به گزارش افکارنیوز، «علی اکبر محزون» گفت: نرخ جمعیت سالمندی در کشور به طور متوسط ۵.۷ درصد است و این ۱۰ استان، دارای جمعیت ۶۰ سال به بالا(بالاتر از میانگین متوسط کشوری) هستند.

وی ادامه داد: استان های گیلان با ۸.۱ درصد، مرکزی ۷.۴ درصد، خراسان جنوبی ۷.۳درصد، آذربایجان شرقی ۷.۱ درصد، همدان ۶.۸ درصد و مازندران با ۶.۷ درصد دارای جمعیت سالمندی بیشتر هستند.

مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرتی سازمان ثبت احوال، سمنان را با ۶.۶ درصد، اصفهان ۶.۵ درصد، زنجان ۶.۵ درصد و تهران ۶.۱ درصد را از دیگر استان های برشمرد که دارای بیشترین جمعیت سالمندی بالاتر از میانگین(۵.۷ درصد) هستند.

محزون با بیان این که ادارات کل ثبت احوال استان ها بر اساس رویکرد سازمان ثبت احوال، تشکیل شورای راهبردی جمعیت در استان را پیگیری می کنند، ادامه داد: تشکیل شورای راهبردی جمعیت در استان ها، گامی اساسی در عملیاتی شدن سیاست های کلی جمعیتی است.

وی تصریح کرد: سیاست های کلی جمعیت برای کشور، راهبردی اساسی و استراتژیک است که برای تحقق آن نیازمند عزم ملی است.

مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرتی سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: شورای راهبردی جمعیت در استان ها می تواند علاوه بر عضویت دستگاه های ذیربط از قبیل بهداشت و درمان، ورزش و جوانان و غیره با حضور صاحبنظران، اساتید دانشگاهی و دبیرخانه آن در ثبت احوال تشکیل شود.