به گزارشافکارنیوز،فهرست ارزان‌ترین داروهای ایران بر اساس آخرین آمار تا پایان سال ۹۱ از سوی سازمان غذا و دارو در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت.

طبقه بندی جدول زیر بر اساس قیمت هر یک عدد دارو انجام شده و سپس تعداد به فروش رسیده از این دارو و مجموع فروش ریالی آن قید شده است. به عنوان مثال، ارزانترین داروی به مصرف رسیده در ایران آسپرین جویدنی است که حدود ۸۰ ریال قیمت دارد که با احتساب فروش ۹۹ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۰۰ عدد از آن مردم در مجموع هفت میلیارد و ۹۳۹ میلیون و ۷۸۴هزار ریال برای آن هزینه کرده‌اند.

فهرست این داروها در جدول زیر قابل مشاهده است:

نام ژنریک قیمت هر عدد دارو(به ریال) فروش عددی(پایان سال ۹۱) فروش ریالی(پایان سال ۹۱)
ASA ۱۰۰MG CHEWABLE TAB ۸۰ ۹۹,۲۴۷, ۳۰۰ ۷,۹۳۹, ۷۸۴,۰۰۰
ASA ۱۰۰MG FC TAB ۸۰ ۴,۹۴۸, ۸۰۰ ۳۹۵,۹۰۴, ۰۰۰
PHENOBARBITAL ۱۵MG TAB ۹۰.۷۱ ۳۱,۰۲۸, ۷۸۰ ۲,۸۱۴, ۶۸۷,۰۰۰
ENALAPRIL MALEATE ۲.۵MG TAB ۹۱.۰۱ ۱۶,۸۱۰ ۱,۵۳۰, ۰۰۰
HALOPERIDOL ۰.۵MG TAB ۹۱.۳۲ ۳۳,۷۷۶, ۲۰۰ ۳,۰۸۴, ۵۴۰,۰۰۰
CONTRACEPTIVE HD X۲۱ TAB ۹۲.۵۳ ۴۸,۸۳۸, ۹۹۳ ۴,۰۵۶, ۸۵۵,۹۰۰
AMITRIPTYLINE ۱۰MG TAB ۹۴.۲۹ ۴۸,۵۴۵, ۰۰۰ ۴,۵۷۷, ۷۳۷,۰۰۰
ETHINYLESTRADIOL ۰.۵MG TAB ۱۰۰ ۴۳۴,۵۰۰ ۴۳,۴۵۰, ۰۰۰
FOLIC ACID ۱MG TAB ۱۰۵.۶۵ ۲۲۵,۸۵۴, ۸۵۰ ۲۳,۸۶۳, ۴۲۵,۱۰۰
REBAVRIN ۲۰۰MG CAP ۱۰۸.۵۷ ۱,۲۴۲, ۷۰۰ ۱۳۴,۹۲۳, ۳۰۶
METHADONE ۵MG TAB ۱۱۰ ۱۲۹,۴۱۰, ۹۰۰ ۱۴,۲۳۵, ۱۹۹,۰۰۰
CONTRACEPTIVE LD X۲۱ TAB ۱۱۱.۳۵ ۳۰۵,۸۶۴, ۴۴۵ ۳۴,۰۶۰, ۴۶۳,۷۰۰
METOCLOPRAMIDE ۱۰MG TAB ۱۱۱.۷۸ ۱۳۲,۱۷۹, ۳۲۸ ۱۴,۷۷۶, ۳۰۴,۰۰۰
TRIFLUOPERAZINE ۱MG TAB ۱۱۳.۵۷ ۱۰۸,۲۵۲, ۵۸۱ ۱۲,۲۹۵, ۱۵۴,۰۰۰
CHLORDIAZEPOXIDE ۵MG TAB ۱۱۴.۹۰ ۱۵۹,۱۵۱, ۳۸۵ ۱۸,۲۸۶, ۶۲۶,۰۰۰

۱ - آسپرین(ASA) با فرم قرص جویدنی در تسکین‌ و درمان‌ دردهای‌ ملایم‌ تا متوسط، نظیر کمر درد، دردهای‌ گذری‌ عضلات‌ اسکلتی‌، دردهای ‌قاعدگی‌ و نیز تب‌ مصرف‌ می‌شود. همچنین‌ اثر ضد التهابی‌ آن‌ در بعضی‌ موارد و اثر ضد پلاکتی‌ آن‌ نیز درپیشگیری‌ از تجمع‌ پلاکت‌ها و ترومبوز مفید است.

۲ - آسپرین(ASA) با فرم قرص روکش‌دار نیز دومین داروی ارزان قیمت است. آسپیرین‌های روکش‌دار برای رد شدن از معده طراحی شده‌اند و تا رسیدن به معده خرد نمی‌شوند. این آسپیرین‌ها در معده نرم‌تر هستند و برای برخی افراد که روزانه آسپیرین مصرف می‌کنند مخصوصاً آنهایی که سابقه قبلی زخم معده دارند، بهتر است.

۳ - فنوباربیتال(PHENOBARBITAL) در تمام‌ انواع‌ صرع‌ غیر از صرع‌ کوچک‌ و در حمله‌ مداوم‌ صرعی‌ به‌ کار می‌رود. این‌ دارو از یک‌ طرف‌ اثر مهاری‌ گاما آمینوبوتیریک‌ اسید(GABA) را افزایش‌ می‌دهد و از طرف‌ دیگر اثر تحریکی‌ گلوتامیک‌ اسید را کم‌ می‌کند و بدین‌ ترتیب‌ با مهار انتخابی‌ نورون‌های‌ غیرطبیعی‌، مانع‌ انتشار امواج‌ از کانون‌ صرعی‌ می‌شود.

۴ - انالاپریل(ENALAPRIL MALEATE) در درمان‌ زیادی‌ اولیه‌ فشار خون‌ به‌عنوان‌ داروی‌ کمکی‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌، پیشگیری‌ از نارسایی‌ علامتی‌ قلبی‌ و ایسکمی‌ کرونر در بیماران‌ مبتلا به‌ اختلال‌ عملکرد بطن‌ چپ‌، مصرف‌ می‌شود.

۵ - هالوپریدول(HALOPERIDOL) در درمان‌ اسکیزوفرنی‌ و حالات‌ روانی‌ دیگر، مانیا، درمان‌ کوتاه‌ مدت‌ و کمکی‌ تحریکات‌ روانی‌ حرکتی‌، تحریک‌ پذیری‌ و برآشفتگی‌ و نیز درمان‌ کوتاه‌ مدت‌ و کمکی‌ اضطراب‌ شدید، بهبود تیک‌های‌ حرکتی‌ و علائم‌ سندرم ‌tourette و حرکات‌ کره‌ای‌ مربوط به‌ آن‌ به‌ کار می‌رود. همچنین‌ در درمان‌ سکسکه‌ مقاوم‌ مصرف‌ می‌شود.

۶ - کنتراسپتیو اچ دی(CONTRACEPTIVE HD) عمدتا به‌ منظور جلوگیری‌ از بارداری‌ به‌ کار می‌رود ولی‌ در پیشگیری‌ از بروز سرطان‌ تخمدان‌ یا آندومتر، کاهش‌ کیست‌های‌ تخمدانی‌، بیماری‌ خوش‌خیم‌ فیبروکیستیک‌ پستان‌، منظم‌ ساختن‌ سیکل‌ قاعدگی‌، کاهش‌ حجم‌ خون‌ قاعدگی‌، کاهش‌ فشارهای‌ روحی‌ قبل‌ از قاعدگی‌ و کاهش‌ تعداد دفعات‌ قاعدگی‌ دردناک‌ نیز مفید است.

۷ - آمی‌تریپ‌تیلین(AMITRIPTYLINE) ‌ برای‌ درمان‌ بیماری‌ افسردگی‌ بخصوص‌ وقتی‌ که‌ تسکین‌ روانی‌ مورد نیاز باشد و نیز شب‌ ادراری‌ کودکان‌ تجویز می‌شود.

۸ - اتینیل‌ استرادیول(‌ETHINYLESTRADIOL) به‌ عنوان‌ جانشین‌ درمانی‌ هورمونی‌ در حالات‌ کم‌کاری‌ غدد تناسلی‌ یا دوران‌ یائسگی‌ برای‌ کاهش‌ علائم‌ وازوموتور و نیز در نئوپلاسم‌های‌ پیشرفته‌ و غیرقابل‌ جراحی‌ پستان‌ یا پروستات‌ بکار می‌رود.

۹ - فولیک اسید(FOLIC ACID) یکی از انواع ویتامین‌های گروه B است و برای رشد سلول‌ها و متابولیسم(سوخت و ساز) بدن لازم است. واژه فولات(Folate) همان فولیک اسیدی بوده که در منابع طبیعی یافت می‌شود. اسید فولیک نسخه دست ساز فولات بوده و در مکمل‌ها یافت می‌شود.

۱۰ - ریباویرین(REBAVRIN) دارویی ضد ویروس است که برای درمان هپاتیت سی مزمن به صورت خوراکی و در ترکیب با اینترفرون بکار می‌رود.

۱۱ - متادون(METHADONE) متادون یک داروی مخدر تسکین دهنده درد مشابه مرفین است. همچنین علائم برگشتی در افراد معتاد به هروئین یا سایر داروهای مخدر را کاهش می‌دهد. متادون در گروه داروهای مسکن ضد التهاب و ضد تب قرار می‌گیرد.

۱۲ - کنتراسپتیو ال دی(CONTRACEPTIVE LD) عمدتا به‌ منظور جلوگیری‌ از بارداری‌ به‌ کار می‌رود ولی‌ در پیشگیری‌ از بروز سرطان‌ تخمدان‌ یا آندومتر، کاهش‌ کیست‌های‌ تخمدانی‌، بیماری‌ خوش‌خیم‌ فیبروکیستیک‌ پستان‌، منظم‌ ساختن‌ سیکل‌ قاعدگی‌، کاهش‌ حجم‌ خون‌ قاعدگی‌، کاهش‌ فشارهای‌ روحی‌ قبل‌ از قاعدگی‌ و کاهش‌ تعداد دفعات‌ قاعدگی‌ دردناک‌ نیز مفید است‌.

۱۳ - متوکلوپرامید(METOCLOPRAMIDE) در درمان‌ تهوع‌ و استفراغ‌ ناشی‌ از جراحی‌ یا شیمی‌ درمانی‌، برگشت‌ محتویات‌ معده‌ به‌ مری‌، آهسته‌ بودن‌ تخلیه‌ معده‌، جلوگیری‌ از پنومونی‌ ناشی‌ از آسپیراسیون‌، سردرد، عروقی‌، سکسکه‌ مقاوم‌ و گاستروپارازیز دیابتیک‌ مصرف‌ می‌شود.

۱۴ - تری‌ فلوئوپرازین‌(TRIFLUOPERAZINE) در درمان‌ اسکیزوفرنی‌ و حالات‌ روانی‌ دیگر مثل‌ جنون‌ و مانیا مصرف‌ می‌شود. همچنین‌ در کوتاه‌ مدت‌ به‌ عنوان‌ داروی‌ کمکی‌ در درمان‌ تحریکات‌ روانی‌ حرکتی‌ و هیجان‌ و نیز کنترل‌ استفراغ‌ و تهوع‌ شدید بکار می‌رود.

۱۵ - کلردیازپوکساید(CHLORDIAZEPOXIDE) در درمان‌ کوتاه‌مدت‌ اضطراب‌ و به صورت‌ کمکی‌ در درمان‌ علائم‌ حاد قطع‌ مصرف‌ الکل‌ مصرف‌ می‌شود.