دكتر "فريده دوستان"، استاديار و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمان افزود: استفاده از رژيم سخت (کم کالري) براي کاهش وزن کار درستي نيست و بايد کاهش وزن حداکثر در ماه، چهار کيلوگرم يا در هفته يک کيلو باشد.

خانم " دوستان " افزود: در صورتی که شام حذف شود ولی ناهار یا میان وعده‌ها زیاد و پرکالری خورده شود، وزن کاهش نمی یابد.

این متخصص علوم تغذیه گفت: حذف هر گروه غذایی برای کاهش وزن در درازمدت اشکال ایجاد می‌کند و تنها گروهی که باید مصرف آن در شب محدود شود گروه چربی و شیرینی‌هاست.

این متخصص تصریح کرد: برای وعده شام انواع سالادها، میوه ها و سبزیجات و غذاهای سبک مانند سوپ بسیار مناسب است.

دوستان افزود: چاقی به طور چاقی عمومی و شکمی، و ممکن است چاقی شکمی و عمومی با هم در یک فرد باشد که هر کدام دارای ملاک‌هایی است.

این متخصص تغذیه افزود: چاقی عمومی بر اساس شاخص توده بدنی گفته می‌شود و از نسبت وزن کنونی بدن فرد(بر اساس کیلوگرم) به قد فرد بر اساس متر مربع مشخص می‌شود.

به گفته دوستان، برای تعیین چاقی عمومی در بزرگسالان از طبقه‌بندی زیر استفاده می‌شود. چنانچه شاخص bmi از ۱۸ و نیم کمتر باشد وضع فرد لاغر است. بین ۱۸ و نیم تا ۹/۲۴ وزن فرد نرمال، بین ۲۵ تا ۹/۲۹ باشد فرد دارای اضافه وزن و بیش از ۳۰ فرد چاق است.

این متخصص علوم تغذیه گفت: چاقی شکمی یا احشایی هم از نسبت دور کمر به دور باسن به دست می‌آید و چنانچه شاخص whr در زنان کمتر از ۸/۰ باشد وضع فرد طبیعی و اگر مساوی یا بیش از ۸/۰ باشد فرد دچار چاقی شکمی است.

وی افزود: در مردان نیز چنانچه این شاخصه کمتر از ۹/۰ باشد وضع طبیعی است و اگر مساوی یا بیش از این میزان باشد فرد دچار چاقی شکمی است.

این متخصص درباره غذاهایی که باعثچاقی می‌شوند، گفت: غذاهایی که به ازای واحد مشخص وزن دارای انرژی زیاد باشند باعثچاقی می‌شوند که چربی‌ها و شیرینی‌ها نمونه ای از این مواد غذایی هستند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: هر گرم چربی دارای ۹ کیلوکالری است و هر گرم کربوهیدرات(که شیرینی‌ها بخشی از انواع کربوهیدرات‌ها هستند) حاوی ۴ کیلوگرم کالری است. افزون بر
آن هر گرم پروتئین نیز چهار کیلوکالری انرژی دارد.

وي همچنين به عوارض ناشي از چاقي اشاره و تصريح کرد: چاقي زمينهساز بيماريهاي مزمن و شايع در دنيا مانند گرفتگي عروق کرونر قلب است که ميتواند منجر به سکته قلبي، ديابت، آرتروز و حتي خفگي هنگام خواب شود.