به گزارش افکارنیوز، مراسم تکریم و معارفه مدیر عامل خبرگزاری مهر امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرویز اسماعیلی معاون مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری و همچنین جمعی از چهره‌های مطبوعاتی کشور از جمله محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، سید نظام الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری فارس، حمید رضا مقدم فر معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مجید قلی زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، بیژن مقدم مدیر مسئول روزنامه جام جم، مهدی ذاکری مدیرعامل موسسه همشهری، آجرلو مدیرمسئول هفته نامه مثلثدر محل سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

همچنین در این مراسم چهره‌هایی مانند حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا زائری مدیرعامل موسسه فرهنگی سرچشمه، مهدی فضائلی مدیرعامل موسسه سروش، مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران، شهرام گیل آبادی رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران، علی معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت، حسن محرابی مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، علیرضا برازش مدیرعامل انتشارات امیر کبیر، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، محمدحسین صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمود فرشیدی وزیر سابق آموزش و پرورش و علیرضا ملکیان معاون اسبق مطبوعاتی وزارت ارشاد و نیز جمعی از اعضای هیئت مدیره سازمان از جمله محمدرضا اسماعیلی رییس هیئت مدیره و فرید الدین حداد عادل نیز حضور داشتند.

خاموشی در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام مبارک ماه رجب و ولادت حضرت علی(ع) گفت: سازمان تبلیغات اسلامی رسالت فرهنگی دارد و ما هم با همین دغدغه فرهنگی، خبرگزاری مهر را با مشورت بزرگان شکل دادیم. حتماً تعریف‌ها و نواقصی هست که من نواقص را به به حساب خودم می‌گذارم.

وی افزود: هدف ما تعمیق باورهای دینی و انقلابی و تفکر اصیل انقلاب اسلامی تحت ارشادات ولی فقیه زمان خودمان است و ما باید این کار را انجام می‌دادیم. خوشبختانه خبرهای فرهنگی در جمهوری اسلامی سهم بالاتری یافته است و در درجه بندی اخبار، جای خودش را پیدا کرده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تاکید کرد: دغدغه سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ دینی و انقلاب اسلامی است و این دو حتماً از همدیگر تفکیک ناپذیرند. در دید ما، خبرگزاری نباید زیاد هزینه بر باشد و ما قابلیت را همیشه به پشتیبانی مالی نمی‌دانیم البته اگر در جاهایی لازم باشد این حمایت‌ها را ادامه خواهیم داد اما خبرگزاری هم باید بتواند در این زمینه فعال‌تر و پویاتر شود.

خاموشی اضافه کرد: من در طول تاریخچه فعالیت خبرگزاری مهر، اصراری نداشته‌ام که اخبار سازمان تبلیغات اسلامی را در این خبرگزاری منتشر کنند. امروز هم این اصرار را ندارم اما گفته‌ام اگر جایی این سازمان توانست خبرساز شود، خوب است که به فعالیت‌های آن هم پرداخته شود. مثلاً وقتی ما در نمایشگاه کتاب تاثیرگذار هستیم، حتماً باید به این حوزه توجه کنیم. الان که انتشارت سوره مهر رخ نموده و جای خود را به خوبی باز کرده است، خوب است که کتاب‌های این انتشارات در خبرگزاری مهر مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی همچنین گفت: سهم کتاب در خبرگزاری مهر کم است، سهم هنر را هم باید افزایش دهیم. همچنین سهم تبلیغ و ترویج دین و همچنین فناوری‌های نوین باید در خبرگزاری مهر افزایش یابد.

وی همچنین از رضا مقدسی مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر به عنوان همکاری نیک یاد کرد و گفت: من شهادت می‌دهم که از همکاری با آقای مقدسی، همیشه بالاتر رفته‌ام و خدا را شاکر هستم که با این بزرگوار همکار بوده ام، همچنان که با آقای اسماعیلی(مدیرعامل اسبق خبرگزاری) همکاری خوبی داشتم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: از همین جهت بود که من از آقای عسگری که توشه‌ای گرانبها از فعالیت در عرصه فرهنگ دارد، تقاضا کردم که این مسئولیت را بپذیرد و خوشبختانه طول همکاری ایشان با خبرگزاری مهر به عنوان عضو هیات مدیره، سبب نزدیک تر شدن نظرات بنده و ایشان شد و من در همکاری‌های دیگری که با ایشان داشتم، شهادت می دهم که ایشان از یک روحیه انقلابی برخوردار است و فردی تابع ولی فقیه بوده و هست.

عسگری: هدف اصلی خبرگزاری مهر باید توسعه و تعمیق جبهه انقلاب باشد

در این مراسم همچنین علی عسگری مدیرعامل جدید خبرگزاری مهر از مدیران رسانه و نیز کارشناسان این حوزه و حاضران در این مراسم به جهت حضور در این برنامه سپاسگزاری کرد و گفت: مسلم است که در تقدیر از آقای مقدسی(مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر) باید بیش از اینها گفت و شنید، تشکر دوم من از آقای خاموشی است که من را لایق دانستند و این امانت را بر دوش بنده حقیر گذاشتند امیدوارم قدردان این امانت باشیم و همان طور که آنها را سالم و متعالی تحویل گرفتم، سالمتر و متعالی تر به نفر بعد از خودم تقدیم کنم.

وی همچنین از رضا مقدسی به عنوان یک برادر خدوم حزب اللهی و یک مدیر قابل یاد کرد و گفت: من زمانی که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مشغول فعالیت بودم از ایشان خواستم با ما همکاری کنند ولی توفیق حاصل نشد، حتماً ایشان به عنوان یک فرد مفید و مدیر جهادی و انقلابی پس از این هم فعالیت شان را ادامه می دهند و امیدوارم بهبودی کامل برای ایشان حاصل شود. واقعاً اگر بحثبیماری ایشان نبود ما راضی به این جابجایی نبودیم. من واقعاً غبطه می‌خورم از روزی که ایشان با کارکنان مجموعه خبرگزاری خداحافظی می‌کرد و آن صحنه برای من یک صحنه درس آموز بود.

مدیرعامل جدید خبرگزاری مهر سپس گفت: خبرگزاری مهر نه تنها نسبتش با جبهه فرهنگی انقلاب تعریف می شود، بلکه به ذات در درون جبهه فرهنگی انقلاب متولد شده و باید در این مسیر رشد کند. هدف اصلی خبرگزاری مهر باید توسعه و تعمیق جبهه انقلاب باشد با همان مختصات و اعتقادی که ما به این جبهه داریم.

عسگری تاکید کرد: بدون شک تنها فرهنگ نجات بخش برای ما فرهنگی است که با محوریت جهادی و با مدیریت حضرت آقا اجرایی شود و امیدوارم بتوانیم با همین تصمیم تمام شئونات مهر را مدیریت کنیم.

وی افزود: طبیعتاً انقلاب اسلامی یک هویت فرهنگی دارد و ما حتما باید به این نقطه توجه کنیم و امیدوارم به عنوان سرلوحه تمام فعالیت های مهر جاری و ساری باشد.

حدود ۴۰ خبرگزاری در کشور داریم / اعلام شاخص‌های رتبه بندی رسانه‌های مجازی

حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل خبرگزاری مهر، اظهارداشت: بنده از جهت حسن انتخاب حجت‌الاسلام خاموشی برای انتخاب علی عسگری به عنوان مدیرعامل جدید خبرگزاری مهر، تبریک می‌گویم. خبرگزاری مهر هم یک خبرگزاری موثر است و هم سواد مدیریتی بر آن حاکم است.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در ادامه گفت: متاسفانه ما در کشور حدود ۴۰ خبرگزاری داریم و این تاسف از این جهت است که بسیاری از این رسانه‌ها که پیشوند خبرگزاری را یدک می‌کشند در واقع در قد و قواره یک خبرگزاری نیستند والا ما به هیچ وجه منکر توسعه رسانه‌ای در کشور نیستیم.

انتظامی این مسئله را معضلی برای تدوین اطلس رسانه‌ای کشور خواند و گفت: خوشبختانه با همت چهره‌های رسانه‌ای، ما در حال تدوین آیین نامه‌ای برای رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری هستیم. شاخص‌ها و استانداردهای مربوط به این کار که حدود ۴۰ مورد هستند، تهیه شده و فکر می‌کنم طی روزهای آتی به معرض قضاوت اصحاب رسانه گذاشته شود.

این مقام مسئول در حوزه مطبوعات در کشور گفت: ما براساس این شاخص‌هاست که می‌توانیم بگوییم کدام خبرگزاری، خبرگزاری‌تر و یا به عبارت دیگر واقعا خبرگزاری است.

انتظامی سخنانش را با این جمله به پایان برد: خبرگزاری مهر همواره جزء خبرگزاری‌های موفق بوده و امیدوارم این توفیق در دوره جدید هم ادامه یابد.

آینده مهر با حضور عسگری روشن است

محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به دشواری فعالیت های اجرایی و نیز رسانه ای و پیامدهای جسمی و روحی آن برای متصدیان این امور گفت: ما در دولت نهم که بودیم، اعضای دولت مکرراً کارشان به بیمارستان کشیده می شد. از رسیدگی به وضع قلب شان گرفته تا مسایل دیگر، خیلی ها حداقل یک بار آنژیو شدند و بعضی ها هم عمل باز قلب انجام دادند البته در کل این مسایل به خیر گذشت. من آن زمان به یکی از دوستان افسانه مربوط به آرش کمانگیر را بازگو کردم.

وی در تکمیل این گفت خود یادآور شد: زمانی بسیار دور از این، وقتی می خواستند مرزهای ایران را تعیین کنند قرار شد کمانگیران به نام بیایند و این کار را انجام دهند. گفته شده که آن روز آرش آمد و تیر خود را در کمان گذاشت و آن تیر را رها کرد و مرز ایران را تعیین کرد که بسیار هم گسترده و عظیم است. رمز موفقیت آرش در این بود که تیر را در چله کمان گذاشت و جانش را هم تقدیم آن کرد. کاری که انسان از بن جان انجام دهد، قطعاً تاثیرگذار خواهد بود.

صفارهرندی سپس گفت: آقای مقدسی هم به واقع سلامت خود را به پای حفظ یک خبرگزاری گذاشت و آن را تقدیم این رسانه کرد. امیدواریم ایشان سلامت خود را باز یابد. لازم نیست به آقای مقدسی خداقوت بگوییم چون معلوم است که او چه کرده است. به آقای دکتر عسگری هم باید این گونه خوشامد گفت که ایشان خیلی جوانتر از آن چه سیمایشان نشان می دهد، هستند و در واقع موهای آقای عسگری در اثر تجربه های متراکم فرهنگی سپید شده و قطعاً در انبان خودش ذخیره های فراوانی از مدیریت فرهنگی دارد و لذا می شود به آینده خوبی برای خبرگزاری مهر امیدوار بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: خبرگزاری مهر بنا بود خبرگزاری فرهنگی کشور باشد اما در این تعدد و تکثر خبرگزاری ها درست این است که علت وجودی خود را در این تاسیسات مبارک پیدا کنیم.

صفارهرندی حضور عسگری را در راس سکان هدایت خبرگزاری مهر فرصتی برای این رسانه توصیف کرد و گفت: ایشان می توانند این کمبودها و خلأ ها را بیابند. من همچنین از بزرگان و صاحبان قدرت و موقعیت و نفوذ درخواست می کنم که کمی تحملشان را بالاتر ببرند.

«نقد» وظیفه رسانه است

رضا مقدسی مدیرعامل خبرگزاری مهر با بیان اینکه مراسم تودیع بی‌شباهت با مجلس ختم نیست افزود: من از درگاه باری تعالی به خاطر کوتاهی و قصورهایی که حتما در کار سنگین اطلاع رسانی داشته‌ام، طلب عذر و مغفرت می کنم و الان هم فرصتی است تا از همکارانم در خبرگزاری مهر قدردانی و به خاطر کوتاهی و قصورهایم، از آنها عذرخواهی کنم.

مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر با بیان اینکه مسئله نقد را همواره یکی از وظایف ذاتی رسانه می‌داند به بیان یکی از خاطرات مربوط به حضورهای مکررش در دادسرای فرهنگ و رسانه، پرداخت و گفت: در یکی از جلسات که برای ادای توضیح به این دادسرا دعوت شده بودم، سربازی که جلوی در ایستاده بود به اندازه تن یک آدم او را مورد بازرسی قرار می‌داد و من آنجا گفتم حتی این سرباز چند ماه خدمت هم متوجه شده که باید افراد اهل رسانه در دست باشند! برخی واقعا رسانه را همین طور می‌خواهند و حاضر نیستند دو قدم به سمت رسانه بردارند و از رسانه در جهت منافع ملی و منافع نظام استفاده کنند.

مقدسی نقد را وظیفه یک رسانه و نشانه پویایی جامعه توصیف کرد و گفت: عمده شکایتی که از خبرگزاری مهر می‌شد، مربوط به شکایت دستگاه‌های دولتی بود و یکی دو شکایت خصوصی که مطرح می شد، ما با مذاکره با این افراد برطرف کردیم. مسئله این است که دوستان نقد را تا جایی که وارد مرز آنها نشده، اسمش را می گذارند سازنده و جایی که پرِ آنها را بگیرد، اسمش را می‌گذارند سیاه نمایی.

وی با اشاره به گزارش یکی از خبرنگاران خبرگزاری مهر در مورد مشکلات مردم روستای گاودانه برای عبور از رودخانه‌ای که در نزدیکی آن قرار داشت گفت: بعد از انتشار این گزارش ما متهم شدیم به سیاه‌نمایی و نشر اکاذیب و از این قبیل مسائل اما من خوشحالم از این جهت که این گزارش توانست دو ماه بعد مسئولان را مجاب کند برای عبور مردم این روستا یک پل عابر بسازند و آنجا نصب کنند. بعد از این اتفاق بود که رئیس شورای این روستا از من قدردانی می‌کرد و می گفت که ما سال‌ها بود که می‌خواستیم این مشکل را حل کنیم و موفق نمی‌شدیم و من هم یادآور شدم که به هر حال این تاثیر گذاری یک رسانه است که نفعش به مردم می‌رسد. ‌

مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر همچنین با بیان اینکه علی رغم اینکه برخی می‌گویند، ما از حصار آهنین بهره‌مند نبودیم و اتفاقا بیشتری شکایات از رسانه‌ها در دولت گذشته که منتسب به اصولگرایی هم بود از خبرگزاری مهر صورت گرفت.

وی ادامه داد: من باید صبر اجر برای بازماندگان که آقای عسگری هستند، طلب کنم چرا که واقع کار خبرگزاری یک کار سنگین است و با اداره روزنامه بسیار متفاوت. یادم می‌آید زمانی که آقای اسماعیلی(مدیرعامل اسبق خبرگزاری مهر) این مسئولیت را تحویل من می‌دادند، من به ایشان گفتم که تفاوت من با شما در این است که شما از حالا سرتان را راحت بر بالین می‌گذارید ولی من باید با استرس بخوابم. کار خبرگزاری شبیه کار در فرودگاه است که تعطیل بردار نیست و لذا همه ما همکاران رسانه‌ای باید در توفیق آقای عسگری تلاش کنیم و بکوشیم خبرگزاری مهر همچنان در اوج فعالیت خودش به کار ادامه دهد.

مقدسی انتخاب عسگری را به عنوان مدیرعامل جدید خبرگزاری مهر، یک حسن انتخاب از سوی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد و یادآور شد: خوشبختانه آقای خاموشی با نگاه روشنی که داشتند، توانسته‌اند مجموعه‌های اثر گذاری بیافرینند.

مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر با بیان اینکه این رسانه محصول تلاش تمامی خبرنگاران و دست اندرکاران آن است به ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود در بیش از ۳.۵ سال گذشته پرداخت و گفت: یکی از اولین کارهایی که انجام شد تدوین ساختار جدیدی برای خبرگزاری بود که خوشبختانه در ماه‌های اول به تصویب هیأت مدیره رسید و براساس آن نیروهای خوب اصولی و ارزشی به مجموعه مهر افزوده شدند و نیروهای توانمند و تازه نفس هم به کمک آنها آمدند. در زمینه حقوق و دستمزد، وضعیت حقوق و دستمزد کارکنان خبرگزاری مهر یک بهبود نسبی یافت گرچه من همیشه گفته‌ام که سرعت افزایش حقوق و دستمزد همیشه لاک پشتی و با سرعت افزایش هزینه‌های زندگی همیشه خرگوشی بوده است.

مقدسی یکی دیگر از فعالیت‌های خود را طراحی نرم افزار جدید خبرگزاری مهر ذکر کرد و گفت: این اتفاق اگر تنها چند ماه بعد می‌افتاد، ما دیگر نمی‌توانستیم توفیقی پیدا کنیم چراکه در گیر و دار تغییر و تحولات اقتصادی می افتاد. یکی دیگر از فعالیت‌های مهر ایجاد انتشارات رسانه مهر بود که اولین کتاب آن به عنوان «جای پای جلال» تدوین شد که البته با خلف وعده دوستان انتشارات سوره مهر، این کتاب به نمایشگاه امسال نرسید.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه پیامک خبری مهر و نیز مجله اینترنتی مهر این اقدامات را گامی در جهت جذب مخاطب عام عنوان کرد و یادآور شد: ما همچنین موفق شدیم مرکز افکار سنجی مهر را بدون اینکه تشکیلات عریض و طویلی داشته باشد راه اندازی کنیم و این مرکز توانست اولین نشست مراکز افکار سنجی را با موضوع افکار سنجی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ برگزار کند.

مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر همچنین با یادآوری راه اندازی جشنواره خبر استانی برای خبرنگاران این خبرگزاری و نیز راه اندازی اپلیکیشن مهر برای استفاده روی تبلت و تلفن‌های هوشمند پیشنهاد فروش خبر را به مخاطبان به مسئول جدید خبرگزاری مهر ارائه کرد و گفت: این اقدام می‌تواند در استقلال یک رسانه و اتکای آن به مخاطب و کاهش وابستگی به بودجه‌های عمومی، موثر باشد.

مقدسی همچنین با اشاره به اولویت مسائل فرهنگی برای خبرگزاری مهر، اقداماتی را که در این خصوص و در دوره مسئولیت وی انجام شده، ناکافی دانست و گفت: با این حال ما تلاش کردیم با تشکیل شورای فرهنگی خبرگزاری مهر، مسائل مختلف حوزه فرهنگ را رصد کنیم تا آن‌ها را در خبرگزاری مدنظر داشته باشیم ولی امیدوارم در دوره مسئولیت آقای عسگری، این ظرفیت بیش از پیش تقویت شود.

مدیر عامل سابق خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز همچنین به امضای چندین قرارداد همکاری با خبرگزاری‌های داخلی و خارجی در طول دوره مسئولیتش اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنانش به فعالیت‌هایی که برای پویایی بیشتر روزنامه «تهران تایمز» انجام شده است، اشاره کرد و گفت: با اینکه حدود ۳۵ سال از انتشار این روزنامه می گذرد در طول این سال‌ها قدر این روزنامه دانسته نشده است ما ماکت و لوگوی جدید این روزنامه را و همچنین سایت آنلاین آن را راه اندازی کردیم و علیرغم پیگیری‌هایی که از طریق وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای انتشار این روزنامه حداقل در یکی دو کشور همسایه انجام دادیم، این تلاش‌ها متاسفانه به نتیجه نرسید.

مقدسی در عین حال از اخذ مجوز روزنامه عربی زبان «تهران الیوم» خبر داد و ابراز امیدواری کرد: در دوره جدید فعالیت این روزنامه هم آغاز شود.

وی همچنین با نقل خاطره‌ای تلخ از دوران فعالیتش در خبرگزاری مهر گفت: یکی از خبرنگاران گروه اجتماعی خبرگزاری گزارشی را درباره یک جانباز افغانی به نام ظفرعلی در یکی از حمام‌های متروکه اطراف ورامین تهیه کرده بود که وضعیت رقت بار او را بازگو می‌کرد. در پی انتشار این گزارش بنیاد شهید از ما شکایت کرد و گفت که این فرد، جانباز نیست من تاسفم از این بود که نامه جانبازی ۳۰ درصدی این فرد را در دادگاه ارائه کردم اما در نهایت تنها کاری که بنیاد شهید برای او کرد، این بود که ۵۰ هزار تومان به او کمک کرد!

مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر سخنانش را با اشاره تاییداتی که از سوی دفتر مقام معظم رهبری در خصوص جهت گیری‌های این خبرگزاری اعلام می‌شد، به پایان برد و گفت: دفتر مقام معظم رهبری همواره از جهت گیری‌های خبرگزاری مهر ابراز رضایت کرده اند و من هم حتی یک مورد هم از دفتر معظم له، تذکر دریافت نکردم این شاید بهترین پاداش برای من بوده است و امیدوارم در دوره جدید هم خبرگزاری مهر پویا تر به فعالیت خود ادامه دهد.

در پایان این مراسم حکم مدیرعامل مرکز رسانهای مهر برای علی عسگری قرائت و این حکم از سوی سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به وی اعطا شد. در آئین تودیع مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر، هدایایی هم به رسم یادبود از طرف علی عسگری مدیرعامل جدید خبرگزاری مهر، محمدرضا اسماعیلی رئیس هیئت مدیره این خبرگزاری، مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران، شهرام گیل آبادی، رئیس مرکز ارتباطات و بینالملل شهرداری تهران، سید نظامالدین موسوی، مدیرعامل خبرگزاری فارس، مصطفی آجرلو مدیرمسئول نشریه مثلث، مجید قلیزاده، مدیرعامل خبرگزاری تسنیم، مهدی قرهشیخلو رئیس دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، مهدی محمدی، رئیس فرهنگسرای سرو و محسن محمدی مدیر روابط عمومی خبرگزاری مهر، به رضا مقدسی اهدا شد.