به گزارشافکارنیوز،دکتر رسول دیناروند، معاون غذا و دارو وزیر بهداشت گفت: جهت تامین داروهای با منشاء اروپایی و غربی که نیازمند ارز یورو هستند، انتقال ارز به سختی انجام می‌شود و این انتقال ارز هزینه به دنبال دارد.

وی گفت: بر اساس توافق‌نامه ژنو، پیش‌ بینی‌های لازم صورت گرفته تا انتقال ارز جهت تامین داروهای وارداتی تسهیل شود. به این منظور کانالی در نظر گرفته شده و از حدود هفته گذشته اقدامات مربوط به آن آغاز شده است. در صورتی که این امر به صورت روتین و روزمره قابل انجام باشد، جهت تامین داروهای با منشاء اروپایی و غربی، دیگر هزینه‌های انتقال ارز را نخواهیم داشت.

دیناروند افزود: هزینه‌های انتقال ارز جهت تامین داروهای وارداتی دو زیان داشت؛ ابتدا آنکه حدود ۷ تا ۸ درصد هزینه ارزی را افزایش می‌داد و در نهایت هم این هزینه‌ها منتقل می‌شد به بیماران به طوری که بیمار ناچار به پرداخت هزینه‌ بیشتری بود.

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در صورتی اقدامات انجام شده بر اساس توافق نامه ژنو، عملیاتی شده و مستمر باشد، در تامین داروهای وارداتی هفت تا هشت درصد صرفه‌جویی ارزی خواهیم داشت. یعنی اگر خرید ما ۱.۲ میلیارد دلار باشد حدود صد میلیون صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: به این ترتیب داروهای وارداتی حدود هفت تا هشت درصد کاهش قیمت خواهند داشت.