به گزارشافکارنیوز،همزمان با میلاد با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام رضا علیه السلام عصر امروز سومین سالگرد رحلت ابوذر زمان آیت الله طالقانی با شرکت مردم در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

وحیده طالقانی دختر آن مرحوم طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: به راستی بر همه کس آسان نیست سخن گفتن از کسی که با رفتنش قلب یکایک امت به پا خواسته را به درد آورد، او سراسر عمر پربرکتش را همچون امامان گرانقدر شیعه یا در زندان و یا در تبعید و یا در محاصره عمال نظام جانی شاهنشاهی به سر برد.

وی افزود: او آن چنان قلبش برای هدایت خلق می طپید که مجبور بود برای دستیابی به این هدف دامن ایثارش را تا بدانجا بگستراند که آبرو و وجاهت اجتماعی خویش را در گرو این کار نهد و این گروهک ها آن چنان قبل از انقلاب از سعه صدرش سوء استفاده نمودند که در سال ۵۳ و ۵۴ که در سازمان مجاهدین خلق انشعابی روی داد او را به مرگ تهدید کردند که یا کار را تائید نمائید یا این که نابودت می کنیم و مرگت را به گردن ساواک می گذاریم و حرکات بعد از انقلاب آن سازمان و سوء استفاده از وجود طالقانی نیز بر همگان روشن شده است.

وی اضافه کرد: آیت الله طالقانی آشوب برانگیز و تفرقه افکنی را که از هر سو بر می خواست به شدت محکوم و سرکوب می کرد، از تهمت و افترا و مارک زنی هم به سختی متنفر بود.

وحیده طالقانی در قسمت دیگری از سخنانش گفت: طالقانی تضعیف روحیه امت و مخالفت با فرمان امام را خیانتی بزرگ و نابخشودنی می دانست او امام را که در راس رهبری امت قیام کرده و طاغوت را در هم کوبیده بود با همه ایمانش حمایت و جانبداری می کرد.

پس از اظهارات وحیده طالقانی معادیخواه وزیر ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی گفت: من در مورد مرگ طالقانی مشکوک هستم من شک دارم که آیا آن مطالبی را که در ۱۷ شهریور طالقانی گفت با مرگ ایشان رابطه نداشته باشد آیا آن روزی که منافقین دیدند از طالقانی برای مقاصد شوم خود نمی شود استفاده کرد و آیا آن موضع گیری قاطع و صریح ارتباطی با فقدان و رحلت این عالم بزرگوار نداشت؟ من نمی دانم. این از اسرار انقلاب اسلامی ما است.(۱)

توطئه آشوب مسلحانه منافقین در تهران خنثی شد


عصر دیروز توطئه جبهه متحد ضد انقلاب برای به آشوب کشیدن تهران و ایجاد اغتشاش، آتش زدن پمپ های بنزین، مراکز دولتی و اماکن عمومی با شهادت ۶ پاسدار، یک عابر و مجروح شدن ۲۵ نفر پس از یک درگیری خونین خنثی شد.

در این درگیری که عصر دیروز در خیابان ولی عصر تهران رخ داد مسئول و تنظیم کننده راهپیمایی مجاهدین خلق[منافقین] در غرب تهران نیز کشته شد. خبرهای به دست آمده حاکیست که بیش از ۶۰ آشوبگر مسلح به ژ – ۳، یوزی، نارنجک جنگی، مواد آتش زا، مواد اسیدی، چاقو، قمه و دیگر اشیای برنده و سلاح های سرد نیز در جریان درگیری ها دستگیر و به زندان اوین و کمیته مرکزی تحویل شدند.

در تشریح جزئیات این حادثه گفتنی است ساعت ۱۵ و ۲۰ دقیقه دیروز گروهی حدود ۶۰ نفره که برخی سلطنت طلب ها و اعضای گروهک های پیکار و مجاهدین نیز در میان آن ها دیده می شدند در حالی که علیه نظام جمهوری اسلامی و مقامات شعار می دادند از میدان ولی عصر به طرف شمال آن خیابان راه پیمایی کردند.

راهپیمایان مقابل فروشگاه قدس راه را بر یک اتوبوس شرکت واحد بستند و پس از پیاده کردن مسافران آن، اتوبوس را با مواد آتش زا به آتش کشیدند.

گزارش دیگری از نارمک نیز حاکیست که همزمان با درگیری در خیابان ولیعصر حدود ۲۰ دختر و زن به ساختمان مخابرات نارمک حمله کردند اما با همکاری مردم و حضور پاسداران ناموفق مانده و حدود ده نفر از آشوبگران بازداشت شدند.

در حین درگیری از داخل دو اتومبیل مستقر در خیابان به سوی پاسداران کانون توحیدی طه تیراندازی شد و یک پاسدار عضو بسیج منطقه ۵ تهران به شهادت رسید.

سخنگوی کمیته منطقه ۸ تهران گفت: در این درگیری ها منصور سیمانی با نام مستعار سعید که مسئول و تنظیم کننده راهپیمایی مجاهدین خلق در غرب تهران بود و عضویت شاخه نظامی این سازمان را نیز داشت در حالی که با نارنجک به طرف اتومبیل پاسداران گشتی کمیته حمله برده بود به ضرب گلوله پاسداران کشته شد.

این سخنگو افزود: در بازجویی که از چند تن از دستگیر شدگان عضو شاخه نظامی منافقین به عمل آمد اعتراف کردند که برای روز چهارشنبه برنامه وسیعی داشتند تا تهران و برخی از شهرستان ها را به آشوب بکشند. آن ها همچنین اعلام کردند که از شیراز و اصفهان نیز عده ای از اعضا و هواداران به تهران اعزام شده بودند تا با سلاح گرم به مراکز مهم در تهران حمله کنند.(۲)

۲۰ شهریور ۱۳۶۰

تاثیر پیروزی های اخیر رزمندگان ایرانی در سطح بین المللی بررسی شد

عصر امروز شورای عالی دفاع به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و عضو شورای موقت ریاست جمهوری و با حضور آیات موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور و عضو شورای موقت ریاست جمهوری، آیت الله مهدوی کنی نخست وزیر، آیت الله خامنه ای نماینده امام در شورای عالی دفاع، سرهنگ نامجو وزیر دفاع و نماینده امام در شورای عالی دفاع، تیمسار فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک، کلاهدوز قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، میرحسین موسوی وزیر خارجه و کمال خرازی مسئول تبلیغات جنگ تشکیل جلسه داد.

در این جلسه که حاج سید احمد خمینی نیز حضور داشت وضع جبهه های جنگ و نحوه تهاجم رزمندگان اسلام در مصاف با قوای صدام و نیز وضع جبهه های جنگ، تاثیر پیروزی های اخیر رزمندگان اسلام در سطح بین المللی و نیازهای ارتش جمهوری اسلامی مورد بحثو بررسی قرار گرفت.(۳)

محسن رضایی فرمانده کل سپاه شد


طی حکمی از سوی امام خمینی رهبر انقلاب محسن رضایی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.(۴)

آیت الله مدنی امام جمعه تبریز به شهادت رسید


آیت الله سید اسدالله مدنی امام جمعه و نماینده امام در تبریز امروز بعد از اقامه نماز جمعه بر اثر انفجار نارنجک به شهادت رسید. در این واقعه عده از نمازگزاران نیز شهید و زخمی شدند.

ساعت یک و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر امروز پس از آن که آیت الله مدنی خطبه های نماز را به اتمام رساند و مراسم نماز جمعه پایان گرفت، رئیس دادگاه مدنی تبریز از آیت الله اجازه خواست که برای مامورین شهربانی که عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل بودند به طور ارشادی مطالبی را بیان کند.
یک شب امام حسین را در خواب دیدم که بالای سر من آمد و دستی به سر من کشید و این جمله را فرمود «یا بنی انت مقتول» که جواب دو سوال من در آن بود ایشان مرا فرزند خود خطاب کرد یعنی من سید و از نسل پیامبرم و به من بشارت داد که در راه دین کشته می شوم.

در این هنگام آیت الله مدنی در جایگاه خود به طور انفرادی دو رکعت نماز را آغاز کرده بود که منافقی حدودا ۲۰ ساله به نام مجید نیکو از میان جمعیت خود را به شهید مدنی رساند.

مامورین که به وی مشکوک شده بودند خواستند جلوی او را بگیرند ولی او اصرار داشت که به آقا نزدیک شود و چون با ممانعت مامورین مواجه گشت بازوی شهید مدنی را گرفت و نماز آقا را قطع کرد در این موقع مردم روی جوان مذکور ریختند و مهاجم شهید مدنی را در آغوش گرفت و هنگامی که مردم می خواستند او را از آیت الله مدنی جدا سازند ناگهان ضامن نارنجکی را که او در لباسش مخفی کرده بود کشید و نارنجک به طور وحشتناکی منفجر شد و بر اثر این انفجار آیت الله مدنی و چند نفر از اطرافیان ایشان به شهادت رسیدند.(۵)

آخرین سخنان آیت الله مدنی پیش از شهادت


آیت الله مدنی در خطبه اول نماز جمعه مردم را دعوت به تقوی کرد و گفت: انسان گاهی دانسته و یا ندانسته با یک جمله و یک کلمه در قتل هزاران نفر شریک می شود، آن طوری که بنی صدر بدبخت با یک کلمه دعوت مردم به استقامت آن دیوانه ها را دیوانه تر کرد و دیدیم که چقدر جنایات مرتکب شدند و می شوند.

وی ادامه داد: اسلام را پیامبر اکرم(ص) با تواضع و اخلاق حسنه پی گیری کرد که مولای متقیان علی(ع) نیز آن را تعقیب نمود و اگر منافقین زمان جلوی چرخ پیشرفت اسلام سنگ نمی انداختند، حالا تمام مردم جهان مسلمان بودند. ابوجهل نیز پیامبر اکرم(ص) را از من و تو بهتر می شناخت چنان که بنی صدر نیز امام و رهبر انقلاب را از من و شما بهتر می شناخت ولی نیت و کبر او مانع از اطاعت از امام شد و همان نیتش سبب گردید که پناهنده میتران صهیونیست شود و حالا چطور این جوانان گمراه به هوش نمی آیند.

شهید مدنی همچنین گفت: من تعجب می کنم کسی که تا دیروز خود را مخالف امپریالیسم قلمداد می کرد و خود را مبارز با امپریالیسم نشان می داد(منظورم رجوی بدبخت است) امروز خود به عاملین صهیونیسم بین المللی پناهنده شده و نیزنگ بازی خود را کاملا با این عملش نشان می دهد.

طرز فکر غلطی که منافقین از آن تغذیه می کردند


نماز جمعه امروز تهران به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی در محل دانشگاه تهران برگزار شد.

هاشمی در خطبه های نماز جمعه امروز تهران به بحثو تشریح یکی از مبانی و اصول فکری و اجتماعی پرداخت و پیرامون عامل حرکت تاریخ و این که سازنده تاریخ چه کسی است گفت: پس از پیدایش چند کشور کمونیستی مسئله ای به نام ماتریالیسم تاریخی پیدا شد و این مسئله ذهن بسیاری از جوانان ما را به انحراف کشاند و قربانیانی چون منافقین خلق، فدائی اقلیت و دیگر گروه های چپ از این طرز فکر غلط تغذیه کردند.

وی ادامه داد: مارکسیست ها که می خواهند حرکات تاریخ را در چارچوب بسیار تنگی محدود کنند عوامل تاریخ ساز دیگر را ندیده می گیرند و عوامل دیگر را به عنوان روبنا بیان می کنند از آن جمله انسان را محصول کار انسان می دانند و نه خدا و تاریخ را هم محصولی از حرکت اقتصاد و اقتصاد را از دریچه عامل طبقه تحلیل می کنند.

وی به دوره های تاریخی از نظر ماتریالیسم اشاره کرد و گفت: فلسفه مارکسیست ها این است که در دوره آخر کمونیسم و جامعه بی طبقه می باشد و همین جا است که دنیا به رکود کشیده می شود در این جا مسئله ای نیست که انسان را وادار به حرکت، مبارزه، نشاط، جهاد، شهادت و چیزهایی از این نوع بکند.

هاشمی در مورد انسان هایی که در این سیستم حرکت می کنند گفت: آن ها کور و کر و بدون اراده جبری، تسلیم و در اختیار جاذبه طبقاتی می باشند.

با تحلیل طبقاتی حمایت اعراب و کردهای مسلمان از انقلاب چگونه توجیه می شود؟!


امام جمعه تهران در مورد عامل حرکت دهنده تاریخ گفت: اسلام معتقد است عامل اصلی و صحیحی که انسان را باید به تحرک وادارد این است که انسان تحت تاثیر عقیده اش حرکت کند و این بهترین و قوی ترین عامل در تاریخ است و قوی ترین حرکت را انبیا و یا شخصیت های فکری دنیا و صاحبان ایدئولوژی به وجود آوردند که آنان نیز با عامل طبقه و یا عوامل دیگر حرکت نکردند و ما امروز کردهای مسلمان را می بینیم که علیه جریان کثیف ناسیونالیسم کرد به خاطر همین عقیده می جنگند. همچنین می بینیم این همه مسلمان عرب در دنیا که به نفع ایران موضع گرفته اند و به رغم ادعاهای صدام که جنگ را جنگ فارسی و عربی می داند آن ها تحت چه عاملی به نفع ما موضع گرفته اند؟ آنان عامل جغرافیای، زبان و فوائد اقتصادی را نفی کرده و تنها عامل عقیدتی را در نظر گرفته اند و اگر انسان به این نقطه برسد این انسان راه خدا و این حرکت تاریخ حرکت صحیح و تکاملی می باشد.(۶)

پی نوشت:

۱ - اطلاعات، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، صفحه ۲۴
۲ - اطلاعات، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، صفحه ۲
۳ - اطلاعات، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، صفحه ۲۴
۴ - اطلاعات، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، صفحه ۲
۵ - اطلاعات، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰، صفحه ۱ و ۲، یکی از روحانیونی که در نجف از شاگردان شهید مدنی بود نقل می کرد یک روز ایشان سرکلاس درس مطلبی را بدین شرح برای شاگردانش نقل کرد که من در دو موضوع نسبت به خودم شک کردم یکی این که آیا به من که سید اسدالله می گویند واقعا من سید هستم و دیگر این که آیا من شهید می شوم یا نه بعد به حرک امام حسین(ع) رفتم و در آن جا با ناله و زاری از امام خواستم که جواب سوالات را بدهد. بعد از مدتی یک شب امام حسین را در خواب دیدم که بالای سر من آمد و دستی به سر من کشید و این جمله را فرمود «یا بنی انت مقتول» که جواب دو سوال من در آن بود ایشان مرا فرزند خود خطاب کرد یعنی من سید و از نسل پیامبرم و به من بشارت داد که در راه دین کشته می شوم.
۶- اطلاعات ، ۲۱ شهریور ۱۳۶۰ ، صفحه ۳