به گزارشافکارنیوز،محمد باقر قالیباف در بدو ورود خود به نمایشگاه بین المللی کتاب در محل فرهنگسرای کتاب حاضر شد و از غرفه های مختلف دستاوردهای مدیریت شهری در حوزه نشر بازدید کرد.

شهردارپایتخت همچنین در حاشیه این بازدید که با حضور حجت الاسلام امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، حجت الاسلام مرادی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و جمعی از مدیران شهری انجام شد، از مجموعه کتاب های قوانین شهرداری تهران رونمایی کرد.

وی در ادامه بازدید خود از فرهنگسرای کتاب با حضور در استودیوی مرکز ارتباطات شهرداری تهران، در برنامه زنده شبکه رادیویی کتاب حضور یافت.

قالیباف در جریان این گفت و گوی رادیویی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حرکت شهرداری تهران در میدان جهاد فرهنگی، ابراز داشت: شاید در نگاه اول شهرداری تهران تنها یک مجموعه خدماتی دیده شود، اما واقعیت این است که بر اساس باورهای اسلامی، رشد و تعالی انسان ها برای ما مهم است. بنابراین اگر به کالبد شهر نگاه می کنیم، فیزیک شهر را می سازیم، اگر شهر را نظافت می کنیم و آرامش و امنیت آن را برقرار می کنیم، همه این موارد باید منتج به یک نتیجه شود و آن نتیجه نیز رشد انسان هایی است که در مراکز جمعیتی - چه روستا ها، چه شهرهای بزرگ و چه کلانشهرها - مخصوصا در نظام اسلامی زندگی می کنند.

وی تاکید کرد: مهم ترین رسالت نظام اسلامی، آگاهی بخشیدن است، مخصوصا آنکه جامعه نیز یک جامعه یادگیرنده است و آگاهی بخشی اولین گام برای رشد و تعالی به شمار می رود. در این مسیر شهرداری تهران نیز در کنار کارهای بزرگ و عمرانی باید به مسایل تربیتی، آموزشی و فرهنگی نیز توجه داشته باشد.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه ریزی های صورت گرفته به منظور انتقال محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز تصریح کرد: فکر می کنم حداقل ۱۳ – ۱۴ سال است که این چالش در شهر وجود دارد. روزی که توفیق خدمت در نیروی انتظامی را داشتم، شاهد بودم زمانی که نمایشگاه کتاب در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شد، زحمت های زیادی برای شهروندان داشت. از همان زمان بحثجا به جایی نمایشگاه بین المللی کتاب مطرح بود، اما در آن زمان هیچ وقت فکر نمی کردیم چرخ زمانه به گونه ای بچرخد که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کنیم.

وی افزود: به این ترتیب این دغدغه را در شهرداری تهران دنبال کردیم و با دوستان دولت قبل نیز مذاکره و صحبت شد اما عملا به یک نتیجه روشن نرسیدیم. با این وجود شهرداری تهران با توان خودش کمر همت بست و تصمیم گرفت نمایشگاه بین المللی شهر تهران را در خارج از شهر تهران، در ابتدای جاده قم و در کنار حرم حضرت امام(ره) بسازد.

محمدباقرقالیباف تاکید کرد: در حال حاضر مدت حدود ۴ سال است که این نمایشگاه به صورت بسیار فنی و دقیق در حال ساخت است و با پیش بینی هایی که می کنیم، به نظر می رسد سال آینده بتوانیم نمایشگاه کتاب را در محل نمایشگاه بین المللی که شهرداری تهران در ورودی شهر تهران ساخته است، برگزار کنیم.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدامات صورت گرفته به منظور حذف قوانین دست و پا گیر و جایگزین کردن قوانین جدید برای مدیریت شهری، گفت: این روزها به حدی قوانین زیاد شده است که گاهی ناسخ و منسوخ هستند و مشکلات خاص خودش را دارد. به همین منظور قوانین شهرداری را در ۶ حوزه ماموریتی احصا و دسته بندی کرده اند تا هر کدام از مردم بتوانند دسترسی راحت تر و تخصصی تری به قوانین داشته باشند.

وی در ادامه عنوان داشت: مرکز مطالعات شهرداری تهران در سه سال گذشته با کمک اندیشمندان این حوزه قانون جدیدی برای شهرداری ها و مدیریت واحد شهری تنظیم کرده است که در شنبه هفته آینده از این قانون رونمایی شده و آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می کنیم تا مراحل قانونی خودش را طی کند. باید توجه داشت که این قانون نیز منطبق با نیاز جامعه و رویکرد جهادی تنظیم شده است.