به گزارش پايگاه اينترنتي بي بي سي نيوز، دانشمندان معتقدند این انفجار که توسط رصدخانه فضایی سوئیفت ناسا ردیابی شده فقط ۵۲۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ روی داده است .
این بدان معنی است که رسیدن نور آن به زمین ۱۳.۱۴ میلیارد سال نوری طول کشیده است.
جزییات این اکتشاف به زودی در نشریه " استروفیزیکال " منتشر خواهد شد.
منجمان این رویداد را که در آوریل سال ۲۰۰۹ توسط سوئیفت ضبط شد " جی آر بی ۰۹۰۴۲۹بی " نامگذاری کرده اند.
" جی آر بی " مخفف " انفجار اشعه گاما "(Gama - Ray burst) است. این انفجارها معمولا به حوادثبسیار خشن مانند فروپاشی ستارگان عظیم در پایان عمرشان مربوط است.
دکتر " آنتونیو کوچیارا " از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی گفت: این انفجار برای یک ستاره عظیم که احتمالا با جرمی ۳۰ برابر خورشید بوده، اتفاق افتاده است.
وی افزود: ما اطلاعات کافی نداریم تا ادعا کنیم این یکی از ستارگان به اصطلاح ' جمعیت سه ' و یا اولین نسل ستارگان در کیهان بوده است.
رصدخانه فضایی سوئیفت(سریع) همان طور که از نام آن پیداست باید فوران اشعه گاما را به سرعت ضبط کند زیرا فقط برای چند دقیقه روی می دهد.
خوشبختانه تشعشعات بعدی این رویداد در طول موج های دیگر گاه برای چند روز ادامه می یابد که امکان رصد آن توسط سایر تلسکوپ ها را فراهم می کند.
دانشمندان بسیار مشتاق هستند انفجار در این فاصله های دور را کاوش کنند زیرا اطلاعات زیادی در مورد تکامل کیهان به آنها می دهد و این که چرا کیهان این گونه که الان هست، به نظر می رسد.
آنها به خصوص مایل به ردیابی اولین جمعیت های ستارگان هستند. این ستارگان عظیم آبی رنگ از گازهای سرد خنثی که در جوانی کیهان در سطح گسترده وجود داشتند، متولد شدند. این ستارگان بسیار درخشان اما کم دوام بودند که به پیدایش اولین عناصر سنگین منجر شدند.
به این ترتیب " جی آر بی ۰۹۰۴۲۹بی " نه فقط به عنوان رکورد دار بلکه به خاطر آن که در این دوره زمانی قرار دارد علاقه شدید منجمان را جلب کرده است.