علي نيكزاد وزير مسكن و شهرسازي درباره "افزايش قيمت مسكن در كشور " اظهار داشت: رئيس اتحاديه املاك گفته قيمت مسكن در پايتخت ۱۰ تا ۱۲ درصد افزايش داشته اما فرض كنيم كه اصلا قيمت مسكن ۲۰ درصد افزايش داشته است كه به نظر بنده طبيعي است.

به گزارش فارس، وی افزود: بالاخره وقتی شما در کشور تحول بزرگ اقتصادی انجام می‌دهید، روی همه چیز تاثیر می‌گذارد؛ حالا ۵ تا ۱۰ درصد هم روی قیمت مسکن رفته اما قطعا این رقم کم‌تر از نرخ تورم است و تلاش می کنیم با افتتاح‌های پشت سر هم بتوانیم وضعیت را متعادل کنیم.

هفته گذشته مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد که " قیمت مسکن در کشور ۸ درصد و در تهران ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافت ".

وزیر مسکن و شهرسازی اظهار داشت: قیمت ملک در سمنان ۵۰ درصد و در قم ۳۰ درصد کاهش یافت و در دیگر استان‌هایی که مسکن مهر را ساخته‌ایم و تحویل داده‌ایم، قیمت مسکن به دلیل آنکه متقاضی نیست کاهش چشمگیری داشته است.

نیکزاد افزود: در سفر به سمنان برای افتتاح مسکن مهر، یک نفر آمد و اعتراض کرد و گفت که ما اینجا مشغول ساخت مسکن و فروش آن بودیم ولی از وقتی که شما طرح مسکن مهر را اجرا کردید، قیمت ملک پائین آمده و ما ضرر می‌کنیم که من گفتم اینکه خوب است و به نفع مردم اما اگر ما اقدام نمی‌کردیم قیمت ملک ۳ برابر می‌شد.

وی اضافه کرد: الان در مناطق ۲۲ گانه تهران زمینی برای ساخت و ساز وجود ندارد و ما از شمال به کوه، از جنوب به حرم مطهر امام(ره)، از غرب به کرج و از شرق هم به دماوند رسیدیم و اساسا در دنیا هم پایتخت را بزرگ نمی کنند بلکه در حاشیه شهرها انبوه‌سازی و راه‌های ارتباطی با حومه شهر را ساماندهی می کنند.

" باید در خصوص استان و شهر تهران معضل ارتباط با حومه را حل کنیم و این ضعف را قبول دارم که بخش عمده این معضل هم، ناشی از اجرایی نشدن طرح متروی پرند، پردیس و هشتگرد است که در حال پیگیری آن هستیم و برای پردیس هم آزادراه کشیده‌ایم که البته بعدا می گویند این کار خوب است و با طی ۲۰ کیلومتر مسافت به آنجا می رسیم اما اعتراض می کنند چرا باید عوارض بپردازیم؟ ".

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: اینکه بگوییم بعد از هدفمندی یارانه‌ها مطلق هیچ چیز گران نشده که درست نیست ولی جمع که می‌بندیم با توجه به کار بزرگی که در حال انجام است، قابل دفاع است و نمی توان انتظار داشت اصلا هیچ چیز گران نشود اما اگر در حد زیر تورم باشد، برد دولت است.

نیکزاد افزود: ما می گوییم که زمین و مسکن گران نشده ولی وقتی شما می‌روید بنگاه، فرضا آقایی می‌خواهد ملک خود را دو میلیون بفروشد، می‌گوید ۲/۵ میلیون و آقایی که می خواسته آن را بخرد، ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هم نمی‌خرد و شما تصور می کنید به خاطر گرانی خرید و فروش نمی شود وگرنه بروید سامانه و ببینید چقدر خرید و فروش می‌شود.

وی با بیان اینکه " ما نوکر مردم هستیم و خدمت به مردم وظیفه ماست "، ادامه داد: سال ۸۹ که قیمت مسکن را ثابت نگه داشتیم و نگذاشتیم افزایش یابد، چه اتفاقی افتاد؟ یکی نیامد بگوید که این تثبیت قیمت بوده و کار خوبی بوده است.

وزیر مسکن و شهرسازی اظهار داشت: از سال ۸۰ تا ۸۹ در جمهوری اسلامی فقط در سال ۱۳۸۶ تعداد ۶۸۰ هزار واحد پروانه مسکونی صادر شده و بنا بر آمار رسمی بانک مرکزی ما در سال گذشته برای ۷۲۰ واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر کردیم که این به معنای رونق در عین کاهش تورم و تثبیت قیمت بود.

نیکزاد افزود: اکثر کارشناسان می‌گفتند وضعیت مسکن در رکود مطلق رفته اما سؤال این است که اگر وضع مسکن در رکود مطلق رفته، ما ۲/۵ میلیون واحد را برای چه کسی می‌سازیم؟ اگر مسکن در رکود مطلق بوده، سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات را به چه کسی دادیم و پروانه‌های ساختمانی برای چه صادر شده است؟

وی با تاکید بر اینکه " وزارت مسکن آنقدر مسکن ساخته که روی دست مانده است "، خاطر نشان کرد که این خانه‌ها در شهرهای جدید پرند، پردیس و هشتگرد در قالب طرح مسکن مهر و طرح‌های انبوه‌سازی احداثشده و آماده واگذاری به شرکت‌‌های تعاونی متقاضی است.

سال گذشته رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر لزوم برخورد با " احتکار مسکن " اعلام کرده بود " در تهران حدود ۸۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد " اما وزیر مسکن و شهرسازی در خصوص خانه‌های خالی پایتخت اظهار داشت: آقای قلی خسروی در حوزه مسکن فعالیت دارند و ما احترام زیادی برای ایشان قائلیم و در تهران هم خانه‌های خالی فراوانی وجود دارد اما آمارهای متفاوتی در این مورد ارائه می شود.

نیکزاد افزود: شما اگر از من می خواهید روی اجاره‌‌بها تسلط داشته باشم، ‌ از آن طرف هم باید این اجازه را داشته باشم که قانونی که به دولت اختیار داده و در واقع قانون تعزیرات را اعمال کنم.

وی با تاکید بر اینکه با وجود امکان برخورد قانونی تا امروز بنای حکومت اسلامی مردمداری بوده، به صاحبان خانه‌های خالی در تهران هشدار داد چنانچه خانه‌های خود را وارد مدار استفاده نکنند، هم برای هر متر مربع اجاره در مناطق ۲۲ گانه قیمت تعیین خواهد شد و هم با صاحبان بالای دو واحد خالی به صورت تعزیراتی برخورد می‌ شود.

نیکزاد خاطر نشان کرد که " سه‌شنبه گذشته در کارگروه مسکن که با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، کارگروهی به منظور بررسی وضعیت خانه‌های خالی در کشور تشکیل شد و رسیدگی به وضعیت این خانه‌ها با جدیت از سوی این کارگروه پیگیری می شود ".

وزير مسكن و شهرسازي در پايان در خصوص اجراي طرح انعقاد ۲ ساله قراردادهاي اجاره، گفت كه اين موضوع توافقي است و اجباري نيست و چه بسا افرادي بر اساس توافق با همديگر، قرارداد خود را به عنوان موجر و مستأجر براي زمان بيشتري منعقد كنند.