به گزارش افکارنیوز، پیمان خواهرخواندگی دو کلانشهر تهران و پکن عصر امروز طی مراسمی رسمی در محل شهرداری پکن به امضای دکتر محمد باقر قالیباف شهردار تهران و وانگ آنشون، شهردار پکن رسید.

بر اساس این گزارش متن پیمان خواهرخواندگی تهران و پکن به شرح زیر است:

شهر تهران از جمهوری اسلامی ایران و شهر پکن از جمهوری خلق چین که هر دو پایتخت کشورهای خود می باشند، طبق اصول و چارچوب تعیین شده در بیانیه مشترک برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، با هدف پیشبرد دوستی و تفاهم میان مردم چین و ایران و تحکیم و توسعه همکاری های دوستانه و عملگرایانه با در نظر گرفتن منافع متقابل دو شهر، از طریق رایزنی های دوستانه، در مورد برقراری روابط خواهر خواندگی به شرح ذیل به توافق رسیدند.
موارد توافق:

۱ - دو طرف بر اساس اصل برابری و منافع متقابل، در زمینه اقتصاد و تجارت، فرهنگ، آموزش، مدیریت و برنامه ریزی شهری، خدمات شهری، ساخت و ساز و توسعه شهری، ترافیک و حمل و نقل شهری، حفاظت از محیط زیست و دیگر زمینه‏ ها به برقراری انواع همکاری ها و مبادلات و نیز پیشبرد، ترویج، توسعه و رونق اقتصادی مشترک، خواهند پرداخت. توافق نامه‏ های مرتبط با زمینه‏ های مورد علاقه مشترک طرفین و بر حسب تناسب، تدوین خواهد شد.

۲ - برای تسهیل رایزنی در زمینه مبادلات، همکاری ها و دیگر مسائل مورد علاقه طرفین، مقامات، مسئولان، سازمان ها و واحدهای اداری مربوطه دو طرف، به برقراری تماس های مستمر خواهند پرداخت.

۳ - این موافقت نامه از تاریخ امضا معتبر بوده و مدت اعتبار آن پنچ سال می باشد. پس از اتمام مهلت اعتبار، در صورت عدم اعلام خاتمه آن از سوی هر یک از طرفین، اعتبار آن تمدید شده تلقی و به قوت خود باقی خواهد ماند.

۴ - این موافقتنامه در دو نسخه به سه زبان فارسی، چینی و انگلیسی با اعتبار یکسان تنظیم و در تاریخ هشتم اسفندماه ۱۳۹۲ هجری شمسی برابر با بیست و هفتم فوریه ۲۰۱۴ میلادی در شهر پکن به امضا رسید.
انتهای پیام/