به گزارشافکارنیوز،سعید اوحدی در خصوص محدودکردن سفر زائرین به حج گفت: با توجه به این‌که حجم عظیمی از مشتاقان حج در کشورهای مختلف سال‌های زیادی باید به انتظار بنشینند تا بتوانند به حج مشرف شوند، وزارت حج عربستان از ۲ سال قبل مقرراتی وضع کرد که اتباع کشورش هر ۵ سال یکبار می‌توانند به حج مشرف شوند.

وی با اشاره به طولانی‌شدن زمان انتظار سپرده‌گزاران حج تمتع در ایران ادامه داد: در کشور ما نیز حدود ۵/۱ میلیون نفر جمعیت مشتاق که فیش حج دارند در انتظار فرارسیدن نوبتشان به سر می‌برند و این قبیل قوانین می‌تواند راه را برای کسانی که هنوز موفق به انجام اعمال حج نشده‌اند هموارتر کند.

اوحدی در خصوص امکان ایجاد محدودیت برای سایر کشورها گفت: دولت عربستان در صدد است برای سایر کشورها هم این محدودیت را ایجاد و از تکرار سفر حجاج دیگر کشورها هم جلوگیری کند و به نظر می رسد با سیستم نرم‌افزاری آن‌ها تحت عنوان مسار الکترونیک که امسال راه‌اندازی کرده‌اند بتوانند برای سال‌های آینده این مسأله را کنترل کنند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح توسعه مسجدالحرام اشاره کرد و افزود: طرح توسعه مسجدالحرام با انگیزه پذیرش زائر بیش‌تر، از دو سال قبل در حال انجام است و به همین منظور دولت عربستان ۲۰ درصد از ظرفیت تمامی کشورها کم کرد و ایران هم ظرفیتش ۲۰ درصد کم شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با توجه به اتمام طرح توسعه مسجدالحرام تا دو سال آینده و قول وزیر حج عربستان ابراز امیدواری کرد: انشاءالله بتوانیم برای حج ۹۵ ظرفیت و اعزام زائران عزیز را به دو برابر افزایش داده و به میزان ۱۲۰ هزار نفر در سال برسانیم.