موسس انجمن خيريه حضرت ابوالفضل (ع) استان اصفهان گفت: طبق قانون پيوند اعضاي هر ايراني به هموطن خود امكانپذير است و پيوند از يك ايراني به افاغنه انجام نميشود.

به گزارش فارس از اصفهان، احمد دردشتی در نشست خبری که به مناسبت پیوند اعضای از مرگ مغزی برگزار شده بود، اظهار داشت: در صورتی پیوند عضو از یک ایرانی به افاغنه ممکن است که هیچ ایرانی به آن عضو احتیاجی نداشته باشد که هنوز به چنین جایگاهی نرسیدیم.

وی با اشاره به اینکه پیوند عضو از یک فرد افغانستانی به هموطن خود در ایران صورت می‌گیرد، بیان داشت: پیوند قلب در کودکان که در سال‌های گذشته در تهران، شیراز و خراسان انجام می‌شد از سال ۸۹ زمینه انجام آن در اصفهان ایجاد شده است.

موسس انجمن خیریه حضرت ابوالفضل استان اصفهان با بیان اینکه عفونت شایع‌ترین عارضه پیوند عضو است، ادامه داد: در موارد محدودی پیوندها پس می‌زند به گونه‌ای که سال گذشته از شش پیوند تنها یک مورد گزارش شده و از ۸۰ درصد پیوند قلب انجام شده بیش از ۶۰ درصد مشکلی وجود ندارد و در پیوند کبد تنها یک مورد مشکل مشاهده شد.

وی اضافه کرد: قطع رابطه بیمار با پزشک بعد از پیوند در بسیاری از موارد سبب می‌شود که پیوند پس بزند.

دردشتی با اشاره به اینکه آمادگی داریم که در زمینه اهداء عضو از مرگ مغزی سرمایه‌گذاری کنیم، تا به این وسیله اهداء عضو از زنده کمرنگ شود، افزود: در حال حاضر ۱۵۶ نفر در لیست انتظار پیوند کلیه هستند که طی دو ماه گذشته نزدیک به شش نفر اهداء عضو از مرگ مغزی و ۱۸ نفر از زنده به ثبت رسیدند.

وی از وجود هفت هزار و ۸۰۰ پرونده در خیریه حضرت ابوالفضل خبر داد و تاکید کرد: در سال گذشته ۱۴۴ پیوند کلیه از زنده و ۳۷ از مرگ مغزی انجام شد.

در دشتی از وجود ۱۸ هزار بیمار دیالیزی در کشور خبر داد که تا چهار سال آینده دو برابر میشوند، گفت: بیماری دیالیز یک مرگ تدریجی است و نیاز به حمایت جدی مسئولان و خیرین دارند.

موسس انجمن خيريه حضرت ابوالفضل استان اصفهان گفت: در حال حاضر در زمينه هزينه دفن بيماران در باغ رضوان اصفهان با مسئولان شوراي شهر و باغ رضوان به توافقات اوليه نرسيديم.