به گزارش افکارنیوز، حسین عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این خبر، گفت: اسفند ۱۳۸۹ مامورین منطقه حفاظت شده مراکان حین ماموریت گشت و کنترل با دو شکارچی برخورد و بر اثر تیراندازی محیط بان منطقه به شکارچیان، یکی از آن ها به نام مرحوم حسن حبیب زاده از اهالی روستای میراحمد کندی مجروح و پس از انتقال به بیمارستان و حین عمل جراحی فوت می کند.

عباس نژاد افزود: پس از فوت مرحوم حبیب زاده، پرونده قضائی این موضوع با صدور کیفرخواست قتل عمد از دادگستری شهرستان خوی به دادگاه ارومیه ارسال و پس از یکسال رسیدگی قضائی، در نهایت دادگاه شعبه ۱۶ ارومیه محیط بان استان را به جرم قتل شبه عمد به ۵ سال زندان محکوم کرد.

وی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان ضمن ابراز تاسف و همدردی از حادثه به وقوع آمده با خانواده مرحوم، از ابتدای ماجرا تلاش وسیعی برای اخذ رضایت از اولیاء دم با استفاده از همه پتانسیل ها و ظرفیت های محلی و استانی صورت داد و نهایتاً پس از سه سال مذاکره با خانواده مرحوم، موفق به اخذ رضایت این خانواده و مورد عفو و بخشش قرار گرفتن محیط بان مصطفی آقازاده شد.

وی اضافه کرد: با ارائه این رضایت نامه به دادگاه مصطفی آقازاده، محیط بان منطقه حفاظت شده مراکان از زندان رهایی می یابد.

لازم به ذکر است: آقازاده از اسرای آزاد شده جنگ تحمیلی بوده و ۳۲ ماه از عمر خود را در پشت میله های زندان های بعثدر عراق گذرانده است. با گذشت ۳ سال از بروز این حادثه سهوی، محیط بان منطقه مراکان و خانواده وی با فشارها و دغدغه های بسیاری در این مدت مواجه بوده اند.

مصطفی آقازاده محیط بان منطقه حفاظت شده مرآکان از خانواده مرحوم حبیب زاده به خاطر بخشش و رضایت آنها تشکر و برای روح آن مرحوم طلب مغفرت کرد.