گروه اجتماعی- رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با تاکید بر عدم داشتن معاینه فنی اتوبوس اسکانیا گفت: علت اصلی حادثه سرعت قابل توجه اتوبوس و مانور نامناسب آن بوده، این در حالی است که علت تشدید آن نیز سرعت قابل ملاحظه و کشیدگی اتوبوس در مساحت زیاد بوده است.

به گزارش خبرنگارافکارنیوز،احمد دنیامالی در شصت و ششمین جلسه علنی شورای شهر که با حضور تشکری هاشمی - معاونت ترافیک و حمل و نقل شهرداری تهران برگزار شد با اشاره به اینکه حادثه رخ داده برای اتوبوس اسکانیا که منجر به فوت هشت نفر از شهروندان در تهران شد در دستور بررسی شورای شهر قرار گرفت، گفت: در این گزارش مجموع گزارش‌های پلیس، پزشکی قانونی و مجروحان حادثه وجود دارد اما گزارش نهایی و تکمیلی مجددا ارائه خواهد شد.

وی در ارائه این گزارش ابتدا با اشاره به کروکی مسیرحادثه گفت: آنچه که مهم بوده بررسی شرایط خودرو و راننده است. راننده این اتوبوس اسکانیا آقای شجاعت کیانی بوده که گواهینامه پایه یک داشته و اتوبوس را در ساعت ۸:۴۶ از پایانه مترو چیتگر به همت اعزام کرده و در ساعت ۰۹:۰۱ دقیقه با ظرفیت کامل وارد بزرگراه آزادگان شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه اتوبوس حادثه دیده بر اساس اطلاعات ثبت شده در جی پی اس، ۵۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته است و این سرعت قابل اتکا نیست افزود: GPS هر دو دقیقه یکبار اطلاعات را ثبت می‌کند و ما معتقدیم که سرعت اتوبوس در لحظه حادثه بیش از اینها بوده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته اضطراری به منظور دریافت و بررسی گزارشات پزشکی قانونی و پلیس، بیان کرد: بازدید از محل حادثه انجام گرفت و همچنین از یک اتوبوس مشابه دیگر بازدید شد. پس از آن مراحل حادثه پیش از برخورد مورد بررسی قرار گرفت که در مراحل دو و سه به این نتیجه رسیدیم که بر اساس سوالات و جواب‌های انجام شده این اتوبوس اسکانیا تا ابتدای بزرگراه آزادگان مشکلی نداشته اما در حین ورود به این بزرگراه مسائلی برای آن رخ می‌دهد.

دنیامالی افزود: ‌ سرعت زیاد اتوبوس و عصبانیت بسیار راننده، اعتراض به نحوه رانندگی از سوی برخی مسافران در حالی که راننده به این اعتراضات توجه نکرده و علاوه بر آن بر سرعت خودش افزوده است، ۱۹ متر کشیدگی لاستیک محور چپ اتوبوس زمانی که وارد لوپ شده در حالی که ترمز نکرده است و نیز کورس گذاشتن با یک خودروی پژو بر اساس صحبت برخی از مسافرین از جمله مباحثی بوده است که در زمان ورود اتوبوس به بزرگراه آزادگان مطرح است.

وی این مسئله را که اتوبوس اسکانیا با یک خودروی پژو کورس گذاشته است را با توجه به اظهارات مسافرین تایید نکرد و ادامه داد: " ایجاد بریدگی "، " افتادن مسافرین زیر خودرو "، " بی‌احتیاطی راننده "، ‌ " عمل نکردن سیستم کنترل سرعت " و نیز " شیشه‌های این اتوبوس از علت های تشدید این حادثه به شمار می آید.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به گزارش پلیس، اظهار کرد: در گزارش پلیس آمده است که ۱۹ متر کشیدگی لاستیک قبل از برخورد در حالی که اتوبوس ترمز نکرده وجود دارد و بار ثقل اتوبوس به محور چپ انتقال یافته و در همان حالت به سمت گاردریل پیش رفته و کشیده شده است.

وی ادامه داد: ‌ علاوه بر ۱۹ متر کشیدگی لاستیک قبل از برخورد، تخطی از سرعت مطمئنه و قرارگیری طی ۳۰ متر تا وضعیت نهایی از جمله مباحثی بوده که در گزارش پلیس به آن اشاره شده است.

دنیامالی با بیان اینکه چهار نفر از مسافرین در زیر اتوبوس جان خود را از دست داده‌اند، در مورد علت حادثه بر اساس گزارشات پلیس، گفت: بی احتیاطی راننده و ضعف خودرو علت حادثه در گزارش پلیس بوده که علاوه بر آن می‌توان به یک مسئله مهم دیگر اشاره کرد.

دو ماه از دوره معاینه فنی‌اش گذشته بوده است

به گفته وی علیرغم گزارش مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی در گزارشات پلیس آمده است که این خودرو اسکانیا در زمان حادثه دو ماه از دوره معاینه فنی‌اش گذشته بوده است. این در حالی است که گفته می‌شد اتوبوس دارای معاینه فنی بوده است.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه به صحبت‌های مجروحان بر اثر حادثه اشاره و افزود: همه افرادی که متوجه رفتار نامتعادل راننده شدند، به هر نحوی خود را به صورت محکم‌تر گرفته‌اند تا آسیب کمتری ببینند.

دنیا مالی ادامه داد: آقای محبی ۵۳ ساله که در حین سانحه پشت سر راننده حضور داشته گفته است که سرعت اتوبوس زیاد بوده و راننده فرمان را می‌چرخانده و دائما ترمز می‌گرفته. وی همچنین می‌گوید زمانی که راننده مسیر امیرکبیر را تمام کرده است نزدیک بوده که تصادف کنند.

علاوه بر این راننده حواسش به دوربرگردان نبوده و یکدفعه پیچیده است. خانم هاشمی‌پور - مسافر دیگر - اشاره کرده که در محل ورود به بزرگراه آزادگان سرعت اتوبوس در زمان پیچیدن بالا بوده است.

آقای بهاری - یک مسافر دیگر - نیز عنوان کرده که هنگام خروج از امیرکبیر راننده به شدت ترمز گرفته و در آزادراه آزادگان سرعت اتوبوس بالا بوده و به یکباره پیچیده است. آقای اوجی‌زاده نیز در صحبت‌های خود عنوان کرده که راننده حالت عادی نداشته و مدام گاز می‌داده است؛ من می‌دانستم ماشین چپ خواهد کرد به همین دلیل صندلی‌ها را محکم گرفته بودم چرا که راننده در ۳۰۰-۴۰۰ متر پایانی بد رانندگی می‌کرد در حالی که در طول مسیر رانندگی‌اش اینگونه نبود.

آقای یوسفی نیز با اشاره به اینکه راننده خوب ماشین را کنترل نمی‌کرده، گفته است که سرعت ماشین خیلی زیاد بوده و یکدفعه راننده متوجه پیچ شده که من احساس می‌کنم به جای ترمز گاز را گرفته است و این موضوع آخر توسط دیگر مسافران نیز تایید شده است.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، خانم طاهری از دیگر مسافران اتوبوس اسکانیا با اشاره به اینکه در ایستگاه چیتگر اتوبوس با دو خانم و یک آقا راه افتاده گفته است، راننده طی تماسی با مسئول خط می‌گفت که من حال خوشی ندارم، این در حالی است که یکی دیگر از مسافرین می‌گوید که احساس کردم در دست چپ راننده گوشی موبایل بوده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران پس از قرائت صحبت‌های مجروحان و مسافران واژگونی اتوبوس اسکانیا در بزرگراه آزادگان با تاکید بر اینکه بر اساس دستگاه GPS‌ نمی‌توانیم سرعت لحظه‌ای اتوبوس را مشخص کنیم، گفت: این موضوع تنها بر اساس شهود عینی است که به سرعت غیرمطمئنه اتوبوس و وضعیت غیرعادی آن رسیده‌ایم.


دنیامالی با بیان اینکه سرعت قابل توجهی را برای اتوبوس متذکر هستیم، گفت: کشیده شدن اتوبوس در شیب، به طول ۳۰ متر از دیگر مسائلی است که می‌توان به آن اشاره کرد و هم اکنون نیز آنقدر خط لاستیک اساسی کشیده شده است که می‌توان آن را مشاهده کرد. این در حالی است که اتوبوس در لوپ نپیچیده و مستقیم به سمت فضای سبز رفته است.

وی در ادامه به مراحل بعد از برخورد اتوبوس اشاره کرد و افزود: در مرحله پنج اتوبوس در همان ابتدا به جدول گاردریل برخورد کرده و وارد لوپ نشده به همین دلیل انتهای اتوبوس چرخیده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران اظهارکرد: خانم‌ها در انتهای اتوبوس نشسته بودند و در این نقطه حدود ۴۰ سانتیمتر اختلاف ارتفاع داریم که به علت حرکت شتاب ثقلی، خانم‌ها از پشت به ضلع چپ اتوبوس پرتاب شده‌اند. این در حالی است که افراد با کشیده شدن اتوبوس به زیر آن پرت شده و در نهایت هفت نفر در دم جانشان را از دست می‌دهند.

شش مورد از مرگ‌ها بر اساس صدمات بدنی ناشی از اصابت اجسام سخت بوده است

وی در ادامه به گزارش پزشکی قانونی در مورد این حادثه اشاره کرد و افزود: شش مورد از مرگ‌ها بر اساس صدمات بدنی ناشی از اصابت اجسام سخت بوده، یک مورد به علت صدمه مغزی ناشی از اصابت جسم سخت بوده و در یک مورد هم شکستگی ستون فقرات ناشی از اصابت جسم سخت را داشته‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران همچنین به اظهارات کنترل کننده خط اشاره کرد و افزود: محمود صیادی گفته است که ۲۲ اتوبوس در این خط وجود دارد که هر روز ۱۶ اتوبوس آن در حال فعالیت هستند و آقای شجاعت کیانی راننده جانشین بوده است که به دلیل مشکل دندان روز قبل مرخصی داشت. صیادی می‌گوید به راننده گفتم که اگر می‌خواهی استراحت کن اما او گفت که مشکلی نیست.

دنیامالی تصریح کرد که صحبت‌های محمود صیادی – کنترل کننده خط – با صحبت‌های خانم طاهری از مسافران سانحه مطابقت ندارد.

وی ادامه داد: مشکل بیماری و دندان درد روز قبل راننده‌ای که به خاطر آن در مرخصی بوده، صحبت‌های شهود در مورد خوب نبودن وضعیت راننده و گفته‌هایش با کنترل کننده خط، حرکت غیرطبیعی ماشین، محرز شدن تقابل در تقاطع امیرکبیر با یک خودروی دیگر، محرز شدن پیچیدن یک دفعه اتوبوس، وضعیت ساختاری اتوبوس و نیز محرز نشدن صحبت‌های راننده با گوشی تلفن از جمله مسائلی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

۵۲ درصد مرگ ناشی از تصادفات رانندگی در اتوبوس‌های اسکانیا بوده است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه ۷۰۰۰ اتوبوس‌ از ابتدا تا کنون توسط عقاب افشان تولید شده گفت:در سال ۹۲،۱۰ درصد اتوبوس برون شهری سهم این شرکت خصوصی بوده است که طبق آمار پلیس ۵۲ درصد افرادی که جانشان را در تصادفات مختلف رانندگی از دست داده‌اند در همین اتوبوس‌های اسکانیا و عقاب افشان بوده‌اند که شامل ۱۰۵ نفر می‌باشد.

دنیامالی شتاب و سرعت اسکانیا را از دیگر دلایل فوت بیش از حد مسافران این اتوبوس در حادثه بزرگراه آزادگان دانست و گفت: طبق استاندارد نباید شکستگی‌ها به این شکل باشد چرا که لبه‌های تیز صندلی‌ها پس از شکستگی همچون شمشیر برنده بوده در حالی که باید این صندلی‌ها با الیاف پوشیده شود و همانند ترکش به مسافران آسیب نزند. اما باید بدانیم که علت فوت هیچیک از مسافران صندلی‌های شکسته نبوده اما مصدومانی در این زمینه داشته‌ایم و به طور کلی چهار صندلی شکسته شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: طبق گفته‌های سرهنگ حسینی - رئیس پلیس راهور نباید در اثر این حادثه این تعداد مجروح به جا می‌مانده و نباید میزان آمار فوت واژگونی این اتوبوس به این میزان باشد.

وی در مورد ابعاد پنجره اتوبوس نیز اظهار کرد: ابعاد دهنه‌های شیشه ۱۵۰ سانتی متر طول و ۱۳۵ سانتی متر ارتفاع داشته و دهنه‌های دوم و سوم آن نیز ۱۸۰ سانتی متر طول و ۱۳۵ سانتی متر ارتفاع داشته‌اند. شیشه‌ها استاندارد بوده اما ما مجددا با توجه به صحبت‌های مطرح شده آنها را برای تست فرستاده‌ایم.

دنیامالی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات این اتوبوس ضعف آن بوده است، گفت: بعضا محل قرارگرفتن میله‌های اتوبوس روی صندلی‌ها مطرح بوده و کیفیت میله‌ها نیز به گونه‌ای بوده است که تغییر شکل داده است.

وی با اشاره به نامه رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص اتوبوس حادثه دیده، عنوان کرد: بحثشیشه و نوع چسب مصرفی و پروفیل سازه مورد استفاده و نیز سختی صندلی در طراحی مبنا قرار گرفته و شامل ۵۱ درصد تست استاندارد نیست.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از مشکلات این اتوبوس تولیدات مربوط به سال ۸۶ تا ۸۹ بوده که دچار ایراد بوده است اما از سال ۸۹ به بعد اصلاحات آن انجام شده این در حالی است که باید بدانیم از سال ۸۹ اصلاحات انجام شده اما تولیدات قبل همچنان دارای مشکل است و در سطح شهر نیز کماکان از آنها استفاده می‌شود.

وی در جمعبندی نهایی صحبتهای خود اضافه کرد: علت اصلی حادثه سرعت قابل توجه اتوبوس و مانور نامناسب آن بوده است. این در حالی است که علت تشدید آن نیز سرعت قابل ملاحظه و کشیدگی اتوبوس در مساحت زیاد بوده است