به گزارشافکارنیوز،دکترعلوی فاضل گفت: هر داوطلب مقطع کارشناسی پیوسته می‌تواند ۱۰ رشته محل را از یک مجموعه آموزشی با توجه به دفترچه ثبت نام که بر روی سایت قرار دارد، انتخاب کند. همچنین هر داوطلب مقطع کارشناسی ناپیوسته می‌تواند یک رشته را در ۱۰ محل انتخاب کند.


وی افزود: هر داوطلب می‌تواند با مراجعه به سایت www. azmoon. org و با تهیه کارت اعتباری رشته محل‌های خود را انتخاب و ثبت نام خود را انجام دهد.

دکتر علوی ادامه داد: داوطلبانی که علاقمند به ثبت نام در چند مجموعه آموزشی هستند می‌توانند با خرید کارت اعتباری جداگانه به صورت آنلاین و الکترونیکی از سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به ثبت نام خود در آن مجموعه اقدام کنند که هزینه ثبت نام در دو مقطع کارشناسی ۲۵ هزار تومان و در مقطع کاردانی ۲۳ هزار تومان است.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون هیچ محدودیتی وجود ندارد و داوطلبان با هر شغل و سنی می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کنند، توضیح داد: برای پذیرفته شدگان بدون آزمون مطابق مقررات وظیفه عمومی درخواست معافیت تحصیلی صادر خواهد شد که به آنها این امکان را می‌دهد در رشته مورد نظر خود ادامه تحصیل دهند.

علوی فاضل ادامه داد: هر داوطلبی با هر دیپلمی می‌تواند در هر مجموعه‌ای با توجه به علاقه خود انتخاب رشته کند، همچنین در صورتی که داوطلبی علاقمند به ثبت نام در هر مجموعه باشد نیز برایش هیچ مسئولیتی وجود ندارد.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه در مورد ثبت نام رشته‌های کاردانی پیوسته و ناپیوسته گفت: ثبت نام رشته‌های کاردانی پیوسته و ناپیوسته از روز سه شنبه ۲۱ مردادماه آغاز و تا روز شنبه یکم شهریور ماه ادامه خواهد داشت. همچنین داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت www. azmoon. org و انتخاب یک رشته محل نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

علوی فاضل تاکید کرد: ‌ داوطلبان مقطع کاردانی می‌توانند با یک پرینت از ثبت نام خود در سایت از روز شنبه هشتم شهریور ماه به واحد دانشگاهی انتخابی خود مراجعه و نسبت به ثبت نام قطعی خود اقدام کنند.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه در مورد انتخاب رشته داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری ۹۳ نیز اظهار کرد: این فرایند از روز سه شنبه ۲۱ مردادماه آغاز و تا روز شنبه یکم شهریور ادامه خواهد داشت. هر داوطلبی که در آزمون سراسری ۹۳ شرکت کرده است می‌تواند با مراجعه به سایت www. azmoon. org نسبت به انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کند.

علوی فاضل افزود: هر داوطلب باید با تهیه کارت اعتباری که به صورت الکترونیکی امکان تهیه آن وجود دارد برای انتخاب رشته اقدام کند. هر داوطلب مجاز است با تهیه کارت اعتباری در گروه آزمایشی فوق هم به صورت تمام وقت و هم به صورت پاره وقت به صورت جداگانه انتخاب رشته کند.

وی گفت: هر داوطلب می‌تواند بر اساس نمره کل و علاقه در ۲۰ رشته محل انتخاب رشته کند. داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود متقاضی گروه‌های زبان خارجه و هنر هستند می‌توانند برای هر یک از گروه‌های مذکور نیز انتخاب رشته نمایند.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی در مورد زمان اعلام نتیجه کلیه رشته‌های با آزمون و بدون آزمون نیز گفت: زمان اعلام نتایج در هفته‌های اول و دوم شهریور ماه خواهد بود که از طریق سایت روابط عمومی مرکز آزمون به نشانی pubr - azmoon. com اخبار تکمیلی آن اعلام خواهد شد.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی در مورد انتخاب رشته داوطلبانی که در رشته‌های بدون آزمون شرکت کرده‌اند، گفت: همه داوطلبان با هر رشته در دبیرستان و هر مدرکی در مقاطع مختلف می‌توانند در مقاطع بالاتر شرکت کنند برای مثال داوطلبی با رشته دبیرستانی علوم انسانی می‌تواند در رشته عمران شرکت کند.

علوی فاضل افزود: اما اگر داوطلبان در آزمون شرکت کردند فقط درمقطعی که تجانس دیپلم و رشته انتخابی وجود دارد می‌توانند انتخاب رشته انجام دهند. همه متقاضیان تحصیل در آموزش عالی چه داوطلبانی که در کنکور شرکت کرده‌اند و چه افرادی که در کنکور شرکت نکرده‌اند می‌توانند در سیستم بدون آزمون شرکت کنند.

رئیس مرکز آزمون در مورد ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهارکرد: به طور کلی یک میلیون ظرفیت در همه رشته‌ها وجود دارد که ۳۰ درصد آن خالی خواهد ماند یعنی ۳۰۰ هزار ظرفیت در مقاطع کاردانی و کارشناسی پر نمی‌شود.

علوی فاضل در ادامه با تاکید بر اینکه شرط معدل برای ثبت نام در آزمون وجود ندارد، گفت: اگر تقاضا بیشتر از ظرفیت باشد معدل تعیین کننده پذیرش خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بیش از۹۶ درصد رشته محل‌ها بدون آزمون هستند، افزود: ‌ کمتر از چهار درصد رشته محل‌های پرتقاضای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کاردانی، کارشناسی و دکترای حرفه‌ای که شامل رشته‌های پزشکی، ‌ دندانپزشکی، ‌داروسازی و دامپزشکی است باید با آزمون پذیرش شوند.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی به آمار سال ۹۱ اشاره کرد و افزود: در سال ۹۱،۴۸۸ هزار تقاضا برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی وجود داشت که ما توانستیم به ۱۵۰۰ نفر پاسخ دهیم در واقع تقاضا زیاد و ظرفیت کم بود. در سال ۹۱ بیش از ۸۰۰۰ داوطلب با رشته دبیرستانی علوم تجربی با معدل بالای ۱۹ به دلیل ظرفیت کم پذیرش نشدند. ما تلاش می‌کنیم پاسخگوی این تقاضا باشیم تا نیاز کشور را رفع کنیم.

علوی فاضل در مورد اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: هم اکنون پاسخنامه‌های کارشناسی ارشد قرائت شده است و سوالات کتبی دکترای تخصصی تصحیح شده و ۷۰ درصد مصاحبه‌ها تمام شده است. نتایج هر دو آزمون در هفته اول و دوم شهریور اعلام خواهد شد.

وی در مورد ظرفیتها در مقاطع مختلف اظهارکرد: در مجموع ۹۹۸ هزار و ۱۸۹ ظرفیت وجود دارد که ۱۸۳ هزار و ۳۵۰ ظرفیت متعلق به کاردانی پیوسته، ۱۷۷ هزار ظرفیت متعلق به کاردانی ناپیوسته، ۱۷۱ هزار ظرفیت متعلق به کارشناسی ناپیوسته، ۲۹۱ هزار ظرفیت متعلق به کارشناسی پیوسته، ۱۵۶ هزار و ۹۲۰ ظرفیت متعلق به کارشناسی ارشد، ۱۹۰۰ ظرفیت متعلق به دکترای حرفهای و ۱۷ هزار و ۱۹ ظرفیت متعلق به دکترای تخصصی است.