به گزارشافکارنیوز،مجتبی شاکری با بیان اینکه رقابت انتخاب رئیس شورا در این دوره میان افرادی است که درآغاز دور چهارم نیز در معرض انتخاب بودند اظهار داشت: اصولگرایان نیز در این دوره با گزینه مهندس چمران وارد انتخاب می‌شوند چرا که افزودن برگزینه‌ها تنها پراکندگی آراء را به همراه خواهد داشت، باید به سمت مدیریت شفاف تر ممزوج با دو عنصر محبت و عقلانیت به پیش برویم.

وی با اشاره به اینکه انتخاب هیات رئیسه از نظر بسیاری اعضاء و با موضوعاتی که در مدیریت شهری مطرح است و شورا با آن روبروست به نوعی با نگاه مثبت انتخاب میان رئیس خوب و خوبتر است افزود: برای بنده چند ابهام در خصوص مدیریت مسجد جامعی مطرح است که با توجه به سؤالی که از برخی از اصلاح‌طلبان نیز در این خصوص داشته‌ام پاسخ آنان نیز مؤید این ابهام است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: حکم نابهنگام و ناباورانه معاونت نظارت در روز انتخاب شهردار که به عنوان یکی از موارد جنجال‌آفرین و منفی برای رییس شورا مطرح شد و یا پیشه کردن ایجاد هیجان خبری پیش از تحقیق مانند طرح استعفای شهردار قبل از دریافت هرگونه گزارش فنی و … همچنین رعایت نشدن کارکرد هیئت رئیسه با جابجایی تصمیم رئیس و یا جابجا شدن نوبت سخن گفتن اعضا در مخالفت و موافقت ها و … را میتوان نام برد.

سکوت، بی اعتنایی و یا پریدن از روی مناسبتهایی که حرفهای جدی درباره آنها مطرح است و خطوط قرمز نظام را نشان میدهد، هوشمندانه اعتنایی صورت نمی گیرد در حالیکه آیین نامه این حق را برای رییس شورا قائل است تا در موضوعات و مناسبتهای مهم اظهار نظر کند. گفتن در خصوص روز گل و یا توصیف فلان عمارت تاریخی جادارد ولی تنبه دادن نسبت به ابعاد جریان فتنه از مصادیق این ابهام است.

وی با اشاره به اینکه تصمیم‌سازان اصلی جریان دوم خرداد در ماجرای ۱۸ تیر ۷۸ و جریان فتنه نشان دادند که لیاقت مدیریت در جامعه را ندارند، افزود: با توجه به اینکه به نظر می‌رسد حلقه های بعدی این گروه در شورا باشند این افراد باید تکلیفشان را با لایه‌های تصمیم‌سازی اولی مشخص نمایند چرا که مردم ما از سردمداران دوم خرداد حرفها و اتهامات بسیار بدی را نسبت به نظام، رهبری و ارزشهای اصلی انقلاب دیده‌اند اما مردم جامعه ما هوشمندند چرا که وقتی عنوان می‌شود در اینجا جمعی از اصلاح‌طلبان حاضرند؛ انتظار دارند نسبتشان را با لایه تمصیم‌ساز اولی بدانند.

مجتبی شاکری خاطر نشان کرد: با ملاحظاتی که در عملکرد مسجد جامعی و روابط ایشان با اعضاء ملاحظه نمودم هنوزم برایم این سؤال مطرح است که نسبت آقای مسجد جامعی با خاتمی، حجاریان، تاج‌زاده و بهزاد نبوی چیست و چگونه روابط خود را فاصله گذاری می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که پرحاشیه‌ترین موضوع مطرح در شورای شهر را چه می‌دانید اظهار داشت: طرح تکریم مقام زن که شاید به غلط تفکیک جنسیتی لقب گرفت یکی از مواردی بود که متأسفانه در شورای شهر با حاشیه‌هایی توأم گردید علی‌رغم اینکه این تدبیر شهردار تهران با تقدیر بیش از ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس، ائمه جماعات و بسیاری از مسئولان دیگر توأم شد.

وی با بیان اینکه بخشی از دوم خردادی‌های شورا با تعابیر بسیار زشت از این عمل ارزشمند یاد کردند، افزود: کسانی از اعضای شورا این عمل را با داعش و طالبان مقایسه نمودند و حتی برخی از این اعضاء با اهانت در صحن شورا و رسانه ها ‌گفتند که وظیفه شهرداری تفکیک زباله است نه تفکیک جنسیتی که البته هر چند از الفاظ سخیفی از این کار ارزشمند یاد کردند اما در جامعه اثر نکرد.

*پیشنهاد نظارت روزنامه همشهری از جمله اقدامات غیرقابل دفاع دوم خردادی‌ها شورای چهارم

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران یکی دیگر از مصادیق و اقدامات غیر قابل دفاع شورای چهارم را پیشنهاد نظارت روزنامه همشهری عنوان کرد و اظهار داشت: البته این موضوع نیز از جانب این افراد با بیان اینکه نظارت نه به عنوان حضور مستقیم بلکه سیاستگذاری باید صورت پذیرد، از جانب مطرح‌کنندگان آن تعدیل شد که البته همیشه برای اعضا این جایگاه محفوظ بوده است.

مجتبی شاکری در پاسخ به این سوال که از جمله اقدامات مثبت شورا در طول یک سال گذشته چه موضوعی بوده است: تعامل با مجلس شورای اسلامی و دولت، اهمیت دادن به گزارش شورایاران، تصویب برنامه پنج ساله دوم شهرداری و نیز تصویب تبصره۴۱بودجه۹۳ که منشا تخصیص ۳% بودجه معاونت ها و سازمانها و… تابعه شهرداری برای کارفرهنگی، معافیت هزینه ایاب و ذهاب مدارس استثنایی و نامگذاری خیابان دفتر سازمان ملل به نام کودکان غزه و نیز تونل انتهای بزرگراه حکیم به نام غزه همچنین تأکید کرد: بازتاب این اقدام دغدغه‌ای بود که حتی کشورهای عربی نیز از آن تقدیر کردند که از جمله اقدامات برجسته و قابل دفاع شورای چهارم دانست.

وی خاطر نشان کرد: مصوبه الزام شهرداری تهران به تملیک منزل شیخ فضل الله نوری و مرحوم مدرس و ایجاد مرکزی جهت معرفی تاریخ مشروعیت به علاقمندان از جمله دیگر اقدامات ارزشمند در طول یک سال گذشته بوده است.