به گزارشافکارنیوز،علیرضا جزینی در نشست خبری خود به بیان آمار ۴ ماهه از فعالیت ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت و گفت: طی این مدت بیش از ۴۱۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده است.

وی افزود: ۲۴۰ تن از این مواد دارای منشاء تریاک و ۱۷۵ تن سایر مواد مخدر بوده است.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر به ۶۹۴ مورد عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان اشاره کرد و گفت: در این ۶۹۴ مورد عملیات که افزایشی ۳۸ درصدی نسبت به سال قبل داشته است، ۶ نفر از خادمان کشور به شهادت رسیده، ۱۶ نفر مجروح شده و در مقابل ۵۶ نفر از اشرار به هلاکت رسیدند ضمن اینکه موفق به دستگیری ۹۴ هزار قاچاقچی شده‌ایم.

جزینی تعداد کارگاه‌های منهدم شده ساخت شیشه را در ۴ ماه گذشته ۸۷ مورد عنوان کرد و تأکید کرد: تعداد دو میلیون و ۴۶۵ هزار عدد قرص و آمپول توسط نیروهای امنیتی کشف شده است.

به گفته وی در این مدت ۲۶ هزار معتاد متجاهر از سطح شهرها جمع‌آوری شده و همچنین سگ‌های موادیاب نیز موفق به کشف ۱۵ تن مواد مخدر شدند.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه نشست خبری خود به فعالیت‌های فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در مدت ۴ ماهه ابتدای سال ۲۵۱ هزار و ۱۳۶ نفر از خانواده‌های سطح کشور به صورت تلفنی از مشاوره‌های مددکاران و کارشناسان ستاد مبارزه با مواد مخدر بهره‌مند شده‌اند. همچنین ۱۴۸ هزار و ۶۸۸ نفر در محیط‌های آموزشی و ۵۸ هزار و ۷۷۳ نفر در محیط‌های صنعتی، اداری و نظامی آموزش‌های مربوط به مبارزه با مواد مخدر را دیده‌اند.

وی همچنین از نگهداری ۴۲۱۱ نفر از معتادان متجاهر در ۱۷ مرکز ماده ۱۶ خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور ۱۰ درصد بودجه فرهنگی شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر به موضوع پیشگیری از اعتیاد اختصاص پیدا می‌کند.

جزینی در ادامه نشست خبری و در پاسخ به سؤالی گفت: موفق به شناسایی ۵۱ سایت و وب‌سایت با موضوع توزیع و آموزش تولید مواد مخدر روانگردان شده‌ایم که با همکاری پلیس فتا درصدد مسدود کردن و دستگیری عوامل آنها هستیم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که مدعی شد سن اعتیاد تک رقمی شده است، گفت: این موضوع که سن اعتیاد تک رقمی شده مبنای علمی ندارد و ما وقتی می‌توانیم عددی را رسماً اطلاع‌رسانی کنیم که شیوع‌شناسی انجام شده باشد، فعلاً آماری که ما داریم سن ۱۵ سال را نشان می‌دهد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سؤال دیگری در مورد وجود ناخالصی در روانگردان‌های تولید شده در آشپزخانه‌های خانگی گفت: متأسفانه تحقیقات نشان داد که این مواد دارای ناخالصی هستند و مصرف آنها مرگ را به دنبال دارد.

در ادامه خبرنگار دیگری از جزینی در مورد حضور رئیس جمهور در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان رئیس ستاد پرسید که وی پاسخ داد رئیس‌جمهور در جلسات ما شرکت نکرده، تنها یک بار در هیأت دولت به ایشان گزارش داده‌ایم که این جلسه مصوباتی نیز در پی داشته است اما ایشان اختیارات خود را به وزیر کشور تفویض کرده و جلسات به ریاست رحمانی فضلی برگزار می‌شود ولی مصوبات آن به امضای شخص رئیس‌جمهور می‌رسد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد جمع‌آوری زنان معتاد خیابانی از سطح شهر تهران گفت: جمع‌آوری معتادان متوقف نشده و از هفته گذشته در مرحله اول جمع‌آوری دو هزار معتاد متجاهر مرد در تهران دستگیر شده‌اند که در مرحله غربالگری هستند، در مرحله بعد جمع‌آوری زنان نیز در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین از تعامل و انجام مکاتبات با مجلس برای اصلاح یکی از موارد آئین دادرسی کیفری خبر داد.

جزینی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا در میان قاچاقچیان و دستگیر شدگان اتباع خارجی نیز حضور داشتند، گفت: در برخی از مناطق آلوده به اتباع خارجی برخورد کرده‌ایم و مطابق قانون اگر آنها اتباع غیرمجاز باشند از کشور اخراج و اگر دارای مجوز باشند به زندان فرستاده می‌شوند.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد تشکیل کمیته زنان و خانواده گفت: این کمیته از اواخر سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و ما به همه استان‌ها گفته‌ایم که کمیته مشابهی به کمیته‌های تخصصی اضافه کنند.

وی همچنین در مورد آمار نوزادان معتاد ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: برای اطلاع از این امر باید تحقیقات گسترده‌ای انجام شود.

جزینی در مورد طولانی بودن فرآیند رسیدگی به جرم حاملان مواد مخدر گفت: اجرای حکم فرآیندی دارد و ما نمی‌توانیم قاضی را مجبور به صدور سریع حکم کنیم اما در دستور کار ستاد است تا با انجام مذاکراتی فرآیند صدور حکم را کوتاه کند.

وی از وجود مراکز ترک اعتیاد بانوان در برخی استانها خبر داد و گفت: مرکز ترک اعتیاد بانوان قم نیز تأمین اعتبار شده و به زودی به بهرهبرداری میرسد.