به گزارش افکارنیوز، عبدالرضا عزیزی در خصوص ارتباط میان معماری و گردشگری پایدار اظهار کرد: گردشگری پایدار همواره یکی از راههای کسب درآمد و اثرگذاری فرهنگی در کشورهای مختلف به شمار می رود که معماری هم یکی از عوامل تاثیرگذار بر آن است.
وی افزود: معماری سنتی و وجود آثار باستانی به جا مانده از پیشنیان بسیار مورد استقبال گردشگران از اقصی نقاط جهان قرار می گیرد و این نشان می دهد که معماری در به وجود آمدن و تثبیت گردشگری پایدار بسیار موثر است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی حمایت از معماری ایرانی – اسلامی را بر رونق صنعت گردشگری موثر دانست و گفت: اگر دولت و بخش خصوصی از گسترش معماری ایرانی – اسلامی حمایت کنند، می توانیم انتظار داشته باشیم صنعت گردشگری رشد قابل توجهی داشته باشد زیرا بسیاری از گردشگرانی که به کشور ما می آیند، برای بازدید از این آثار می آیند.

عزیزی به تاثیرات فرهنگی رونق گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به فرهنگی غنی که در آثار باستانی کشور ما وجود دارد، رونق گردشگری در کشور که یک گردشگری اخلاقی و حلال است می تواند بر ملت های دیگر در عرصه فرهنگی تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه حمایت از معماری ایرانی اسلامی می تواند سبب تعمیق ارتباط میان ملت ها شود، گفت: اگر از معماری ایرانی اسلامی به خوبی حمایت شود، گردشگران با دیدن این نوع معماری به فرهنگ مردم ما نزدیک می شوند و این مسئله باعثتعمیق رابطه میان ملت ها خواهد شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان به لزوم وجود آثاری از معماری ایرانی – اسلامی در معماری مدرن و شهرسازی جدید اشاره کرد و افزود: برای این که بتوانیم در جذب گردشگران موفق عمل کنیم، در شهرسازی جدید می توانیم از آثار معماری ایرانی اسلامی استفاده کنیم و جذابیت های بصری خوبی در شهر ایجاد کنیم.

گفتنی است دومین همایش بین المللی معماری و توریسم ۸ و۹ خرداد ماه سال جاری در سالن همایش های صدا و سیمای خراسان رضوی(مشهد مقدس) برگزار می شود.