به گزارش افکارنیوز، ما انواع مختلفی از خطا ها را داریم. که تعدادی از ان ها عبارتند از:


خطای تو بدی

یعنی والدین کاری کنند که بدین معنا باشد که فرزندشان بد است. باید دقت کرد که بچه ها کار بد می کنند اما بد نیستند. آنچه بد است یا باید تنبیه شود رفتار کودک است.

یکی از رایج ترین خطای تو بدی سرزنش کردن است. رایج ترین زمان برای ارتکاب این خطا زمانی است که در مشق نوشتن یا غذا خوردن به کودک خود کمک می کنند.


خطای تو مهم نیستی

مامان: امروز یک غذای خوشمزه درست کردم.

بچه: چی؟

مامان: قورمه سبزی

بچه: من دوس ندارم.

مامان: اگه نخوری ناراحت میشم، تو که نمیخوای مامانو ناراحت کنی؟

خطا: من مهم هستم، تو مهم نیستی.

خطای انتظار

زمانی دچار خطای انتظار می شویم که از کودک انتظار داشته باشیم، نه از خودمان. مثلا اگر از کودک انتظار داشته باشیم که بفهمد ما چه می خواهیم، اما از خودمان انتظار نداشته باشیم که واضح و درست حرف بزنیم، خطا کردیم. یا اگر از کودک انتظار داشته باشیم با ما همکاری کند اما از خودمان انتظار نداشته باشیم که حداقل با او همدردی کنیم تا باما همکاری کند، خطا کردیم.

خطای نادیده گرفتن

خطای بعدی خطای نادیده گرفتن است. زمانی که کودک را نمیبینیم، وقتی احساسش را، سلیقه و علاقه او را نمیبینیم، مرتکب این خطا می شویم.

خطای سو استفاده از قدرت

یک پدرو مادر خوب باید قدرت داشته باشند، اما نباید زور بگویند. پدر و مادر باید بجای زور گفتن، با کودک همدردی کند.

خطای دخالت

زمانی پدر و مادر دچار این خطا می شوند که در حریم فرزندانشان دخالت کنند. شایع ترین جایی که دخالت می کنند، موقع غذا خوردن و یا بی اجازه و سرزده به اتاقش می روند و یا دفتر خاطرات او را وارسی می کنند و حتی زمانی است که کسی از خودک آن ها سوالی می پرسد و انها بجای کودک جواب می دهند.

منبع: کتاب تکنیک های فرزند پروری