به گزارشافکارنیوز،طبق اعلام شرکت امنیتی ایرانی امن‌پرداز، ransomewareها گونه‌ای از بدافزارها با نام باج‌گیر هستند که ابتدا فایل‌ها و پوشه‌ها در سیستم قربانی را رمزگذاری می‌کنند و از این راه وی نمی‌تواند اطلاعات خود را در دسترس داشته باشد.

سپس با نمایش یک پیغام برای در اختیار گذاشتن فایل‌ها یا رمزگشایی آنها، از کاربر سیستم درخواست پول می‌کنند و از وی می‌خواهد در یک مهلت مقرر پول را پرداخت کند و در غیر اینصورت فایل‌های او غیر قابل بازگشت خواهند بود.

پس از Cryptolocker که توانست حدود ۲۵۰ هزار رایانه در جهان را آلوده کند و میلیون‎ها دلار(معادل ۶۰۰ هزار یورو) به دست‌ آورد، نوع جدیدی از بدافزاهای باج‌گیر(Ransomwareها) با نام Cryptowall در حال شیوع است که کاربران اینترنت باید از خطرات آنها آگاهی داشته باشند. ادعا شده که عملکرد این بدافزار بسیار پیچیده است و یافتن کلید رمزگشایی به هیچ وجه ممکن نیست و قربانیان راهی به جز پرداخت پول ندارند.

بدافزار Cryptowall برای جلوگیری از ردیابی و شناسایی از bitcoin(بیت‌کوین یا واحد پول مجازی) در تراکنش مالی خود استفاده می‌کند.

برای ایمنی از آسیب احتمالی این بدافزار توجه به نکات زیر ضروری است:

اولین و مهمترین نکته تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود به طور منظم و دوره‌ای که در صورت آلوده شدن به هر گونه بدافزار باج‌گیر بتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

از به‌روز بودن تمامی برنامه های نصب شده بر روی سیستم خود، اطمینان حاصل کنید.

مراقب آگهی‌های تبلیغاتی و نامه های الکترونیک مشکوک باشید و به طور کل هر درخواست کلیک را بدون اطمینان پاسخ ندهید.

ضدویروس خود را به طور دائم به‌روز نگه دارید.

از ابزارهای خاص مقابله با این این نوع بدافزارها استفاده کنید.