به گزارشافکارنیوز،محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح تونل امیرکبیر با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مرکز شهر همیشه یکی از پرترافیک‌ترین قسمت‌های شهری بوده که محدوده طرح ترافیک نیز برهمین اساس بوجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه سه راه امین حضور یعنی انتهای خیابان شوش و خیابان امیرکبیر یکی از نقاط حساس و محله‌های ترافیکی بود، ادامه داد: بعد از قطعی شدن احداثبزرگراه امام علی(ع) به صورت شمالی - جنوبی و برقراری همه دسترسی‌های شرقی و غربی آن قرار شد این تونل که تا پیش از این تا خیابان ۱۷ شهریور طراحی شده بود به بزرگراه امام علی متصل شود.

شهردار تهران با بیان اینکه طراحی این تونل کار سختی بود، گفت: این تونل حدود سه کیلومتر است که دسترسی‌های شمالی و جنوبی بزرگراه امام علی را فراهم می‌کند. در حقیقت توانسته‌ایم از مرکز بازار که همیشه خروج از‌آن یکی از معضلات بوده با در نظر گرفتن سرعت مطمئنه شرایط رسیدن به بزرگراه امام علی(ع) طی ۴ دقیقه را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: متصل کردن تونل امیرکبیر به بزرگراه امام علی بیشتر با نگاه تخلیه ترافیک از بازار است نه برای ورود به منطقه بازار که حجم ترافیک را افزایش دهد. طبق طراحی انجام شده فقط ورود حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس به این محدوده امکان پذیر است البته ادامه تونل جنوبی به سمت خیابان کرمان طراحی شده و فقط عقب نشینی خیابان باقی مانده است که با تعریض ان از این تونل به اتوبان اهنگ نیز دسترسی ایجاد خواهد شد.

قالیباف با اشاره به اینکه از وسط بازار در سه راه امین حضور طی ۴ دقیقه به بزرگراه امام علی(ع) دسترسی فراهم شده گفت: پیش از این اگر فردی قصد داشت از این مسیر به سمت انقلاب حرکت کند حدود ۳۰ الی ۳۵ در مسیر قرار می‌گرفت اما اکنون خروج از بازار کمتر از ۵ دقیقه رخ خواهد داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش جمعیت منطقه ۲۲ از ۲۵۰ هزار نفر به یک و نیم میلیون نفر، اظهار داشت: این آمار درست نیست و جمعیت این منطقه هیچ‌گاه یک و نیم میلیون نفر نیست این منطقه حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و کار آن کاملا براساس طرح تفصیلی پیش می‌رود. همچنین از ساخت و سازهای شمال اتوبان همت و خرازی نیز براساس طرح تفصیلی جلوگیری شده و ساخت و سازهایی که در شمال اتوبان همت درحال انجام است به شکل خدماتی است نه مسکونی و قرار است امکانات تفریحی مانند شهربازی ایجاد شود.

شهردار تهران تصریح کرد: جمعیت این منطقه براساس طرح ۱۴۰۴ در حال پیشروی است و ظرفیت جمعیت پذیری ان بیش از این نیست. منطقه ۲۲ قبلا منطقه برخورداری نبود و با سرمایه گذاریهایی که در آنجا صورت گرفته برخوردار شده است. و از این رو بیشتر از گذشته به چشم میآید و مردم مشتاقند که در آن منطقه زندگی کنند.