به گزارشافکارنیوز،همایون هاشمی در همایش ملی کودکان خیابانی با اشاره به اینکه پدیده کودکان خیابانی موضوعی چند وجهی است اظهار کرد: بسیاری از عوامل دست به دست هم داده‌اند تا خانواده‌ها از هم پاشیده شوند و کودک خیابانی به عنوان یکی از محصولات این اتفاق از دل موضوع برآید.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با این پدیده انسجام شبکه اجتماعی است گفت: از شهرداری، نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی توقع است که در این زمینه با انسجام شبکه اجتماعی و تعامل مناسب در راه مقابله با پدیده کودکان خیابانی اقدام کنند، اما باید بدانیم که علیرغم مصوبات دولت در سنوات گذشته در ارتباط با کودکان کار همچنان شبکه اجتماعی مقابله با این پدیده ضعیف است و بسیاری از دستگاه‌ها باید به کمک سازمان بهزیستی برآیند.

رئیس سازمان بهزیستی دومین گام در راه مقابله با پدیده کودکان خیابانی را توانمندسازی مبتنی بر جامعه دانست و عنوان کرد: گروه‌های همیار و حتی عموم مردم به عنوان شاکله اصلی این گام هستند که باید به صورت ویژه به سازمان بهزیستی کمک کنند.

هاشمی گام بعدی مقابله با پدیده کودکان خیابانی را حضور مددکاران، روانشناسان و کلیه عالمان به موضوع پدیده کودکان خیابانی دانست و از حضور تمامی دانشگاهیان در کنار سازمان بهزیستی برای مقابله هرچه بهتر با این پدیده استقبال کرد.

وی همچنین پیشگیری و مداخله را دو فاز اصلی مقابله با آسیب‌های اجتماعی دانست و اظهار کرد: ابتدا پیشگیری در فاز اول برنامه مقابله با آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرد و در گام‌های بعدی باید به صورت ویژه به مقوله مداخله توجه شود که در این زمینه سازمان بهزیستی با ایجاد شبکه‌های مرتبط همچون اورژانس اجتماعی به عنوان یک عمل مستقل در حال رصد کردن آسیب‌های اجتماعی است.

در ابتدای این همایش سام آرام به عنوان دبیر علمی سمینار ملی کودکان خیابانی، پیشگیری از آسیب‌ها را مهمترین برنامه سازمان بهزیستی تلقی کرد و در مورد تعداد این کودکان خاطر نشان کرد: کودکان خیابانی در کشور ما بسیار کمتر از کودکان خیابانی کشورهای همسایه و حتی آمریکای جنوبی هستند.

وی افزود: تعداد کودکان خیابانی پیش از انقلاب بسیار بیشتر از سالهای اخیر بود و در زمان انقلاب آمار این کودکان به دلیل وجود سرمایه‌های اجتماعی به صفر رسید اما مجددا پس از انقلاب و نیز پس از پایان جنگ تحمیلی رو به افزایش گذاشت.

آرام، بالارفتن سرمایه اجتماعی را موجب کاهش آسیبهای اجتماعی دانست و گفت: در زمان انقلاب سرمایههای اجتماعی بالا رفت و به همین دلیل کاهش آسیبهای اجتماعی و به تبع آن کاهش کودکان خیابانی صورت گرفت.