عبدالله سهرابي سفير جمهوري اسلامي ايران در قطر از آزادي تعدادي از صيادان ايراني زنداني در قطر و بازگشت آنها به ميهن اسلامي خبر داد.

به گزارش فارس، سهرابی در این خصوص گفت: ۱۶ نفر از صیادان ایرانی از هموطنان کشورمان که به همراه لنج‌های خود در فروردین سال جاری بدلیل عبور از مرزهای آبی بین ایران و قطر و ورود غیرمجاز به آب‌های این کشور از سوی نیروهای مرزبانی قطر بازداشت شده بودند، با پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه آزاد شدند.

سفیر ایران افزود: مراحل رسیدگی قانونی به پرونده این اتباع کشورمان در دادگاه شهر دوحه با حضور وکیل و کنسول سفارت طی شد و بعد از محرز شدن عدم تخلف قانونی حکم برائت و آزادی آنها از سوی دادگاه صادر شد و از لنج‌های آنها نیز رفع توقیف شد.

وی خاطر نشان کرد: با وجود اتهاماتی که علیه اتباع بازداشت شده کشورمان از جمله در مورد ورود غیرقانونی به آب‌های منطقه‌ای قطر و اقدام به ماهیگیری مطرح شده بود و متأسفانه برخی از مطبوعات یکی از کشورهای همسایه هم شایعاتی را در مورد آن مطرح کردند که خوشبختانه با درایت مقامات قطری خنثی و تکذیب شد، ‍ با تلاش‌ها و پیگیرهای صورت گرفته از سوی سفارت و دفاعیات منطقی وکیل سفارت دادگاه حکم برائت و آزادی آنها را صادر کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: صیادان ایرانی به همراه لنج‌های ماهیگیری خود روز پنجشنبه بندر دوحه را ترک کردند و به سلامتی وارد بندر رستمی استان بوشهر شدند و به کانون خانواده‌های خود بازگشتند.

سهرابی با اشاره به جلسات متعدد و گفت‌وگوها و مذاکرات خوب و سازنده صورت گرفته با مسئولین وزارت کشور و دادستانی کل و مرزبانی قطر خاطر نشان کرد: قرار است در خلال نشست‌های کمیته مرزبانی دو کشور نسبت به تسهیل و تسریع در رسیدگی به مشکلات و مسائل مربوط به ورود غیرمجاز لنج‌های ماهیگیری به آب‌های دو کشور توافقات خوبی صورت پذیرد که امیدواریم منجر به کاهش اینگونه مسائل مرزی بین دو کشور شود.

وی همچنین از کلیه صیادان و صاحبان لنج‌های ایرانی خواست تا لنج‌های خود را به تجهیزات مناسب رهیابی مجهز کنند تا دچار مشکلات و مسائل مربوط به ورود سهوی به آب‌های کشورهای همجوار نشوند.

شناورهاي ماهيگيري صدف و شباهنگ، چهارم فرودين ماه سال جاري بدليل ورود غيرقانوني به آبهاي قطر توسط نيروهاي مرزباني اين كشور بازداشت شدند و شناورهاي آنها نيز توقيف شد.