سردار اسكندر مؤمني روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: از اول سال تاكنون ۲۹۱ هزار خودروي جديد و ۲۰۱ هزار موتورسيكلت جديد شمارهگذاري شده است كه از اين تعداد ۶ هزار و ۶۰۰ خودرو وارداتي بوده است.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس و تأیید شورای نگهبان از تاریخ ۱۹ خرداد به مدت ۶ ماه تا ۱۹ آذر کلیه تخلفات که تا پایان سال ۸۹ پرداخت نشده است، در صورت پرداخت در مدت زمان تعیین شده، جریمه ۲ برابری آن حذف خواهد شد و بر اساس گزارشات تا ۲۵ خرداد در این خصوص بیش از ۱۰۰ هزار نفر مراجعه کرده‌اند.

سردار مؤمنی با اشاره به اینکه سامانه‌ای ایجاد کرده‌ایم تا از طریق آن با ارسال پیامک به ۳۰۰۰۵۱۵۱ از آخرین وضعیت تخلفات و نمرات منفی خود مطلع شوند، گفت: همچنین رانندگان می‌توانند در صورت تغییر محل آدرس‌ و یا شماره تلفن جهت اصلاح آن به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنند چرا که در صورت انجام دادن هر گونه تخلفات افراد، به صورت پیامک یا از طریق پست برای آنها ارسال می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: با توجه به اینکه اولویت‌های این پلیس ایمنی خودروها است بنابراین به شرکت سازنده خودروی پراید تا ماه آینده مهلت داده‌ایم که در صورت نصب نکردن کیسه هوا از شماره‌گذاری آن جلوگیری خواهد شد.

همچنین یکی دیگر از برنامه‌های این پلیس خارج کردن خودروهای وانت نیسان، وانت پیکان و روآ از چرخه تولید است.

سردار مؤمنی اظهار داشت: تمامی خودروهای تولید داخل باید کیسه هوا نصب کنند و بر اساس زمان‌بندی که به آنها ابلاغ شده است باید عمل کنند.

سردار مؤمنی یکی از پیشرفته‌ترین موضوعات قانون جدید راهنمایی و رانندگی را موضوع اعطای نمره منفی دانست و گفت: تاکنون ۱۲۵ نفر بیشتر از حد نمره منفی دریافت کرده‌اند و گواهینامه آنها به مدت ۳ ماه ضبط شده است.

همچنین ۲۹۰ نفر به علت مصرف مواد مخدر و روانگردان مبلغ ۲۰۰ هزار تومان جریمه و گواهینامه این افراد به مدت ۶ ماه ضبط شده است این افراد در صورت رانندگی در دوره محرومیت همانند افرادی که گواهینامه ندارند، مجازات خواهند شد.

سردار مؤمنی افزود: همچنین ۴۰ دستگاه و سازمان به عنوان مقصر در تصادفات طی این مدت شناسایی شده‌اند که بخشی از آنها شهرداری‌ها و راهداری‌ها بوده و همچنین یک سازمان که راه اختصاصی داشته است در این رابطه مقصر شناخته شده است.

وی با اشاره به معاینه فنی خودروها گفت: با وجود مخالفت ما و تعدادی از نماینده‌ها متأسفانه این قانون در صحن علنی به تصویب رسید و در آن زمان خیلی از دستگاه‌های مربوط در این خصوص با راهنمایی و رانندگی همکاری نکردند و حتی پس از تصویب مطلع نشدند و امروز در زمان اجرا به تازگی از این قانون مطلع شده‌اند.

وی در خصوص نبود مبدل کالیستر در بازار گفت: هر خودرو پس از طی مسافت۶۰ هزار کیلومتر باید این قطعه را تعویض کند و در صورت تعویض نکردن آلایندگی خودرو ۵ برابر خواهد شد؛ این در حالی است که در بازار این قطعه وجود ندارد.

سردار مؤمنی در خصوص بیشترین تخلفاتی که نمره منفی گرفته‌اند گفت: سرعت و سبقت غیر مجاز بیشترین موارد را به خود اختصاص داده‌اند و اواخر اردیبهشت ماه خودرویی با سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت در یکی از آزادراه‌ها شناسایی و خودروی وی متوقف شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی با اشاره به اجرای قانون جدید راهور و تأثیرات آن گفت: اجرای این قانون باعثکاهش ۱۰ درصدی تخلفات و تلفات جاده‌ای شده است اما ارزیابی دقیق با گذشت زمان به دست خواهد آمد.

سردار مؤمنی با اشاره به ممنوع بودن استفاده از لامپ‌های زنون از سال گذشته گفت: استفاده از این لامپ‌ها ممنوع شده است و استفاده آن به طور چشمگیری کاهش یافته است. اما باید توجه داشت استفاده از این لامپ‌ها مخاطرات زیادی به همراه دارد و در قانون جدید جریمه آن افزایش یافته است.

وی در رابطه با نقش راهور در اجرای طرح امنیت اخلاقی گفت: سیاست‌های ما در این طرح همان مواردی است که فرمانده ناجا اعلام کرد.

سردار مؤمنی درباره تشکیل دوره‌های آموزشی برای بهتر انجام دادن قانون گفت: هر هفته جلسات آموزشی به طور متعدد در تهران برای تمامی افسران راهور از سراسر کشور گذاشته می‌شود و در این جلسات آموزش اجرای صحیح قانون همراه با رفتار مناسب داده می‌شود.

وی در خصوص شماره گذاری خودروی فراز گفت: ‌ این خودرو مجوزهای مربوطه را از محیط زیست و استاندارد گرفت ولی تا این لحظه با وجود تأییدیه مؤسسه استاندارد از شماره‌گذاری این خودرو خودداری کرده‌ایم چرا که این خودرو همان خودروی هوو است و تنها نام این خودرو تغییر کرده است. هم‌اکنون پرونده مربوط به آن در دستگاه قضایی مفتوح است و هر تصمیمی که دستگاه قضایی در خصوص شماره‌گذاری خودروی فراز بگیرد تبعیت خواهیم کرد.

وي ادامه داد: در هيچ كجاي دنيا سازماني كه متوجه ايمني خودرو باشد خود توليد كننده، ناظر و وارد كننده نيست.