به گزارشافکارنیوز،اکبر میرشکار در نشست خبری که به منظور تبیین برنامه‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال جاری و ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد در سال گذشته ترتیب داده شده بود با بیان اینکه یکی از اقدامات اساسی و زیربنایی که برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد انجام می‌شود خدمات فرهنگی است، اظهار کرد: مهم‌ترین هدف ما در بخش فرهنگی توانمندسازی فکری خانواده‌ها و آماده کردن آنها برای ورود به عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: برنامه‌های تربیتی کمیته امداد امام خمینی(ره) در ۲۴ سرفصل برای ۳۶۰ هزار دانش آموز، ۴۰ هزار نفر به صورت موردی، ۱۰۰ هزار دانشجو و ۴ هزار نفر از طلاب تدوین و اجرا می‌شود.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه در سال ۹۲ با توجه به اعتبارات تخصیص یافته اقدامات مختلفی برای افراد تحت پوشش انجام شد گفت: ‌ بهره‌مندی از خدمات مشاوره و راهنمایی برای ۶۷۱ هزار تحت پوشش توسط ۴۶۰ مشاور حرفه‌ای و متخصص در ۱۵۰ کلینیک میسر شد که در مقایسه با سال ۹۱ پنج درصد رشد را نشان می‌دهد.

میرشکار در ادامه به برنامه‌های آموزشی درنظر گرفته شده برای خانواده‌ها نیز اشاره و عنوان کرد: طی ۹ ماه اول سال ۹۲ یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۱۶۰ نفر تحت آموزش‌های مختلف قرار گرفته‌اند که این دوره‌های آموزشی برای ۴۰۱ هزار و ۹۵۸ نفر از سرپرستان خانوار ۱۰۰ هزار و ۱۴۹ نفر از همسران جوان، ۱۱۹ هزار نفر از زنان مطلقه، ۱۳۶ هزار نفر از دختران بازمانده از تحصیل و ۱۴۰ هزار نفر از دختران در آستانه ازدواج برگزار شد.

وی با بیان اینکه در نظام جامع آموزشی تربیتی کمیته امداد افراد ابتدا شناسایی و سپس نیازسنجی می‌شوند گفت: شیوه‌های آموزشی تربیتی خود را در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی با توجه به نیازهای مختلفی که در شهرها و مناطق مختلف وجود دارد بومی‌سازی می‌کنیم.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ در ادامه به برنامه‌های قرآنی کمیته امداد نیز اشاره کرد و گفت: ‌ طرح تربیت مترجمین قرآن کریم در سال گذشته اجرا شد و ۵ هزار نفر از دختران غیرمحصل در مناطق ساکن کم برخوردار در این طرح شرکت کردند و موفق شدند طی یک سال نسبت به مفاهیم قرآنی اشراف پیدا کنند.

به گفته میرشکار باتوجه به وجود ۱۰۷ مرکز کانون فرهنگی، ‌۵۰۸ کانون جوانان پیرو ولایت در سطح کشور در سال ۹۲،۱۲۵ هزار نفر از برنامه‌های قرآنی این نهاد بهره‌مند شدند.

وی افزود: ‌ در سال ۹۲ اولین دوره جشنواره مسابقات قرآنی در رشته حفظ، قرائت، ترتیل جهت نوجوانان، جوانان و سرپرستان خانواده‌ها در سراسر کشور برگزار شد که ۴۸ هزار نفر در این مسابقات در مرحله شهرستانی، استانی و کشوری حضور داشتند.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ با بیان اینکه تعداد کل حافظین قرآن در سطح کشور از ۱۰۵ به ۲۰۰ نفر رسیده است اظهار کرد: ‌ درواقع می‌توان گفت ۳۵ درصد از برنامه‌های ۲۴۰ مرکز فرهنگی کشور دارای محتوای قرآنی است.

در ادامه این نشست خبری میرشکار با تاکید بر اینکه یکی از شاخصه‌های مهم توانمندسازی خانواده‌ها سواد است اظهار کرد: بخشی از مخاطبین زیر ۵۰ سال ما طی سه سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته‌اند و ما ۲۱۸ هزار بی‌سواد زیر ۵۰ سال را شناسایی کرده‌ایم این در حالیست که بیش از ۶۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال تحت پوشش ما بی‌سواد هستند.

میرشکار با بیان اینکه از تعداد ۲۱۸ هزار بی‌سواد شناسایی شده طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ موفق شدیم بیش از ۱۴۲ هزار نفر را با سواد کنیم گفت: در حال حاضر تعداد افراد بی‌سواد زیر ۵۰ سال به حدود ۴۵ هزار نفر رسیده است که باید برای سوادآموزی به آنها در سال جاری برنامه ریزی کنیم.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ در ادامه به برنامه‌های این نهاد برای پیشگیری از اعتیاد در خانواده‌ها اشاره و اظهار کرد: با اعتباراتی که درنظر گرفته شده است ۳۰۸ هزار نفر از افراد تحت پوشش در برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد حضور یافتند.

وی در ادامه به برنامه کمیته امداد برای اعزام افراد تحت پوشش به سفر مشهد مقدس اشاره و اظهار کرد: سال گذشته ۵۶ هزار نفر با کمک خیرین به مشهد مقدس اعزام شدند البته باید گفت این افراد حتی یک بار هم به مشهد نرفته بودند، اگر هر خیر حدود ۳۰۰ هزار تومان برای هر نفر به ما کمک کند می‌توانیم آرزوی سالمندان را برآورده کنیم. هدف گذاری امسال ما اعزام ۱۰۰ هزار نفر به سفر مشهد مقدس است.

میرشکار در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات انجام شده کمک به فرزندان تحت پوششی است که به مقطع پیش‌دانشگاهی می‌رسند و در آستانه کنکور هستند گفت: سالانه ۱۸ هزار نفر از فرزندان ما وارد مقطع پیش‌دانشگاهی می‌شوند. سال گذشته موسسات آموزشی حدود ۳۰۰ میلیون تومان جزوات آموزشی مختلف مربوط به کنکور را به این فرزندان اهدا کردند.

به گفته معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ سال گذشته با کمک دولت براساس بند ک ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه شهریه ۷۲ هزار دانشجوی شهریه بگیر تحت پوشش کمیته امداد به طور کامل پرداخت شد. اعتبار درنظر گرفته شده برای اقدام ۴۵ میلیارد تومان بود.

وی در ادامه به برگزاری اردوگاه‌های تابستانی مختلف برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد به ویژه دانش‌اموزان اشاره و اظهار کرد: سال گذشته ۴۰ هزار نفر از اردوگاه‌های تابستانی کمیته امداد استفاده کردند که عمدتا دانش آموز بودند. البته برگزاری اردوهای خانوادگی به ویژه برای خانواده‌های آسیب‌پذیرتر نیز در دستور کار امداد قرار دارد و امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

میرشکار افزود: سال گذشته ۹ اردوگاه کمیته امداد میزبان ۱۵ هزار نفراز اعضا خانواده‌ها بودند.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ به سه اقدام قابل توجه این نهاد اشاره و اظهار کرد: ‌ در این سه اقدام به عنوان دستگاه پیشتاز عمل کردیم که نخستین آن تدوین نظامنامه پیوست فرهنگی خدمات امداد است. در حال حاضر ۳۴ خدمت فرهنگی را ارایه می‌دهیم که پیوست فرهنگی برای ۷ خدمت آن آماده شده است و این نظامنامه برای ۳ خدمت اکران، اشتغال و مسکن عملیاتی شده و در سال جدید تکمیل خواهد شد.

اجرای کامل طرح بومی‌سازی شیوه و محتوای ارایه خدمات فرهنگی


معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ دومین اقدام این نهاد را بومی سازی شیوه و محتوای ارایه خدمات فرهنگی دانست و گفت: طرح بومی سازی محتوا و شیوه ارائه خدمات فرهنگی بررسی شده‌، علت توجه به آن نیازهای متفاوتی است که در هر منطقه از کشور وجود دارد. امسال این طرح ۱۰۰ درصد عملیاتی خواهد شد.

آغاز شبکه سازی طرح «فلاح» از سال ۹۲


میرشکار در ادامه به اجرای طرح «فلاح» در سال ۹۲ اشاره و اظهار کرد: ‌ در سال ۹۲ خانواده‌های متقاضی اجرای طرح فلاح در قالب شبکه‌های محلی و با بهره‌وری بیشتر از امکانات و اعتبارات مهمان خوان معرفت اهل بیت بودند. تاکید بر بهبود و اصلاح سبک زندگی شبکه‌سازی طرح فلاح در قالب شبکه‌های اجتماعی فرهنگی مبتنی بر امداد محله‌ای از جمله اقداماتی بود که در این راستا انجام شد و در ۹ ماهه نخست سال ۹۲،۳۰ هزار طرح فلاح به انجام رسید و بیش از ۱۰۰۰ شبکه طرح فلاح تشکیل شد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ تلاش می‌کنیم با توجه به شعار امسال مبنی بر اقتصاد و فرهنگ برنامه‌هایی را برای جمعیت مورد حمایتمان در راستای ارتقای فرهنگ معیشتی ترتیب دهیم گفت: همچنین آنها را با مفاهیم اقتصادی اجتماعی و دینی چون فرهنگ شکرگذاری، تعاون، تلاش، ‌رزق حلال آشنا کنیم. همچنین سواد اجتماعی قانونی و حقوقی مددجویان را ارتقا دهیم.

میرشکار با بیان اینکه یکی دیگر از اقداماتی که در سال ۹۳ در دستور کار داریم هدایت منابع و اعتبارات به سمت مناطق پرآسیب و کم برخوردار است گفت: ‌ در حال حاضر ۳۵ درصد از مددجویان در سکونت‌گاه‌های اجتماعی، حاشیه شهرها و مناطق کم برخوردار زندگی می‌کنند.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ در ادامه به برنامه‌های کمیته امداد برای تسهیل و تشویق ازدواج در میان جوانان اشاره و اظهار کرد: ‌ در حال حاضر با تاخیر در ازدواج روبرو هستیم. ۶۱۳ هزار دختر در شرف ازدواج تحت پوشش کمیته امداد هستند که بسیاری از آنها سن ازدواج را پشت سر می‌گذارند. این دخترها در روستاها زندگی می‌کنند و به علت اینکه پسرهای روستایی معمولا برای کار به شهرها می‌روند نمی‌توانند سامان یابند.

وی افزود: طرحی را تحت عنوان دختران آسمانی برگزار کردیم که براساس آن اردوهای هدفمند با حضور دختران، مادران و سایر مادران خانواده‌هایی که دارای پسرهایی در آستانه ازدواج هستند ترتیب دادیم و این خانواده‌ها را با یکدیگر آشنا کردیم. طی ۳۰ دوره برگزار شده ۴۰ تا ۷۰ درصد خانواده‌ها عروس‌های خود را از بین همین دخترها انتخاب کرده‌اند.

ایجاد شبکه تسهیل گران ازدواج در سال جاری


میرشکار در ادامه از ایجاد شبکه تسهیل‌گران ازدواج در سال جاری خبر داد و گفت: ‌ قصد داریم با استفاده از ظرفیت ۲۴۰۰ مشاور و مددکار شبکه‌ای را ایجاد کنیم و به فرهنگ سازی در میان خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد بپردازیم تا جوانان هم کفو با یکدیگر ازدواج کنند. البته تسهیلات ویژه‌ای برای این افراد در نظر گرفته شده است که افزایش کمک هزینه تحصیلی و ودیعه مسکن ویژه از جمله آنهاست.

وی در ادامه با بیان اینکه سال ۹۲ حدود ۱۱۰ میلیاردتومان اعتبار برای معاونت فرهنگی تخصیص یافت از رشد ۲۰ درصدی اعتبارات این حوزه در سال جاری خبر داد و گفت: ‌ یکی دیگر از برنامه‌های جدی ما در سال ۹۳ جلوگیری از ترک تحصیل است.

معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) ‌ با اشاره به اینکه سالانه ۳ تا ۴ درصد از دانش‌آموزان ما به علت ازدواج، اشتغال و یا نبود امکانات ترک تحصیل می‌کنند گفت: ‌ نباید دانش‌آموزانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند به علت نبود امکانات از تحصیل بازبمانند.

میرشکار در ادامه از برگزاری همایش نخبگان و جلوههای خودباوری در روز بیستم اردیبهشت ماه سال ۹۳ خبر داد و گفت: در این مراسم از نخبگان کمیته امداد تقدیر خواهد شد.