به گزارش مرکز خبر حوزه ،متن کامل این پرسش و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است؛

بسمه تعالی

محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(‌مدظله العالی)

سلام علیکم؛ احتراماً باستحضار می‌رساند اخیراً در برخی سایت‌ها، مصاحبه‌هایی انجام شده است مبنی بر این‌که مسجد مقدس جمکران مانند بقیه مساجد است و هیچ تقدس خاصی ندارد. این اقدام انجام‌شده که در آستانه نیمه شعبان المعظم میلاد موفور السرور حضرت امام زمان(عج) احتمالاً با هدف کمرنگ‌تر کردن مراسم نیمه شعبان انجام شده است، ‌ما را بر آن کرد تا با استفتاء از حضرتعالی، نظر مبارکتان را نسبت به اعتبار این مسجد جویا شویم؟ با احترام

جمعی از دوستداران حضرت‌علیه‌السلام

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام و رحمة‌الله

مسجد مقدس جمکران از مساجد و مقامات مشرفه به عنایات حضرت بقیة‌الله ارواح‌العالمین‌له‌الفداء است؛ هم از جهت اصل بناء که بر حسب نقل بزرگان حدیثاز کتاب تاریخ قم و قبول اعاظم علماء و اعتماد آنها بر آن، به امر حضرت بنا شده و از آن زمان تا حال خلفاً عن سلف آن را پذیرفته و شرف حضور و نماز و عبادت در آن را مغتنم شمرده‌اند و هم از جهت معجزات باهره‌ای که در آن به‌واسطه توسلات به آن حضرت وقوع یافته و تشرف بعضی که اجمالاً معلوم و مسلم است و مثل تواتر معنوی است و بالجمله فضیلت و موقعیت و انتساب آن به حضرت ثابت است، چنان‌که در بعض مناطق دیگر نیز اماکن و مقامات مقدسه وجود دارد که همه به عنوان مقام و ناحیه مقدسه عنوان می‌شوند.

این مسجد همیشه مورد توجّه بزرگان از علماء بوده و خواندن نماز در آن موجب ثواب و اجر بسیار است و از سؤال و جوابی که از مرحوم استاد اعظم حضرت آیت اللّه العظمی‌بروجردی اعلی اللّه مقامه شد و حقیر هم حضور داشتم، معلوم شد که ایشان نماز مسجد جمکران را مستحب می‌دانند. رزقنا‌الله تعالی و ایاکم العبادة و الصلاة فیه و السلام علی مولانا صاحب‌الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه و‌علی‌آبائه الطاهرین صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین. انشاءالله موفق باشید.

۱۳رجب المرجب۱۴۳۲