به گزارش افکارنیوز، شما هم جزو کسانی هستید که می خواهند با روش هایی مانند شام نخوردن یا ورزش کردن بیش از حد و سنگین لاغر شوند؟ از اینکه نتیجه نمی گیرید تعجب می کنید؟ تعجبی ندارد چون راه را کاملاً اشتباه می روید. با ۶ اشتباه رایج برای لاغری بیشتر آشنا شوید.

۱. هر چه بیشتر ورزش کنید، زودتر لاغرتر می شوید

اشتباه رایج: ورزش سنگین و زیاد باعثمی شود چربی های بیشتری بسوزانیم، بنابراین زودتر و بهتر هم لاغر می شویم.

حقیقت: شاید حسابی تعجب کرده اید که این روش چرا نادرست است مگر در تمام مقاله های مربوط به سلامت و تناسب اندام از ورزش کردن به عنوان روشی مطمئن و مفید برای لاغری و حفظ تناسب اندام نام برده نمی شود؟ کاملاً درست است اما همانطور که از قدیم گفته اند افراط و تفریح در هیچ کاری درست نیست. رژیم غذایی و ورزش هیچ یک به تنهایی نمی توانند کمکی به لاغری و حفظ تناسب اندام کنند. فردی که می خواهد لاغر شود باید ورزش را در کنار رژیم غذایی مناسب انجام دهد. این فرمول نیز برای هر فرد متفاوت است و نمی توان یک دستورالعمل کلی برای همه افراد صادر کرد. پیروی از یک برنامه ورزشی غذایی مناسب که توسط مختصصان تغذیه و طب ورزشی یا مربیان با تجربه پیشنهاد می شود بهترین راه برای رسیدن به این هدف است زیرا در غیر این صورت، انجام تمرین ای ورزشی بیش از حد، سنگین و بدون برنامه علاوه بر بالا بردن احتمال آسیب های فیزیکی، حتی ممکن است باعثچاق تر شدن فرد نیز شود. چرا این اتفاق رخ می دهد؟ طبق آخرین پژوهش ها، ورزش بیش از حد و سنگین می تواند باعثافزایش ترشح آنزیم کورتیزول در بدن شود که میل به غذا خوردن را افزایش می دهد.

نتیجه: ورزش سنگین باعثپرخوری می شود.

۲. پرخوری عامل اصلی چاقی است

اشتباه رایج: فقط افراد پرخور چاق هستند.

حقیقت: پژوهش ها نشان داده اند که تنها یک سوم مبتلایان به چاقی در اثر پرخوری به این مشکل دچار شده اند. چاقی به عوامل بسیاری بستگی دارد که پرخوری تنها یکی از آنهاست و طبق نظر کارشناسان مهمترین آنها نیست! زیرا تنها تعداد کمی از افراد آنقدر بی حساب و کتاب غذا می خورند که چاق می شوند. بی تحرکی و ورزش نکردن عامل مهمترین در چاقی هستند، همچنین نباید از نقش ژنتیک، نحوه عملکرد غدد درون ریز، سبک زندگی، داروهای مصرفی و سوخت و ساز بدن غافل شد. پژوهش های دیگر نشان داده اند ۹۵ درصد افرادی که رژیم می مگیرند پس از کنار گذاشتن آن دوباره اضافه وزن پیدا می کنند. بنابراین یک برنامه کاهش وزن موفق تنها باید پس از تعریف دقیق و مناسب از سلامت و درک درست از وزن مناسب برای هر فرد تنظیم شود زیرا در غیر این صورت نتیجه ای ندارد.

نتیجه: پرخوری مهمترین عامل چاقی نیست.

۳. خواب زیاد باعثچاقی بیشتر می شود

اشتباه رایج: افرادی که بیشتر می خوابند، بیشتر هم چاق می شوند.

حقیقت: خواب زیاد باعثچاقی نمی شود. در واقع دلیل اصلی بی تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی و تنظیم نبودن سوخت و ساز بدن با میزان کالری دریافتی است. همان طور که هر فردی باید رژیم غذایی سالمی داشته باشد، باید به خواب خود نیز توجه کند زیرا خواب بیشتر باعثاحساس سیری بیشتر و عدم تمایل به غذا خوردن زیاد و کاهش وزن می شود. کمبود خواب تعادل هورمونی ما را برهم زده و باعثکاهش ترشح لپتین(عامل احساس سیری) و افزایش ترشح گرلین(عامل احساس گرسنگی) می شود. در نتیجه احساس گرسنگی در فرد بیشتر شده و تمایل به غذا خوردن پیدا می کند.

نتیجه: کمبود خواب باعثافزایش احساس گرسنگی می شود.

۴. نان تست چاق نمی کند

اشتباه رایج: اگر به جای نان معمولی از نان تست استفاده کنیم، دیگر چاق نمی شویم.

حقیقت: با وجود اینکه نان های سبوسدار که نان تست هم جزو این گروه است، ارزش غذایی بیشتری دارند اما گاهی تصور می شود در گروه نان های رژیمی قرار دارند اما کم و بیش به اندازه سایر نان ها کالری دارند. بنابراین اگر به مقدار زیاد مصرف شوند، می توانند باعثچاقی شوند. هر برش نان تست حاوی ۶۵ کیلوکالری است و هنگام برشته شدن این میزان به ۹/۶۴ کیلو کالری کاهش پیدا می کند. بنابراین برشته شدن تفاوت چندانی در میزان کالری نان های تست ایجاد نمی کند.

نتیجه: کالری نان تست از نان های دیگر کمتر نیست.

۵. مصرف گریپ فروت و کرفس باعثلاغری فوری می شود

اشتباه رایج: گریپ فروت و کرفس باعثچربی سوزی سریع می شوند؛ بنابراین به لاغری فوری کمک می کنند.

حقیقت: چاقی به یکی از دغدغه های انسان امروزی تبدیل شده، بنابراین طبیعی است که این افراد دست به هر کاری بزنند تا بتوانند چند کیلوگرم از وزن شان را کم کنند. در این میان هم هر روز افرادی پیدا می شوند که ادعا می کنند راز لاغری را کشف کرده اند و انواع و اقسام فرمول ها و رژیم ها را معرفی می کنند. متخصصان تغذیه معتقدند هیچ ماده غذایی وجود ندارد که باعثسوزاندن بیشتر چربی های بدن شود و کرفس و گریپ فروت هم مستثنی نیستند. البته مواد غذایی حاوی کافئین ممکن است در کوتاه مدت باعثافزایش سوخت و ساز بدن شوند اما به تنهایی به کاهش وزن منجر نمی شوند. متخصصان توصیه می کنند بهترین راه لاغری کاهش میزان کالری دریافتی در کنار برنامه ورزشی منظم است.

نتیجه: گریپ فروت به تنهایی تاثیری در کالری سوزی ندارد.

۶. شام نخوریم، لاغر می شویم

اشتباه رایج: خوردن شام دلیل اصلی چاقی است؛ بنابراین حذف آن باعثلاغری می شود.

حقیقت: اگر چه پژوهش های بسیاری این فرضیه را ثابت کرده اند اما نباید یک نکته ظریف را فراموش کرد؛ با وجود اینکه خوردن غذای زیاد در شب و چاقی به هم مرتبطند اما این دلیل نمی شود که یک رابطه علت و معلولی بین شان برقرار باشد. ما زمانی چاق می شویم که بیشتر از حد نیاز کالری دریافت کنیم و کمتر از حد معمول آنها را بسوزانیم؛ بنابراین میزان دریافت و سوزاندن کالری عامل اصلی چاقی است نه زمان آن. بنابراین متخصصان تغذیه توصیه می کنند به جای نگرانی درباره شب و روز به فکر میزان کالری دریافتی تان باشید.

نتیجه: نسوزاندن کالری اضافی عامل چاقی است نه خوردن شام.

تندرستي/ شماره ۱۴۶/ اسفند ماه ۹۲/ سوادا مارکاريان/ صفحه ۲۶