به گزارش افکارنیوز، شاید تاکنون غذاهای پاکستانی، هندی یا لبنانی را که در برخی رستوران‌ها یا اغذیه‌فروشی‌های سطح شهر سرو می‌شود، خورده باشید و متوجه تندی و تیزی و طعم متفاوت آن نسبت به غذاهای ایرانی شده و از خود پرسیده باشید اغلب این غذاها مشابه غذاهای خودمان و شامل انواع کباب، کتلت، پلوی مخلوط، مرغ تنوری و… است، پس چرا طعم این غذاها زمین تا آسمان با غذای ایرانی فرق می‌کند و برخی انواع آن به دلیل مزه متنوع و متفاوت خوشایند ذائقه ‌ماست؟

خوب است بدانید بیشتر مردمان کشورهای پاکستان، افغانستان، عربستان، لبنان، هندوستان و حتی مردمان باصفای استان های جنوبی کشورمان هنگام طبخ یک غذای ساده ممکن است از شش تا هفت نوع ادویه با عطر و بوی متفاوت استفاده کنند. این ادویه ها می تواند رازیانه، تخم گشنیز، زیره سبز، فلفل قرمز، هل، زنجبیل و از همه مهم تر پودر کاری باشد که می تواند عطر و طعم غذا را به کل تغییر دهد.

کاری، یک ادویه کامل

کاری یک ادویه ساده نیست و ترکیبات آن در کشورها و ملل مختلف متفاوت است و اغلب از مخلوط پودر بیش از ۲۰ نوع گیاه معطر همچون زیره، هل، خردل، فلفل سیاه، رازیانه و… به دست می آید و جزء اصلی آن فلفل و زردچوبه است که ذائقه بیشتر مردمان آسیایی آن را می پسندد. مزه غالب این ادویه تند و دلچسب، بوی آن معطر و رنگ زرد فوق العاده ای دارد. خاصیت کاری به دلیل تعدد گیاهان مفید به کار رفته در آن در مقایسه با دیگر ادویه جات بیشتر بوده و بهترین ادویه برای رفع بوی ناخوشایند انواع گوشت سفید و قرمز است. کاری، یک ضدمیکروب و آنتی اکسیدان قوی است و از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و با کاهش التهاب مفاصل از تورم و درد ناشی از آن می کاهد.

در تحقیقی مشخص شده مردان سالمندی که پودر کاری را در برنامه غذایی روزانه خود گنجانده اند، نسبت به سایرین در آزمون حافظه موفق تر عمل کرده اند. گروهی از متخصصان تغذیه می گویند چون میزان فلفل قرمز به کاررفته در کاری بیشتر است، می تواند با افزایش دمای بدن موجب سوخت وساز و تعرق زیادتر شده و به سوختن بیشتر کالری کمک کند. در نتیجه کسانی که قصد لاغر شدن دارند، می توانند این ادویه را وارد رژیم غذایی روزانه خود کنند. همچنین آزمایش ها نشان داده است افزودن ادویه کاری به غذاهای پرچرب با کاهش تری گلیسیرید، ریسک ابتلا به بیماری های شدید قلبی را کاهش می دهد. از جمله خواص دیگر کاری تقویت معده و محافظت از کبد است و می تواند تا حدود زیادی جلوی نفخ را بگیرد.

بر اساس مطالعه ای که روی غذاهای غربی و شرقی انجام شده، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند غذاهای شرقی، پرادویه ترین غذاها بوده و آمار سرطان و بیماری های کبدی در مصرف کنندگان این غذاها کمتر است و در نتیجه متخصصان، مصرف ادویه جات بویژه کاری را به تمام خانواده ها توصیه می کنند البته مصرف زیاد ادویه جات به دلیل طبع گرم می تواند آن را برعکس به ترکیبی سمی و ناتوان کننده کبد تبدیل کند.