به گزارشافکارنیوز،حسن اعرابی‌مقدم اظهار کرد: کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری و گروهی از متخصصان شرکت هواپیمایی آسمان جهت بررسی و تهیه گزارش پرواز و علت وقوع این سانحه وارد فرودگاه زاهدان شدند و دلایل وقوع این سانحه هوایی را مورد بررسی قرار دادند.

وی افزود: ارائه گزارش‌های جداگانه توسط خلبان، کمک خلبان و خدمه پرواز در اختیار کارشناسان و بازرسان سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفت تا به منظور بررسی دقیق این حادثه مورد ارزیابی قرار گیرد.

اعرابی‌مقدم علت این سانحه را باز نشدن چرخ عقب سمت چپ عنوان و اظهار کرد: با اعلام نیاز به فرود اضطراری توسط خلبان این پرواز در کمترین زمان ممکن تمامی نیروهای عملیاتی و امدادی در فرودگاه زاهدان به حالت آماده‌باش درآمدند و اعضای ستاد بحران با حضور در باند فرودگاه در هدایت این عملیات به این مدیریت یاری رساندند.

مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان ادامه داد: هواپیمای فوکر ۱۰۰ با ۱۰۶ مسافر به همراه خدمه پس از یک ساعت پرواز در آسمان زاهدان و تخلیه کامل سوخت در نهایت به زمین نشست که پس از طی مسافت به طول ۱۵۰۰ متر از باند پروازی خارج و در میان انبوهی از خاک و ماسه متوقف شد.

وی افزود: به منظور آمادهسازی باند جهت ورود و خروج سایر پروازها، این هواپیما با تلاش و نظارت نیروهای مهندسی شرکت هواپیمایی آسمان، پرسنل اداره ایمنی و آتشنشانی فرودگاه زاهدان و همکاری ادارهکل راه و شهرسازی استان با بکارگیری چندین دستگاه جرثقیل پس از هشت ساعت تلاش بیوقفه، ساعت یک بامداد یکشنبه در حالیکه قسمت اعظمی از چرخهای آن در خاک فرو رفته بود آزاد و به از باند پارکینگ منتقل شد.