن هایی بروید که با این ماده غنی شده اند.

۱۱. پاهایتان یخ می کنند؟

خاص ترین دلیل دنیا دلیل این اتفاق است: به خاطر اینکه شما زن هستید و این برای یخ کردن پاهایتان کافی است! خیلی ها نمی دانند گردش خون در بدن خانم ها با گردش خون در بدن آقایان فرق می کند. برای همین هم از یخ کردن دست و پایشان می ترسند.

دلیل این امر ممکن است این باشد: خون بیشتر اطراف اندام های تولید مثل خانم ها در گردش است برای همین خیلی وقت ها دست ها و پاهایشان یخ می کند! پس نگران نباشید!

راه حل: جوراب های کرم بپوشید و مراقب باشید تنگ نباشند! قبل از خواب پاهایتان را مرطوب کنید و در نهایت برای بالا بردن گردش خون تان ورزش کنید!

تندرستي/ شماره ۱۴۵/ بهمن ماه ۹۲/ تارا ذکائي/ صفحه ۴۴