به گزارشافکارنیوز،«تریسی ای بارنت» از دانشگاه فلوریدا گفت: تنباکوهایی با طعم شیرین و خنک باعثمی‌شوند تا افراد جوان و نوجوان نسبت به استفاده از قلیان بیشتر اغوا شوند و به اشتباه باور کنند که مصرف آن خطرات کمی برای سلامتی دارد.

بارنت افزود: یک بار مصرف قلیان می‌تواند مسمومیت ناشی از مونوکسیدکربن یا دیگر بیماری‌ها را به همراه داشته باشد که به سل، تبخال و بیماری‌های تنفسی محدود نمی‌شود و مصرف طولانی‌مدت آن به عامل موثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی و انواع سرطان‌ها تبدیل شود.

در سال‌های اخیر مصرف قلیان به طور فزاینده‌ای در اروپا و نیمکره غربی افزایش یافته است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد حدود ۱۰۰ میلیون نفر در جهان در روز قلیان می‌کشند.

به گفته بارنت اگرچه قلیان هیچ شباهت ظاهری با سیگار ندارد اما معمولا هنگام مصرف آن از تنباکو استفاده می‌شود و می‌تواند بسیاری از خطرات استعمال سیگار را متوجه فرد سازد. همچنین با وجودی که آب یک فیلتر به حساب می‌آید اما نمی‌تواند در مقابله با مواد سمی این خاصیت را داشته باشد.

در این بررسی نتایج مطالعات پیشین در مورد خطرات ناشی از استعمال سیگار بر سلامت بدن و بروز پدیده اعتیاد در کنار یکدیگر جمع‌آوری و بازبینی شده است.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت مصرف یک بار قلیان حدود ۲۰ تا ۸۰ دقیقه طول می‌کشد و در این مدت میزان دودی که با مصرف ۱۰۰ سیگار به ریه‌ها می‌رسد با استعمال قلیان وارد ریه مصرف‌کننده می‌شود.

دکتر «روبن بران» نیز گفت: نتیجه مشاهده شده در یک آزمایش حاکی از آن است که سطح نیکوتین موجود در نمونه ادرار مصرف‌کنندگان روزانه قلیان با افرادی که روزانه ۱۰ سیگار مصرف می‌کنند برابر است.

خبرگزاری رویترز اظهار کرد: نتایج بررسیهای موجود نشان میدهد مصرف قلیان با بروز امراض و مشکلات جسمی همچون برونشیت مزمن، سرطان ریه، سرطان دهان، پروستات، بیماریهای قلبی و عوارض دوران بارداری ارتباط دارد.