علیرضا سلیمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و کارشناس ارشد علوم آزمایشگاهی در این دانشگاه گفت: در بین مردم شایع شده است که افراد معتاد، جهت منفی شدن جواب تست اعتیادشان از قرص های ضد بارداری یا آبلیمو و جوهر لیموو مانند آن، استفاده می کنند.

به گزارش برنا، وی تاکید کرد: استفاده از این مواد تاثیری در منفی شدن تست مرفین، ندارد و تنها ممکن است با اثر بر روی PH ادرار در روند آزمایش اختلال ایجاد کند.

سلیمی گفت: این اختلال نیز با استفاده از روش تاییدی نوار ادرار یا TLC قابل کنترل است.

وی همچنین با اشاره به اینکه نیمه عمر تشخیص مواد مخدر در ادرار ۴۸ ساعت پس از مصرف است، گفت: مواد مخدر از طریق کلیه دفع می شود و تشخیص آن نسبت به آزمایش خون دقیق تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه زاهدان با اشاره به اینکه تکنیک های تشخیصی می تواند اعتیاد افراد به کریستال، شیشه و سایر مواد مخدر را مشخص کند، افزود: بر طبق قوانین که البته در حال بازنگری است، تنها بر روی وجود مشتقات تریاک، آزمایشات انجام می شود.

وی تصریح کرد: مهمترین نکته ای که خانواده ها در خصوص مسائل مربوط به ازدواج نباید از یاد ببرند اهمیت تحقیقات درباره طرف مقابل است چرا که این تحقیقات از هر نوع آزمایش پزشکی، دقیق تر می تواند عمل کند.