به گزارشافکارنیوز،در بررسی که با عنوان مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای در ۱۹۳ کشور انجام گرفت مشخص شد جاده‌ها مهمترین عامل مرگ و میر مردم در جهان هستند.

در این مطالعه که از سوی دو کارشناس به نام‌های «میشل سیواک» و «براندون شوئتل» از موسسه تحقیقاتی حمل و نقل دانشگاه میشیگان انجام شد آمارهای منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت(WHO) در سال ۲۰۰۸ میلادی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

فاکس نیوز اظهار کرد: همچنین این دو محقق به بررسی نرخ مرگ و میر ناشی از انواع بیماری‌ها پرداخته و آن را با آمار تلفات جاده‌ای مقایسه کردند که مشاهده شد به طور مثال در کشور نامیبیا احتمال مرگ افراد بر اثر سوانح جاده‌ای ۵۳ درصد بیشتر از فوت بر اثر ابتلا به سرطان است. همچنین در قطر احتمال مرگ بر اثر تصادف پنج برابر بیش از سکته مغزی است.

بر اساس این گزارش مرگبارترین کشورهای جهان به لحاظ سوانح جاده‌ای شامل نامیبیا، تایلند، ایران، سودان، سوازیلند، ونزوئلا، کنگو، مالاوی، جمهوری دومینیکن و عراق هستند.

همچنین در این گزارش از کشورهای سوئیس، هلند، آنتیگوا و باربودا، تونگا، جزایر مارشال، فیجی، مالت، تاجیکستان و مالدیو به عنوان کشورهایی که پایینترین آمار مرگ و میر ناشی از سوانح جادهای را دارند، نام برده شده است.