به گزارش افکارنیوز، معصومه ابتکار عصر چهارشنبه در مراسم امضای سند اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه همکاری زیست محیطی ایران و عراق با ابراز امیدواری از گسترش و تعمیق روابط دو کشور اظهار داشت: امیدواریم همکاری های دوجانبه در تمامی زمینه ها، به ویژه موضوعات محیط زیستی توسعه یابد.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر تجربیات ایران در زمینه مدیریت پسماند و بازیافت آن، مدیریت منابع طبیعی، بیابان زدایی و برخی دیگر از زمینه های محیط زیستی، تصریح کرد: ایران آماده انتقال تجربیات و همکاری های مشترک در تمامی زمینه ها به کشورهای همسایه است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری بند امضا شده در تفاهم نامه بهمن ماه سال گذشته بین دو کشور ایران و عراق مبتنی بر ایجاد پارک ملی فرامرزی، اعلام کرد: در تفاهم نامه مقرر شده بود که سه نقطه برای اجرای این بند انتخاب شود که یکی از نقاط ˈکولگ مهرانˈ در استان ایلام بود و به عنوان نخستین پارک صلح و دوستی در نقطه صفر مرزی ایران و عراق انتخاب شد و در سند جدید هم دو نقطه دیگر برای اجرای این طرح تعیین شده است.

ابتکار همچنین با بیان اهمیت مدیریت هوا و گرد و غبار برای دو کشور، گفت: به زودی گام های عملی برای منطقه ۲۰۰ هکتاری پایلوت در نزدیکی کربلا و سایر مناطق برداشته می شود و همین موضوع آغاز توسعه همکاری های منطقه ای و بین المللی برای بر طرف کردن و کنترل پدیده گرد و غبار خواهد شد.* عراق به تجربه ۴۰ ساله محیط زیست ایران نیاز دارد


در ادامه این مراسم کامران علی حسن معاون وزیر محیط زیست عراق با تشکر از همکاری های خوب ایران، گفت: با توجه به اینکه عراق از سال ۲۰۱۲ فعالیت های خود در زمینه محیط زیست را به صورت آکادمیک و اداری آغاز کرده و امروز به نقطه ای رسیده است که می خواهد فعالیت های اجرایی خود در زمینه محیط زیست را آغاز کند.

وی با بیان اینکه وزارت محیط زیست عراق حدود ۱۰ سال است راه اندازی شده است، افزود: اما ایران در زمینه فعالیت های زیست محیطی سابقه ای ۴۰ ساله دارد به همین دلیل عراق نیازمند انتقال تجربیات ایران و انجام همکاری های مشترک با جمهوری اسلامی است.

معاون وزیر محیط زیست عراق اظهار داشت: دو کشور ایران و عراق در گذشته همکاری های گسترده ای را در زمینه محیط زیست آغاز و تفاهم نامه های بین المللی زیادی را امضا کرده اند، علاوه بر این محیط زیست حد و مرز ندارد و تاثیر آن جهانی است. بنابراین حفاظت از آن همکاری بیشتر و تنگاتنگی را بین کشورها می طلبد.

وی ابراز امیدواری کرد: با تشکیل کارگروه مشترک محیط زیست ایران و عراق و تقسیم کاری بین دو کشور، فعالیت های اجرایی در ایران و عراق به موازات هم پیش رود و نهایتا منجر به اجرای تعهدات مندرج در تفاهم نامه و بهبود محیط زیست دو کشور شود.

سند اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه همکاری زیست محیطی ایران و عراق که بهمن ماه سال گذشته در سفر معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط به کشور عراق بین دو کشور به امضا رسیده بود، عصر چهارشنبه بین سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و کامران علی حسن معاون وزیر محیط زیست عراق در سازمان حفاظت محیط زیست به امضا رسید.