به گزارشافکارنیوز،افسانه نیک‌راد با بیان اینکه نوروز یکی از سنت های باستانی است، اظهار داشت: متأسفانه نورز به جای اینکه سنت‌ها را زنده کند از حالت طبیعی خود خارج شده و بیشتر اسیر تشریفات و هزینه‌های بی مورد شده است.

تحت الشعاع قرار گرفتن نوروز به دلیل چشم و هم چشمی‌ها


وی افزود: هر ساله با آغاز فصل بهار و نوروز باستانی شور و هیجان و تلاش مردم برای تغییرات در خود و خانواده به وجود می آید تا به استقبال بهار بروند این در حالی است که در کنار مسائل خوب نوروز، چشم و هم چشمی، اسراف و تفریط در خرید، این آئین ملی و سنتی را تحت شعاع خود قرار داده است.

این کارشناس آسیب‌های خانواده گفت: در سال‌های نه چندان دور خانواده‌ها همان وسیله‌هایی را که داشتند حتی وسایل قدیمی را تمیز می‌کردند و مورد استفاده خود قرار می‌دادند اما امروزه نوروز بهانه‌ای برای اسراف و متحمل شدن هزینه‌های گزاف شده است گویی تغییر دکوراسیون و صرف هزینه‌های بالا و البته بی مورد از واجبات نوروز شده است و افرادی که توانایی آن را ندارند، تحقیر می‌شوند.

نیک‌راد ادامه داد: مدل‌های مختلف تبلیغاتی که در حال حاضر در رسانه ملی نیز شدت یافته فراتر از وضعیت اقتصادی پیش رفته است، این مسئله به مصرف گرایی دامن زده است همچنین اسراف و تجمل گرایی در افرادی که از ماهواره استفاده می‌کنند به دلیل تبلیغات بیش از حد و رنگارنگ بیشتر به چشم می‌خورد.

شدت یافتن اختلافات زوجین در ایام قبل و پس از عید نوروز


وی با اشاره با بیان اینکه در ایام پایانی سال و پس از تعطیلات نوروزی اختلافات زوجین بیشتر می شود، تصریح کرد: این مسئله به دلیل تقاضاهای زنان برای خرید، تغییر دکوراسیون به هر قیمت است و از آنجایی که مردان توانایی پرداخت این هزینه‌ها را ندارد ناسازگاری و در بیشتر موارد دعوا و جنجال بین زوجین به پا می‌شود.

این مشاوره خانواده خاطرنشان کرد: بهتر است خانواده ها از ایام نورز بهترین استفاده معنوی را ببرند و انرژی کسب کنند برای سال جدید و با پایین آوردن سطح خریدهای بی مورد کمک به اقتصاد خانواده کنند و روحیه خانواده را نشاط ببخشند.