روز گذشته باستانشناسان در كشور اروپايي کرواسي موفق به کشف يك توپ جنگي سه دهانهاي شدند که به احتمال فراوان با الهام از اختراعات لئوناردو داوينچي ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، این توپ برنزی که در محوطه قلعه‌ای به نام «کلیسویکا» متعلق به قرن ۱۵ میلادی در جنوب کرواسی کشف شده و شباهت زیادی با طرح‌هایی دارد که از داوینچی برجای مانده است.

اکنون هزاران دست‌نوشته از داوینچی در موزه‌های مختلف جهان نگهداری می‌شوند که مطالبی در زمینه‌ علوم مختلف از جمله طرح‌های اولیه‌ ساخت ماشین پرنده روی آن‌ها ترسیم شده‌اند.

محققان با توجه به نزدیک بودن محل کشف این توپ به شهر زیبای «ونیز» در «ایتالیا»، محل اصلی ساخت آن را ونیز دانسته و بر این باورند که این اثر تاریخی بعدها به کرواسی فعلی منتقل شده است.

این توپ جنگی روی سکویی چوبی سوار بوده و به وسیله چند چرخ حرکت می‌کرده و در مقایسه با توپ‌های تک لوله عملکرد بهتری داشته است.

«لئوناردو داوینچی» در سال ۱۴۵۲ میلادی در شهر فلورانس ایتالیا متولد شد. او پس از آموختن هنر مجسمه‌سازی به میلان رفت و پس از بازگشت به فلورانس در مدت چهار سال، تابلوی معروف «مونالیزا» را خلق کرد، که اکنون در موزه‌ی لوور شهر پاریس نگهداری می‌شود.

وی طراح اولیه صدها اثر معماری و هم‌چنین طرح اولیه هواپیما به‌شمار می‌رود. یکی از طرح‌های ابتکاری او لباس غواصی و زیر دریایی جنگی است. او همچنین مسلسل، تانک نظامی، ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، کیلومتر شمار و چیزهای دیگر را اختراع کرد.

«داوینچی» همچنین طراح صدها شاهکار معماری دوره‌ی‌ رنسانس است. از دیگر تابلوهای مشهور وی به تابلوی معروف «شام آخر» می‌توان اشاره کرد.

داوينچي در سال ۱۵۱۹ ميلادي و در سن ۶۷ سالگي درگذشت.